باکرکوی استانبول، یادگاری از بیزانس

باکرکوی استانبول، یادگاری از بیزانس

مینا رهبری
| سه شنبه, ۱۶ آذر ۹۵ ساعت ۱۳:۰۰

منطقه‌ی باکیرکوی منطقه‌ای قدیمی در شهر استانبول است و تاریخ غنی پشت آن نهفته است. این منطقه در دوران بیزانس ساخته شده و در دوران حکومت عثمانی‌ها نیز از شکوه و عظمت خود نکاست. با کجارو همراه شوید تا با تاریخچه و جاذبه‌های گردشگری این منطقه‌ی تاریخی بیشتر آشنا شوید.

باکیرکوی یکی از قدیمی‌ترین مناطق استانبول است. این منطقه در قسمت اروپایی این شهر و  مابین بزرگراه E-5 و ساحل دریای مرمره واقع شده است. باکیرکوی یک منطقه‌ی مسکونی و توسعه‌یافته است و به همین دلیل بیشتر ساکنان آن را افرادی از طبقه‌ی اجتماعی متوسط به بالا تشکیل می‌دهند. 

باکیرکوی استانبول

تاریخچه‌ی باکیرکوی غنی است و قدمت آن به دوران بیزانس بازمی‌گردد. در آن زمان این منطقه را «Hebdomon» می‌نامیدند و چندیدن ساختمان مهم در آن قرار داشت. به همین دلیل است که با وجود این که این منطقه خارج از دیوارهای شهر قرار داشت، همواره حاکمان و خاندان سلطنتی از آن بازدید می‌کردند. کمپ مارتیوس (اردوگاه)، دادگاه تریبونالز، Jucundiaena (کاخ خوشی و لذت) و کلیسای سنت جان باپتیست را می‌توان نمونه‌هایی از مهم‌ترین ساختمان‌های این منطقه در دوران بیزانس برشمرد. 

باکیرکوی استانبول

در دوران حکومت عثمانی‌ها هم باکیرکوی یک منطقه‌ی بسیار مهم بود و نامش به «ماکریکوی» تغییر یافت. این منطقه به مکانی محبوب برای گذراندن تابستان و تفرجگاهی پرطرفدار برای سلاطین و دیگر اعضای حکومت شد؛ به همین علت بود که خانه‌ها و عمارت‌های بزرگی در دوران حکومت عثمانی‌ها در باکیرکوی ساخته شد. 

در اواخر قرن ۱۹ باکیرکوی به یک منطقه‌ی مسکونی تبدیل شد. حدود سال ۱۹۷۰ باکیرکوی یکی از آرام‌ترین و مطلوب‌ترین مکان‌ها برای زندگی تبدیل شد. امروزه مرکز باکیرکوی به یک منطقه‌ی مهم تجاری تبدیل شده است که مراکز خرید متعددی دارد. حدس زدن این که این منطقه در هر ساعت از روز شلوغ است، کار زیاد دشواری نیست. از «Capacity»، «Carousel»، «Galleria»، «Bakırkoy Yeralto Carsisi» (بازار زیرزمینی باکیرکوی)  می‌توان مهم‌ترین مراکز خرید این منطقه نام برد.

 

باکیرکوی استانبول

باکیرکوی نه تنها مراکز خرید متعددی دارد بلکه امکاناتی را نیز ارائه می‌دهد تا به عنوان یکی از معروف‌ترین بخش‌های شهر شناخته شود. میدان اسب‌سوار «ولی افندی » (Veliefendi Hippodrome) بزرگترین و قدیمی‌ترین مسیر مسابقه‌ی اسب‌سواری ترکیه است و آن را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین امکانات باکیرکوی نامید. اگر به مسابقات اسب‌سواری علاقه دارید، باکیرکوی همان جایی است که باید بروید. فرودگاه آتاتورک، مرکز تجارت جهانی استانبول و ورزشگاه دو و میدانی آتاکوی از دیگر سازه‌های مهم منطقه‌ی باکیرکوی هستند. 

محله‌ی یشیل‌کوی دلیل دیگری است که شما را مجاب می‌کند که از منطقه‌ی باکیرکوی بازدید کنید. این محله در گذشته «آی‌استفانوس» نامیده می‌شد و روستای کوچکی برای ماهیگیری بود و قبل از آن یونانیان در آن زندگی می‌کردند. بعد از به قدرت رسیدن جمهوری ترکیه، تمامی نام‌ها به ترکی تغییر یافت؛ بنابراین آی استفانوس (سنت استفان) به یشیل‌کوی (روستای سبز) تغییر نام داد که به طبیعت زیبای روستا اشاره می‌کند. در این محله یک تفرجگاه ساحلی و سواحل شنی قرار دارد. اگر به باکیرکوی آمدید، در محله‌ی یشیل‌کوی قدم بزنید و تمام زیبایی‌های آن را کشف کنید. 

باکیرکوی استانبول

پیمان صلح سان استفانو در این محله به امضا رسید.

بعد از جنگ‌های مشهور عثمانی و روسیه در سال ۱۹۷۷-۷۸، ارتش روسیه به آی‌استفانوس رسید و نزدیک بود استانبول سقوط کند، به همین دلیل سلطان درخواست برقراری صلح کرد. بعد از تمامی این اتفاقات، یک توافق میان طرفین امضا شد  که برای عثمانی‌ها شرایط بسیار سختی بود. این جنگ بر تاریخ بالکان حکمفرما شد.

اگر می‌خواهید به منطقه‌ی باکیرکوی بروید، با حمل‌ونقل عمومی می‌توانید به آنجا برسید. 

منبع weloveist
برچسب‌ها بازار

دیدگاه  

    تبلیغات