پیست اسکی پیام؛ گردشگری زمستانه

پیست اسکی پیام؛ گردشگری زمستانه

زهرا صالح نژاد
| چهار شنبه, ۸ دی ۹۵ ساعت ۱۷:۳۰

شهر تبریز یکی از شهرهای زیبا برای گردشگری زمستانه در ایران است. این شهر با وجود داشتن دو پیست اسکی از مهم‌ترین مراکز تفریحات زمستانی است. با کجارو همراه باشید تا با پیست اسکی پیام آشنا شویم.

منطقه «پیام» یکی‌ از زیباترین و مهم‌ترین تفرجگاه های‌ مردم آذربایجان شرقی است که در طول سال مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی است در طول فصل سرما کمتر خانواده‌ای‌ در تبریز و دیگر شهرهای‌ آذربایجان شرقی و استان‌های همجوار را می‌توان یافت که برای‌ انجام ورزش‌های زمستانی‌ و نیز استفاده از طبیعت بکر و زیبای زمستانی پیام به این منطقه نرفته باشد.

سند این منطقه تحت مالکیت منابع طبیعی استان بود که با اقدامات اخیر به زودی پس از انتقال سند به نام سازمان ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی، با مشارکت بخش خصوصی با توجه به پتانسیل‌های منطقه، امکانات بسیاری جهت جذب گردشگران و فعالیت بیشتر ورزشکاران و کوه‌نوردان ایجاد خواهد شد.

پیست اسکی سهند

منطقه گردشگری پیام

پیام منطقه‌ای‌ شامل روستایی‌ است که در بخش مرکزی‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو واقع شده و از مرتفع‌ترین گردنه‌های‌ حد فاصل تبریز به ماکو در استان آذربایجان غربی‌ است. نام قدیمی‌ پیام (یام) است که هم اکنون نیز همین نام در گفت و گوهای‌ محاوره‌ای‌ مردمان آذربایجان بر زبان‌ها جاری‌ است.

یام در زبان مغول به معنی‌ اسب چاپار است که در مسیرهای‌ مختلف در هر منزلی‌ مستقر بود تا پیک مورد نظر سوار بر آن را به مقصد برساند که با گذر زمان نام یام از سوی‌ فرهنگستان ایران به پیام تبدیل شد. از آنجایی که قزوین، میانه، تبریز و ماکو یکی‌ از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شاهراه‌های‌ ارتباطی‌ شرق به غرب در طول تاریخ بوده است، کاروانسرای‌ موجود در منطقه پیام نیز حکایت از تعلق آن به دوره مغول و صفویه دارد که از مهم‌ترین تاسیسات میان راهی‌ این محور به شمار می‌آمد.

پیست اسکی سهند

زمستان‌های‌ سرد و برف‌گیر از دیگر ظرفیت‌های‌ بسیار مناسب جلب گردشگر به منطقه پیام است که داشتن پیست اسکی‌ در این منطقه باعث شده است سالانه عده کثیری از گردشگران داخلی و خارجی به این سمت روانه شوند.

پیست اسکی پیام که در ارتفاعات این منطقه واقع شده است در روزهای تعطیل پذیرای بسیاری از خانواده‌های آذری است. تابستان‌های پیام نیز به دلیل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبیعت زیبا، آب‌های‌ روان و چمنزارهای چشم‌نواز همه روزه علاقه‌مندان طبیعت و گردشگری‌ را به خود جلب می‌کند.

پیست اسکی پیام

پیست اسکی سهند

پیست اسکی پیام مرند در سال ۱۳۴۸ در زمینی به مساحت ۳۰ هکتار و ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا در دامنه ارتفاعات رشته كوه ميشو راه‌اندازی شده است.

این پیست از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین پیست‌های کشور است. طول این پیست ۸۰۰ متر است که از همان سال ۱۳۴۸ هر ساله ورزشکاران و گردشگران زیادی برای ورزش، تمرین، اجرای مسابقات به این منطقه می‌آیند.

پیست اسکی سهند

امکانات بسیاری در این منطقه از جمله امكانات رفاهی، آب، برق، تلفن، امكان استفاده از تلفن همراه، جاده آسفالت و قابل دسترسی، پاركينگ، رستوران، سرويس‌های بهداشتی، دستگاه‌های بالابر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای، پل روگذر ورودی پيست، سه دستگاه تلکس مخصوص بانوان، پیست آموزش کودکان و افراد مبتدی، اسنوبرد مارپیچ، برگزاری کلاس‌های آموزشی و همچنین برگزاری مسابقات، برای استفاده ورزشکاران و رفاه گردشگران ایجاد شده است.

مهمترین ویژگی پیست اسکی پیام، مسیر دسترسی کوتاه و سریع از طریق جاده ترانزیت تبریز به مرند طی ۲۴ ساعت شبانه روز است.

ورزش اسکی در آذربایجان‌شرقی دیرینه‌ای ده‌ها ساله دارد، در این بین یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اسکی کشور در آذربایجان‌شرقی پیست پیام مرند است که سال‌ها میزبان شایسته‌ای برای ورزشکاران و مکانی برای پرورش استعدادهای این رشته بود، از این رو با توجه به اقلیم، آب و هوای استان و شرایط جغرافیایی منطقه تلاش و برنامه‌ریزی برای عملکرد بهتر در این منطقه از جمله شناسایی پتانسیل‌های بالقوه اسکی استان، حضور بخش خصوصی، حمایت بیشتر مسئولین مرتبط و افزایش اطلاع‌رسانی از پتانسیل ها و موقعیت این منطقه توسط رسانه‌ها می‌توان این منطقه را به یکی از مناطق بزرگ گردشگری، تفریحی ورزشی تبدیل کرد.

 

منبع yjc azarski

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات