پیست اسکی شیرباد؛ گردشگری زمستانه

پیست اسکی شیرباد؛ گردشگری زمستانه

زهرا صالح نژاد
| پنجشنبه, ۲ دی ۹۵ ساعت ۰۸:۳۰

 شیرباد؛ نامی که شاید اصلا نشنیده باشید ولی این نام برای مردم خراسان و به‌خصوص مشهد طی چندسال اخیر بسیار آشنا است، مخصوصا اگر علاقه‌مند به ورزش‌های زمستانی و اسکی باشند. با کجارو همراه باشید برای آشنایی با پیست اسکی شیرباد خراسان رضوی.

قله شیرباد بلندترین قله رشته‌کوه بینالود و بلندترین ارتفاع در سه استان خراسان است و به همین دلیل به «بام خراسان» شهرت دارد. این قله در دامنه‌های شمالی به دره نهل زشک و دره دولت‌آباد چناران و در دامنه جنوبی به روستای بوژان در نزدیکی شهر نیشابور منتهی شده است و به دلیل اشراف به دره زشک، بوژان، دره خرو و دره‌های سرسبز اطراف دارای چشم‌انداز زیبایی است.

در دامنه شمال شرقی قله پیست اسکی واقع شده است که به دره دولت‌آباد منتهی می‌شود. مدتی است که این ورزش گسترش یافته است، ورزش اسکی اهمیت ویژه‌ای در فصل زمستان دارد، زیرا اکثر رشته‌های میدانی به دلیل شرایط جوی به مشکل برمی‌خورند که اسکی می‌تواند بیشتر ورزشکاران و علاقه‌مندان را در این فصل سال راضی کند.

پیست اسکی شیرباد

اسکی تنها رشته‌ای است که اعضای خانواده در کنار هم در یک مجموعه ورزشی می‌توانند آموزش ببیند و بدون دغدغه نسبت به مسائل اطراف این ورزش را ادامه بدهند.

موقعیت پیست شیرباد

پیست اسکی شیرباد

پیست اسکی شیرباد در استان خراسان رضوی واقع است. از پیست اسکی شیرباد تا روستای دولت‌آباد ۱۸ کیلومتر و از دولت‌آباد تا مشهد حدود بیست کیلومتر راه است که البته مسیر دولت‌آباد تا پیست راه کوهستانی و شوسه است. به دلیل قرار گرفتن پیست در دامنه بلندترین قله استان خراسان در بیشتر ماه‌های سال برف‌گیر است و مساحت ۵۰۰ هکتاری آن فضایی مناسب برای تفریح سالم جوانان در کنار خانواده‌هایشان فراهم کرده است.

این پیست در ارتفاعات بینالود و کوه شیرباد احداث شده است.

پیست اسکی شیرباد با قدمتی شش ساله تنها پیست اسکی شرق کشور در سال ۱۳۸۸ با بررسی‌های فنی و با هزینه‌ای بیش از چهار میلیارد تومان طی دو سال توسط افراد کاملا مجرب و حرفه‌ای در ارتفاعات رشته کوه بینالود احداث شد. این پیست در طول سال به مدت پنج ماه از اواسط آذر ماه تا اواسط فروردین قابل استفاده است.

امکانات پیست شیرباد

پیست اسکی شیرباد

طول مسیر پیست اسکی شیرباد ۱۲۰۰ متر است. با توجه به فراهم بودن لوازم اسکی و در اختیار قرار دادن آن‌ها به علاقه‌مندان زمینه برای گسترش این ورزش محیاست و کلاس‌های آموزشی متعددی توسط هیئت اسکی خراسان رضوی برگزار می‌شود. در حال حاضر بالغ بر ۵۰۰ نفر اسکی‌باز در سطح استان خراسان رضوی در حال فعالیت می‌باشند. امکانات این پیست شامل یک دستگاه بالابر تله اسکی، لوازم اسکی و رستوران و کافی‌شاپ است همچنین برای راحتی حال مسافران و ورزشکاران خوابگاهی نیز در نزدیک پیست تعبیه شده است.

پیست اسکی شیرباد

تله اسکی به طول ۹۰۰ متر علاقه‌مندان را تا ارتفاعات بالا می‌برد و پس از آن ورزشکاران و دوستداران طبیعت علاوه بر استفاده از منظره زیبای این پیست می‌توانند با طی مسیری هزار و دویست متری لذت یک اسکی مطمئن و فرح‌بخش را تجربه کنند. ساختمان سه طبقه‌ای به منظور استقرار امکانات و تجهیزات لازم و همچنین راه‌اندازی یک رستوران و کافی‌شاپ و چندین سوئیت برای اقامت علاقه‌مندان در این محل در نظر گرفته شده است.

پیست اسکی شیرباد

مسیر دسترسی به پیست خصوصا در قسمت دولت‌آباد تا پیست شیرباد، راهی برف‌خیز و کوهستانی و به دلیل وجود خطراتی که در مسیر وجود دارد در صورتی که علاقه‌مندان ورزش اسکی به‌صورت شخصی قصد استفاده از پیست را دارند باید به‌وسیله رانندگان حرفه‌ای و راه بلد اقدام کنند و حتما پیش از حرکت از هیئت یا پیست وضعیت جاده و آب‌وهوا را جویا شوند که این پیست تا اواسط اردیبهشت ماه قابل استفاده است. پیست اسکی شیرباد شامل سه مسیر برای اسکی‌بازان شامل مسیر مبتدیان، مسیر اسکی‌بازان متوسط و یک مسیر برای اسکی‌بازان حرفه‌ای است. هزینه ورودی به پیست اسکی شیرباد در مجموع ۴۵ هزار تومان بوده و از ساعت ۹ تا ۱۶ در اختیار اسکی‌بازان است. البته باید عنوان کرد به تازگی نیز پیست شیرباد در شیفت شب نیز برای اسکی‌بازان باز است.

کلاس‌های آموزشی

پیست اسکی شیرباد

کلاس‌های آموزش اسکی نیز در این محل برگزار می‌شود که هزینه آن برای یک جلسه ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان بوده و لوازم اسکی هم در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، کرایه لوازم اسکی نیز برای عموم مردم به ازای یک روز کامل ۴۰ هزار تومان است.

پیست اسکی  خصوصی شیرباد توانسته در سال‌های اخیر کمک بسیاری به توسعه ورزش‌های زمستانی در شرق کشور شود اما برای ادامه مسیر نیاز به توجه مسئولین دارد.

پیست اسکی شیرباد

رئیس پیست اسکی شیرباد در خصوص مشکلات این پیست می‌گوید، تنها مشکل عدم توجه مسئولین، نداشتن جاده مناسب برای دسترس علاقه‌مندان به پیست است. تنها خواسته من ساخت جاده مناسب برای دسترسی عموم مردم و قرار دادن پیست شیرباد به‌عنوان یک منطقه گردشگری است، مناطق زیبایی در طی مسیر پیست داریم که امیدوارم با حل این مشکلات این پیست بیشتر مورد توجه مردم قرار بگیرد و استقبال بیشتری بشود.

پیست اکسی شیرباد

پیست اسکی شیرباد

مسیر دسترسی

خراسان رضوی، جاده مشهد- چناران، دوربرگردان گلمکان، انتهای دره دولت‌آباد

دیدگاه  

    تبلیغات