شهر قدیمی سوخوتای، شهری باستانی در تایلند

نیلوفر دوشیری
دوشنبه، ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۰
 شهر قدیمی سوخوتای، شهری باستانی در تایلند

در روز‌هایی که تب سفر به تایلند در میان گردشگران داغ است، اطلاع از مکان‌های مختلف دیدنی و تفریحی این کشور برای تجربه‌ی سفری خوب بسیار مهم و ضروری است. شهر قدیمی و باستانی سوخوتای جاذبه‌ای دیدنی است که علاوه‌بر دیدنی‌های تاریخی برای غذا، اجناس و تفریحات متفاوت خود شهرت دارد. برای آشنایی بیشتر با این شهر، با کجارو همراه شوید.

در این شهر قدیمی که جزو میراث یونسکو نیز محسوب می‌شود، تعداد بسیار زیادی خانه و معبد قدیمی وجود دارد. شهر سوخوتای به عموام اولین پایتخت دودمان سیام، مهد فرهنگ و هنر تایلند بوده است. هنر، معماری و زبان از این شهر سرچشمه گرفته است. سوخوتای به معنای طلوع شادی است و در آن زمان پادشاه سکوت و آرامش این شهر بسیار می‌ستود. 

از آنجایی‌که این شهر در فاصله‌ای به نسبت طولانی از بانکوک قرار گرفته، گردشگران کم‌تری از آن دیدن می‌کنند. اکثر معابد و خانه‌های باستانی سوخوتای در میان پارک تاریخی سوخوتای قرار گرفته‌اند. سوخوتای در حال حاضر به روستایی کوچک تبدیل شده است. با سفر به آنجا نه تنها از مکان‌های باستانی و زیبایش دیدن می‌کنید، بلکه از نزدیک با سبک زندگی روستایی تایلندی نیز آشنا خواهید شد. 

دیدنی‌های سوخوتای

بازدید از سوخوتای مانند سفر در تاریخ است چرا‌که این شهر به خوبی ویژگی‌های قدیمی و باستانی خود را حفظ کرده است. دوازده کیلومتر آن طرف‌تر، پارک تاریخی سوخوتای قرار گرفته است. 

سوخوتای تایلند

پارک تاریخی سوخوتای با مساحتی در حدود ۷۰ کیلومتر مربع، بیش از صد و نود خانه و معبد را در خود جای داده است. داخل پارک دیوار شهر و خاکریز وجود دارد و در وسط آن وات موهاتات (Wat Muhathat) دیده می‌شود که به عنوان مرکز اصلی قلمرو پادشاهی و قصر شاهی شناخته می‌شده است. در شمال شهر قسمتی حفاظت‌شده وجود دارد که گفته می‌شود آغاز فرومانروایی پادشاه از آن نقطه بوده است. با قدم زدن میان پارک، حداقل با سه معماری مختلف مواجه خواهید شد. در این پارک قسمت‌های دیدنی زیادی وجود دارد.

سوخوتای تایلند

در صورت داشتن وقت، حتما از پارک سیسات چنالای (Si satchanalai) دیدن کنید. این پارک در ۶۰ کیلومتری شهر سوخوتای قرار گرفته است و واقعا ارزش دیدن را دارد. 

غذا در سوخوتای

سوخوتای تایلند

منظره‌ی غذایی سوخوتای مثل دیگر جا‌های تایلند، نمایانگر دست‌فروشان و غرفه‌دارانی است که در خیابان یا غرفه‌های کوچک به فروش غذا مشغول هستند. اما در میان انواع غذا‌ها اگر غذایی باشد که سوخوتای به داشتن آن شهرت داشته باشد، آن نودل سوخوتای است که میان غذا‌های تند تایلند، رکورد تند‌ترین غذا را نصیب خود کرده است. شما به راحتی می‌توانید این غذا را در همه‌ی مغازه‌ها و غرفه‌ها پیدا کنید. 

تفریحات شبانه در سوخوتای

تفریحات شبانه‌ی سوخوتای همخوانی زیادی با باستانی و میراث یونسکو بودن این شهر ندارد. ترکیب نور و صدا در پارک تاریخی سوخوتای فضایی هیجان‌انگیز را به وجود می‌آورد و تا ساعت ۸ شب ادامه دارد. این موقعیتی ناب برای دیدن منظره‌ی زیبای غروب افتاب از داخل پارک است. چرا‌که در روز‌هایی به غیر از جمعه‌ها این پارک ساعت ۶ عصر تعطیل می‌شود. همچنین خیابانی مخصوص پیاده‌روی نیز بیرون پارک وجود دارد که می‌توانید در کنار قدم زدن و لذت بردن از مناظر، غذا هم تهیه کنید. 

خرید در سوخوتای

سوخوتای تایلند

سوخوتای برای اجناس سفالی، طلا و جواهرات نقره‌ی خود شهرت بسیار دارد. اجناس سفالی با طرح‌های ساده و سنتی خود منظره‌ی زیبایی را به خانه‌ی شما خواهند بخشید. اجناس و جواهرات طلا و نقره نیز زیبایی و منحصر به فردی خاص خود را دارند. به جای آن‌که این اجناس به اشکالی از پیش تعیین‌شده دربیایند، به شکل بافته‌هایی ریز و دست بافت درست می‌شوند. 

هتل‌های سوخوتای

سوخوتای تایلند

هتل‌های شهر با فاصله‌ی کمی از شهر قدیمی و در شهر جدید قرار دارند. همچنین در پارک تاریخی نیز چند هتل کوچک وجود دارد. با این‌ که کمی از راه اصلی منحرف خواهید شد، استفاده از هتل‌های پارک بهتر و با صرفه‌تر است و با تاکسی یا اتوبوس می‌توانید خود را به آن‌ها برسانید. بسیاری از هتل‌های شهر جدید دوچرخه و اسکوتر اجاره می‌دهند و این فرصت بسیار خوبی برای کسانی است که می‌خواهند شهر و زیبایی‌های آن را از نزدیک و با سرعت دلخواه خود ببینند. 

آدرس

تایلند، ۴۲۷ کیلومتری شمال بانکوک

مسیر دسترسی

از بانکوک تا سوخوتای نزدیک به ۶ ساعت راه است. این راه را می‌توانید با تاکسی، اتوبوس، قطار یا هواپیما طی کنید. همچنین تور‌هایی هستند که از ایران به مقصد تایلند حرکت می‌کنند و در برنامه‌ی سفرشان بازدید از شهر سوخوتای وجود دارد. با این تور‌ها نیز می‌توانید همراه شوید.

سوخوتای تایلند

مطالب مرتبط:

    منبع thailand-guide
    برچسب‌ها

    دیدگاه