ساحل اولودنیز، بهشتی مدیترانه ای در ترکیه

نیلوفر دوشیری
پنجشنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
ساحل اولودنیز، بهشتی مدیترانه ای در ترکیه

 از آنجایی که این روز‌ها تب تور ترکیه بسیار شدت گرفته است، آشنایی با مکان‌های زیبا و دیدنی این کشور به تجربه‌ی سفری خوب و دل‌چسب کمک می‌کند. دهکده‌ی اولودنیز از جمله مکان‌هایی است که بازدید از آن در سفر به ترکیه باید در برنامه‌ی سفرتان قرار بگیرد. این دهکده که جزو پنج ساحل برتر دنیا قرار دارد، به بهشت پاراگلایدینگ هم شهرت دارد. برای آشنایی بیشتر با آن، با کجارو همراه شوید.

اولودنیز، که در لغت به‌معنای دریای مرده است و همچنین به مرداب آبی نیز شهرت دارد، دهکده‌ای ساحلی است که در منطقه‌ی فتحیه‌ی استان موغله در ساحل فیروزه‌ای جنوب غربی ترکیه یعنی در پیوستگی میان دریای اژه و دریای مدیترانه واقع شده است. 

اولودنیز ترکیه

اولودنیز یکی از سواحل بسیار زیبای باقی مانده از دریای مدیترانه است و ساحلی ساکت و خلوت که در کوه اولودنیز و روی مرداب آبی قرار دارد. خود ساحل، ساحلی ریگی است و از آنجایی که مرداب آبی، مردابی طبیعی است هرگونه ساخت‌وساز در اینجا مطلقا ممنوع است. آب دریای این ساحل به خاطر رنگ فیروزه‌ای و آبی روشن خود شهرت فراوان دارد. همچنین در این ساحل پرچم آبی (این پرچم‌ها در سواحل نشان‌دهنده‌ی استاندارد بالای آب است) نیز به چشم می‌خورد. اخیرا ساحل اولودنیز با انتخاب گردشگران میان پنج ساحل برتر دنیا قرار گرفته است.

پاراگلایدینگ

اولودنیز ترکیه

ساحل اولودنیز برای امکانات بسیار برای انجام پاراگلایدینگ شهرت فراوان دارد. این ساحل به خاطر داشتن مناظر زیبا، دید پانارومیک و ارتفاعی استثنایی به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌ها در دنیا برای پاراگلایدینگ شناخته می‌شود. 

فرا ماراتن

ماراتن

از سال ۲۰۱۰، مسابقه‌‌ی فرا ماراتن (مسابقه‌ای بین‌المللی که طول مسیر آن از ماراتن معمولی بیشتر است) در منظقه‌ی تاریخی لیکیه (Lucia) برگزار می‌شود. در این فرا ماراتن شرکت‌کنندگان طی شش روز مسیری میان ۲۲۰ تا ۲۴۰ کیلومتر را از اولودنیز تا آنتالیا طی می‌کنند. 

غواصی اسکوبا

اولودنیز ترکیه

در دریای ساحل اولودنیز امکانات فوق‌العاده‌ای برای انجام انواع ورزش‌های آبی از جمله غواصی اسکوبا وجود دارد. چرا‌که آب این دریا شفاف و بسیار تمیز است و زیر آب انواع غار‌های آبی و گونه‌های مختلف جانوری وجود دارند. آژانس‌های محلی آموزش‌های لازم برای غواصی را فراهم کرده‌اند زیرا برای غواصی اسکوبا نیازمند مدرک و گواهینامه هستید. اسنورکل (شنا زیر آب با کمک لوله‌ای در دهان) دیگر ورزش آبی است که در اینجا می‌توانید انجام دهید. 

آب و هوا

ماه‌های ژوئیه، اوت و سپتامبر گرم‌ترین ماه‌های سال در این منطقه هستند. ماه‌های ژانویه، فوریه، مارس و دسامبر، ماه‌هایی با دمایی متوسط محسوب می‌شوند. 

آدرس

جنوب غربی ترکیه، استان موغله، ۱۴ کیلومتری جنوب فتحیه، محل اتصال دریای اژه و دریای مدیترانه، ساحل فیروزه‌ای، دهکده‌ی اولودنیز.

مسیر دسترسی

آسان‌ترین راه برای بازدید از این دهکده ی ساحلی زیبا همراهی با تور است. اما اگر قصد سفر بدون تور را دارید، نزدیک‌ترین فرودگاه به فتحیه فرودگاه شهر دالامان است که در ۱۲۰ کیلومتری فتحیه قرار دارد. از آنجا هم به‌وسیله‌ی اتوبوس و هم تاکسی می‌توانید خود را به این دهکده‌ی زیبا برسانید.

اولودنیز ترکیه

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها ساحل

    دیدگاه