چطور برای کوله‌ ‌گردی آماده شویم؟ (قسمت دوم)

حمیده کریمی
سه شنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۰
چطور برای کوله‌ ‌گردی آماده شویم؟ (قسمت دوم)

یکی از تفریحات لذت‌بخش که طرفداران زیادی دارد، کوله‌گردی است. در قسمت قبلی مقاله، نکاتی درباره‌ی برنامه‌ریزی سفر یاد گرفتیم. در این مقاله با نکاتی برای آماده کردن وسایل مورد نیاز آشنا می‌شویم. با کجارو همراه باشید.

بخش دوم؛ آماده کردن وسایل مورد نیاز

۱. یک کوله‌پشتی بادوام و متناسب با اندام خود تهیه کنید. کوله‌پشتی یا ساک‌های طبیعت‌گردان باید به اندازه‌ی کافی مقاوم باشد تا بتواند وزن بار زیاد آنها را تحمل کند. در عین حال باید به اندازه‌ای سبک باشد که پس از یک گردش طولانی، موجب آسیب به بدن و درد در قسمت‌های مختلف آن نشود. کوله‌ای انتخاب کنید که بندهای مختلف از جمله بند کمری داشته باشد تا وزن آن روی قسمت‌های مختلف بدن تقسیم شود.

کوله‌پشتی‌های مخصوص طبیعت‌گردی در فروشگاه‌های لوازم ورزشی به فروش می‌رسند و شما می‌توانید با توجه به قد و سایزتان یکی را انتخاب کنید. حتما قبل از خرید آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید مناسب اندام شما است.

کوله‌پشتی شما باید فضای کافی برای مقداری غذا و آب، جعبه کمک‌های اولیه، چراغ‌قوه یا هدلامپ و باتری اضافه، چادر و کیسه خواب داشته باشد هرچند که ممکن است برای یک سفر گروهی، به همه‌ی آنها نیاز پیدا نکنید.

کوله گردی

۲. پوتین‌های مخصوص پیاده‌روی و کوهنوردی بپوشید. بدون کفش مناسب نمی‌توانید مدت زیادی پیاده‌روی کنید. اگر تصمیم دارید مسافت زیادی را طی کنید باید کفش مناسبی داشته باشید که بتواند فشارهای وارده را تحمل کند. یک جفت پوتین ضدآب و مقاوم بهترین انتخاب است.

کوله گردی

یک جفت صندل یا کتونی سبک همراه داشته باشید. در برخی از محیط‌های طبیعی می‌توانید از کفش‌های تنیس نیز استفاده کنید. البته اطمینان حاصل کنید کفشی که می‌پوشید به اندازه‌ی کافی مقاوم هست که سفر چند روزه‌ی شما را دوام بیاورد و در محیط‌های مختلفی که حرکت می‌کنید کارایی داشته باشد.

۳. لباس اضافه همراه ببرید. داشتن لباس اضافه باعث می‌شود که در شرایط آب‌وهوایی متفاوت، نگران پوششتان نباشید. حتی اگر هوا گرم است با خودتان لباس اضافه ببرید زیرا نمی‌دانید در ادامه‌ی روز هوا چه تغییری می‌کند.

معمولا در کوهستان‌ها و ارتفاعات، هوا به سرعت دچار تغییر و دگرگونی می‌شود. حتی اگر هوا خیلی گرم است باز هم یک کت اضافه یا بارانی همراه ببرید. کلاه، جوراب، دستکش و یک شلوار سبک را فراموش نکنید.

به جای لباس‌های نخی لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی یا پشمی همراه ببرید چرا که هم شما را گرم نگه می‌دارند و هم زود خشک می‌شوند.

جوراب اضافه را فراموش نکنید چرا که قرار است مسافت زیادی را پیاده طی کنید و تمیز و خشک نگه داشتن پاها در طول سفر بسیار مهم است.

۴. برای همه‌ی اعضای گروه، عذای سبک و پرانرژی همراه داشته باشید. بهتر است هرکس غذای حاضری مناسب برای خود داشته باشد. غذاهایی با پروتئین و کالری بالا انتخاب کنید. مغزها و میوه‌های خشک نیز انتخاب خوبی به عنوان تنقلات سفر هستند.

کوله گردی

۵. گروهی وسایلتان را آماده کنید نه انفرادی. هر کسی باید کیسه خواب برای خود داشته باشد و چادری که می‌برید باید به اندازه‌ی همه، فضا داشته باشد. هوشمندانه بار سفر را ببندید. وسایلتان را با هم مقایسه کنید و از چیزهایی که ضرورتی ندارد، یکی را همراه ببرید.

حداقل یکی از هرکدام از این وسایل داشته باشید: فیلتر آب، اجاق سفری، قابلمه یا ماهیتابه.

کوله گردی

از این وسایل ضروری بیش از یکی همراه ببرید: جعبه کمک‌های اولیه، قطب‌نما، کپی از نقشه‌ی محل، فندک یا کبریت، چراغ قوه.

۶. فهرست وسایل مورد نیاز را تهیه کنید و قبل از سفر آن را بررسی کنید تا چیزی را از قلم نیندازید. اطمینان حاصل کنید که تمام ابزار و وسایلی که با خود می‌برید سالم هستند و به درستی کار می‌کنند. برای بررسی وسایل و احیانا تعمیر یا جایگزین کردن آنها وقت بگذارید.

کوله گردی

چادرتان را تمیز کنید اگر آخرین باری که استفاده کرده‌اید این کار را انجام نداده‌اید. از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

فندک و سوخت جدید را جایگزین کنید و باتری چراغ قوه‌ها و سایر وسایلی که با باتری کار می‌‌کنند را چک کنید تا در شرایط اضطراری، مستاصل نشوید.

۷. سوت و آینه همراه ببرید. داشتن سوت و آینه در شرایط اضطراری به کارتان خواهد آمد. اگر یکی از اعضای گروه از سایرین جدا شود با سوت زدن می‌تواند گم شدن خود را اطلاع دهد. در شرایط اضطراری‌تر، منعکس کردن نور آفتاب با آینه، برای علامت دادن به تیم‌ امداد و نجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دو مورد، اشیای بسیار کوچکی هستند که در شرایط سخت حتی می‌توانند جان شما را نجات بدهند.

۸. نقشه‌ی منطقه را فراموش نکنید. برای داشتن یک گردش خوب و امن حتما نقشه‌ای با جزییات دقیق از محلی که قصد سفر دارید تهیه کنید و همراهتان ببرید. نقشه‌ی پارک‌های ملی معمولا در ابتدای مسیرهای گردشی به گردشگران ارائه می‌شود. در بسیاری از مناطق می‌توانید این نقشه‌ها را از فروشگاه‌های لوازم ورزشی یا دفاتر گردشگری پیدا کنید.

یک قطب‌نما همراه داشته باشید و قبل از سفر، شیوه‌های جهت‌یابی و پیدا کردن مسیر از روی نقشه با کمک قطب‌نما را یاد بگیرید.

کوله گردی

اگر به نقشه‌های آماده دسترسی ندارید، خودتان یک نقشه پرینت بگیرید. وسایل جی‌پی‌اس نیز می‌توانند محل حضور شما را نشان دهند اما با این حال نقشه و قطب‌نما را فراموش نکنید.

۹. تعادل کوله‌پشتی را برقرار کنید. ممکن است در ابتدای مسیر مشکلی نداشته باشید اما در ادامه‌ی راه ممکن است بخشی از بار کوله‌پشتی به یک طرف متمایل شود و شما به مرور زمان در یکی از شانه‌های خود احساس درد و ناراحتی کنید. همواره کوله‌پشتی‌تان را در شرایط متعادل نگه دارید به نحوی که هر دو طرف آن و بالا و پایین کوله‌پشتی متعادل باشند.

برای چیدن وسایل داخل کوله ابتدا از اشیای حجیم‌تر و سنگین‌تر شروع کنید. سپس ابزار و وسایل کوچک یا لباس‌ها را در فضاهای خالی کوله قرار دهید.

مطالب مرتبط:

    منبع wikihow

    دیدگاه