برای رفتن به کمپ چه مواد غذاهای را همراه داشته باشیم

مرتضی گودرزی
جمعه، ۱۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۰
برای رفتن به کمپ چه مواد غذاهای را همراه داشته باشیم

رفتن به کمپ‌های مسافرتی ملزومات فراوانی دارد و یکی از مهم‌ترین آنها به همراه داشتن مواد غذایی مناسب است. با کجارو در ادامه همراه باشید تا در زمینه انتخاب مواد غذایی مناسب در کمپ شما را راهنمایی کنیم.

گام‌های مهمی برای آماده شدن قبل از برپایی یک کمپ وجود دارد، که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب مواد غذایی و همراه داشتن این مواد به میزان لازم با توجه به نوع و مدت برپایی کمپ است؛ زیرا وقتی شما وارد منطقه کمپ خود بشوید دیگر تا چند روز به هیچ فروشگاهی دسترسی نخواهید داشت. بنابراین قبل از آغاز سفر خود باید طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و مشخص تمامی مواد غذایی مورد نیاز خود را خریداری کنید. به خاطر داشته باشید این غذاها هستند که انرژی بدن شما را تامین می‌کنند و اگر نتوانید در طول مدت کمپ، نیاز بدن خود را با تغذیه مناسب برطرف کنید، حتما به مشکلات بزرگی برخورد خواهید کرد. نخوردن غذای مناسب ضمن گرسنگی، باعث بد شدن خلق‌وخوی افراد نیز می‌شود و حتی روی تصمیم‌گیری صحیح شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. پس از همین جهت است که انتخاب مواد غذایی مناسب یکی از مهم‌ترین مراحل آماده سازی قبل از آغاز کمپ محسوب می‌شود.

مراحل انتخاب غذای مناسب

غذا در کمپ

ابتدا باید با توجه به تعداد روز برپایی کمپ، میزان دسترسی کمپ به فروشگاه‌ها و نوع کمپ، مواد غذایی و مقدار آن را تعیین کنید، در بررسی کمپ دقت لازم را داشته باشید و اگر قبلا به آنجا سفر نکرده‌اید، حتما اطلاعات کافی را درباره آن به دست بیاورید.

حتی آب و هوای منطقه کمپ شما نیز می‌تواند روی انتخاب مواد غذایی‌تان موثر باشد، برای مثال رفتن به یک کمپ که در منطقه خشک و گرم واقع شده است، حتما نیازمند میزان آب بیشتری نسبت به یک کمپ سردسیر است.

سپس در نظر بگیرید که چند روز در کمپ خواهید ماند. در محل کمپ خود دسترسی به وسیله‌ای که مواد غذایی فاسدشدنی را به صورت فریز نگهداری کند دارید یا نه. اگر نه که شما نباید گوشت‌ها و موادی که به سرعت فاسد می‌شوند را به عنوان غذا همراه خود ببرید. مسئله دیگر که باید بررسی کنید این است که آیا در محل کمپ خود دسترسی به آب و آتش دارید یا نه. اگر به آتش دسترسی ندارید حتما وسایلی که بتوانید به راحتی با آنها آتش را برای پخت و گرم کردن غذایتان برپا کنید به همران ببرید.

برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی قبل از رفتن به کمپ

غذا در کمپ

بعد از اینکه تمام مشخصات کمپ خود را متوجه شدید، حالا می‌توانید بر اساس آن وعده‌های غذایی خود را مشخص کنید. این کار را حتما قبل از سفر انجام داده و آن را یاد داشت کنید تا در طول مدت کمپ بدانید که در هر وعده چه غذایی و به چه میزان مصرف کنید. سعی کنید اگر دسته جمعی به کمپ می‌روید، غذاها را با اعضای گروه هماهنگ کنید. وقتی غذاهایی که قرار است با خود ببرید را انتخاب می‌کنید به مدت زمان آماده شدن آن‌ها نیز توجه داشته باشید، زیرا شما نباید در روزهایی که در کمپ هستید مجبور باشید بیشتر زمان‌تان را به پخت‌وپز غذا اختصاص دهید. وقتی برنامه مواد غذایی خود را تکمیل کردید، حالا باید بر اساس آن و مواد غذایی که همراه خود می‌برید، ظروف مناسب را نیز انتخاب کنید. به طور مثال اگر غذاهایی که در قوطی هستند و یا کنسروی را با خود به کمپ می‌برید پس حتما باید در وسایل خود یک دربازکن نیز داشته باشید.

میزان غذای مورد نیاز در کمپ

غذا در کمپ

شما وقتی در خانه غذا درست می‌کنید، مقدار اضافه آن غذا چیز مهمی نیست، زیرا به راحتی باقی مانده غذا را می‌توانید درون یخچال گذاشته و در وعده‌های دیگر مصرف کنید؛ اما در محل کمپ این‌ گونه نیست. اولا که باید بر اساس نیاز و به مقدار لازم غذا همراه داشته باشید زیرا میزان حمل بار شما محدود است و نباید بیش از حد، وسیله همراه داشته باشید، دوما، غذایی که در کمپ آماده می‌کنید اگر به طور کامل مصرف نشود حتما باید دور ریخته شود و این کار ضمن اسراف غذا می‌تواند حیوانات  را به سوی چادر شما بکشاند و آرامشتان را بهم بزند. همان‌ طور که گفته شد شما نمی‌توانید میزان زیادی مواد غذایی حمل کنید پس باید سعی کنید مواد غذایی همراه شما از نوعی باشند که در کمترین حجم خود بیشترین مواد مغذی را وارد بدنتان کنند تا انرژی شما تامین شود. داشتن مواد غذایی مکملی مانند آجیل، پسته، شکلات‌های نیروزا و... می‌تواند انرژی شما را تامین و از میزان مواد غذایی همراهتان کم کند.

هنگام خرید مواد غذایی باید شرایط سفر خود را در نظر بگیرید، حتما به میزان کافی آب آشامیدنی همراه خود داشته باشید، یک سیستم تسویه آب و یا قرص‌های تسویه آب نیز در سبد خرید خود قرار دهید زیرا آب یکی از حیاطی‌ترین مواد غذایی برای زنده ماندن محسوب می‌شود، همچنین لوازمی که با آن بتوانید به راحتی آتش درست کنید. شما می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر نیز یخ خشک خریداری کنید، این یخ‌ها بسیار سبک هستند و حمل آنها نیز آسان است.

نیاز بدن در شرایط خاص

این نکته را به خاطر داشته باشید که همیشه بدن به یک میزان انرژی نیاز ندارد، مثلا اگر کمپ شما در مناطق کوهستانی قرار دارد و کمی کوهنوردی در طول مسیر دارید، پس حتما بدن شما به دو برابر انرژی معمول نیاز پیدا می‌کند. گزارشات نشان می‌دهند که دمای بسیار پایین، ارتفاع بالا، فعالیت شدید، عدم دسترسی به لوازم جهت تهیه غذای مناسب، ارتفاع‌زدگی و کم‌اشتهایی (anorexia)، باعث هدر رفت انرژی بسیار زیادی از بدن می‌شود. همچنین به علت ادرار زیاد در ارتفاع، آب بدن افت شدیدی دارد که ممکن است تا حد ۵ الی ۶ لیتر در روز نیز برسد. در این شرایط اگر تعادل انرژی بدن رفع نشود؛ در پی آن اختلالات عصبی و جسمانی همچون احساس کوفتگی بدن، کاهش قوا و کاهش وزن به میزان ۱۵ الی ۲۰ درصد رخ می‌دهد. رژیم غذایی مناسب، عامل موثری در حفظ تعادل فیزیکی و ذهنی کوهنوردان در ارتفاعات بسیار بالا تلقی می‌گردد؛ لذا زمان‌بندی مناسب در انتخاب نوع و میزان تغذیه بسیار تعیین‌کننده است

در پایان باید گفت که هیچگاه بدون برنامه‌ریزی به کمپ نروید، اگر تجربه شما در این زمینه بسیار کم است حتما برای بردن نوع و میزان مواد غذایی با افراد باتجربه‌تر گروه مشورت کرده و از آنها راهنمایی بگیرید.

تجربه شما در انتخاب غذا برای رفتن به یک کمپ چیست؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان محترم کجارو درمیان بگذارید.

منبع kziran .wikihow
برچسب‌ها کمپ غذا

دیدگاه