کریسمس در ایالات متحده آمریکا

حمیده کریمی
سه شنبه، ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰۰
کریسمس در ایالات متحده آمریکا

کریسمس با شور و هیجان خاصی در گوشه و کنار دنیا در جریان است. این بار به آمریکا سفر می‌کنیم و با آداب و رسوم و سنت‌های آمریکایی‌ها برای برگزاری جشن کریسمس آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

سنت‌ها و جشن‌های کریسمس در آمریکا از یک ایالت به ایالت دیگر کمی تفاوت دارند زیرا در هر ایالتی، ملیت‌های گوناگونی اقامت دارند. اولین ساکنان اروپایی آمریکا، سنت‌های زیادی را با خود به این کشور برده‌اند.

در آمریکا، شام سنتی کریسمس بوقلمون کبابی به همراه سبزیجات و سس است. برای دسر هم مانند سایر کشورهای دنیا شیرینی‌های مخصوصی از جمله پودینگ میوه‌ای، شیرینی‌های تهیه شده با انواع میوه‌های خشک و انواع پای و کیک رواج دارد.

کریسمس در آمریکا

بیشتر آمریکایی‌ها در کریسمس به هم هدیه می‌دهند و به بازدید اقوام و دوستان می‌روند. بیشتر خانه‌ها با تزیینات و المان‌های مخصوص کریسمس، تزیین می‌شوند. اکثر خانواده‌ها درخت کریسمس دارند و آن را با ریسه و چراغ‌های رنگی، زرورق، حباب‌های تزیینی و انواع شکلات و آبنبات تزیین می‌کنند.

اولین کارت تبریک کریسمس در سال ۱۸۴۳ در لندن به وجود آمد و از سال ۱۸۷۵، اهدای کارت تبریک در آمریکا رواج پیدا کرد.

در کلرادو، یک ستاره‌ی بزرگ روی کوه نصب می‌شود. این ستاره به قدری بزرگ است که از کیلومترها دورتر هم قابل مشاهده است. در فیلادلفیا یک رژه‌ی نمایشی برپا می‌شود که در آن خوانندگان، نوازندگان و گروه‌های مختلف با لباس‌های زیبا و متفاوت، شرکت می‌کنند.

در آمریکا، دو خانه برای سانتا کلاوس وجود دارد یکی در Torrington جایی که سانتا و همراهانشان هدایا را آماده می‌کنند. دیگری در Wilmington نیویورک که دهکده‌ای متعلق به سانتا و گوزن‌هایش در آن وجود دارد.

در آریزونا یکی از سنت‌های مکزیکی به نام Las Posadas برگزار می‌شود. طبق این سنت، عده‌ای در نقش حضرت مریم (س) بازی می‌کنند که به همراه نوزادش به دنبال جایی برای ماندن می‌گردد. در بخش‌هایی از نیومکزیکو، افراد شمع‌هایی را در بام خانه‌ها یا خیابان‌ها روشن می‌کنند تا راه حضرت مریم (س) و نوزادش را روشن کند.

کریسمس در آمریکا

سرودهای کریسمس

خواندن سرودهای کریسمس مثل سابق رواج ندارد ولی هنوز هم بسیاری از خانواده‌ها و بچه‌ها به همراه همکلاسی‌هایشان سرودهای کریسمس را اجرا می‌کنند.  

کارت تبریک کریسمس

اولین کارت تبریک کریسمس در سال ۱۸۴۳ در لندن به وجود آمد و از سال ۱۸۷۵، اهدای کارت تبریک در آمریکا رواج پیدا کرد. امروزه هم بسیاری از خانواده‌ها برای اقوام و دوستانشان در سراسر آمریکا و حتی در گوشه و کنار دنیا، کارت تبریک ارسال می‌کنند.

خرید کریسمس

امروزه خرید کردن به یکی از بخش‌های جدانشدنی کریسمس تبدیل شده است. خرید لباس نو، تزیینات کریسمس و انواع هدیه‌ها در بازارها و مراکز خرید شلوغ که دکوراسیون خود را به مناسب کریسمس تغییر داده‌اند، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تعطیلات کریسمس است.

شیرینی‌های مخصوص کریسمس

درست کردن کوکی‌ها و شیرینی‌های مخصوص کریسمس یکی از جذاب‌ترین بخش‌های جشن کریسمس به خصوص برای بچه‌ها است. در تعطیلات بچه‌ها به کمک بزرگترهایشان، شیرینی و بیسکوییت‌های مخصوص کریسمس درست می‌کنند و به سلیقه‌ی خودشان آنها را تزیین می‌کنند. بقیه‌ی اعضای خانواده، بی‌صبرانه منتظر می‌مانند تا این شیرینی‌های لذیذ خانگی را امتحان کنند.

جوراب کریسمس

یکی از سنت‌های جذاب کریسمس برای بچه‌ها آویزان کردن جوراب در خانه و منتظر ماندن برای دریافت هدیه از طرف بابانوئل است.

درخت و تزیینات کریسمس

کریسمس در آمریکا

درخت کریسمس امروزه به یکی از مشهورترین سمبل‌های این جشن تبدیل شده است. بسیاری از خانواده‌ها در خانه یک درخت کریسمس طبیعی یا مصنوعی آماده می‌کنند و آن را با انواع ریسه‌های رنگی، زرورق، آبنبات‌های تزیینی و مجسمه‌های کوچک فرشته تزیین می‌کنند. یک ستاره‌ی نورانی هم در بالای درخت قرار می‌گیرد.

بازارهای کریسمس

کریسمس در آمریکا

در آمریکا هم مثل سایر نقاط دنیا بازارچه‌های کریسمس برگزار می‌شود، سنتی که در اصل از آلمان آغاز شده است. بنابراین بازارچه‌های کریسمس آلمانی حال و هوای دیگری دارند اما امروزه این سنت تقریبا همه جای دنیا انجام می‌شود.

در ادامه با تعدادی از مشهورترین بازارچه‌های کریسمس در ایالت‌های مختلف آمریکا، آشنا می‌شویم.

در آمریکا هم مثل سایر نقاط دنیا بازارچه‌های کریسمس برگزار می‌شود، سنتی که در اصل از آلمان آغاز شده است.

در این بازارچه‌ها معمولا صنایع دستی طرفدار زیادی دارند. خریدن این کارهای دستی زیبا که ناشی از ذوق و سلیقه‌ی سازنده‌ی آنها است، در کنار سایر هدایای گران‌قیمت، حال و هوای دیگری به کریسمس می‌دهد.

کاردستی‌های چوبی، تزیینات پرزرق و برق و رنگارنگ، شال و کلاه و دستکش و سایر لباس‌های زمستانی بافتنی، زیورآلات، اسباب‌بازی و انواع مواد غذایی خانگی و دست‌ساز در این بازارها به فروش می‌رسند. در بازار بتلهم پنسیلوانیا (Bethlehem) حتی می‌توانید تزیینات شیشه‌ای کریسمس را خودتان آماده کنید.

کریسمس در آمریکا

بازارچه‌ی کریسمس Union Square، نیویورک سیتی

سالانه یک میلیون خریدار، چه از اهالی نیویورک و چه گردشگران، از این بازارچه دیدن می‌کنند. بیش از ۱۵۰ فروشنده در غرفه‌های این بازارچه محصولاتی چون غذاهای خانگی، تزیینات کریسمس، زیورآلات دست‌ساز و اسباب‌بازی می‌فروشند. غرفه‌ها در چادرهای سفید و قرمز برپا می‌شوند.

بازارچه‌ی Downtown، واشینگتون

در سراسر این بازارچه که در مقابل موزه‌ی هنری Smithsonian American و گالری ملی پرتره برگزار می‌شود، عطر دونات داغ به مشام می‌رسد. در این بازارچه بیش از ۱۵۰ فروشنده و هنرمند، صنایع دستی خود را از جمله اشیای سفالین، نقاشی، منسوجات و... می‌فروشند.

بازارچه‌ی کریسمس بتلهم، پنسیلوانیا

یکی از جذاب‌ترین بازارهای کریسمس آمریکا در این شهر برپا می‌شود. در این بازارچه هنرمندان و شیشه‌سازان سنتی دور هم جمع می‌شوند و در همان بازارچه، تزیینات شیشه‌ای زیبا درست می‌کنند. علاوه بر این، لذیذترین غذاها و شیرینی‌های سنتی را می‌توانید از این بازارچه‌ی دیدنی تهیه کنید. اینجا بهترین مکان برای بازی و تفریح بچه‌ها هم هست. می‌توانند روی زانوهای بابانوئل بنشینند و عکس بیاندازند یا صبحانه را با سنت نیکولاس بخورند!

بازارچه کریسمس شیکاگو

در این بازارچه بیش از هر چیز می‌توانید غذاهای محلی مختلف را امتحان و خریداری کنید. علاوه بر این، غرفه‌های این بازارچه محصولات متنوع و صنایع دستی مختلفی از بخش‌های مختلف آلمان برای فروش دارند.

کریسمس در آمریکا

جشنواره کریسمس دیکنز، سان فرانسیسکو

اگر دوست دارید در زمان سفر کنید و سری به دوران ویکتوریایی لندن بزنید، این نمایشگاه را از دست ندهید. فضایی به وسعت بیش از ۱۱ هزار مترمربع به ماکت کوچکی از شهر لندن تبدیل می‌شود. هنرمندان در لباس‌های سنتی و زیبا از گذرگاه‌های باریک آن عبور می‌کنند و فروشندگان محصولات مختلف خود از انواع صنایع دستی گرفته تا تزیینات کریسمس و غذاهای محلی را عرضه می‌کنند.

این بازارچه که از کتاب سرود کریسمس و سایر آثار بزرگ چارلز دیکنز الهام گرفته است، شما را به سفری در دل قصه‌های این نویسنده می‌برد. نمایش‌های مختلف و اجراهای فرهنگی دیگر هم در این نمایشگاه، روی صحنه می‌رود.

برچسب‌ها کریسمس

دیدگاه