حمام وکیل کجاست؟

حمام وکیل کجاست؟

بهداد خسور
| جمعه, ۱۴ آبان ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

حمام تاریخی وکیل یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران زندیه در شیراز است که در حال حاضر با عنوان موزه‌ی گرمابه‌ی وکیل برای بازدید در دسترس عموم قرار دارد. 

حمام وکیل یکی از پیشرفته‌ترین نمونه‌های معماری ایران در دوره زندیه نامید؛ زیرا، زیبایی هنر بکار رفته توسط معماران و سازندگان آن است، که هر بیننده و گردشگری را مجبور می‌سازد، تا کمی سربه‌هوا راه برود. این حمام زیبا در کنار مسجد و بازار وکیل یادگاری ارزشمند از دوران زندیه هستند و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شیراز به شمار می‌روند.

معماری حمام وکیل

این حمام تاریخی یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ساخته شده در زمان خود بود و با رعایت پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود طراحی و ساخته شده است. برای مثال، به منظور گرم نگه داشتن فضای داخلی حمام وکیل، ورودی حمام به صورت دو مرحله‌ای ساخته شده است. به این صورت که شما باید در مرحله‌ی اول از یک درب کوچک وارد حمام شوید و سپس از آنجا با گذر از شیبی ملایم به ورودی اصلی می‌رسید.

حمام-وکیل

همچنین، ورودی رختکن حمام هم زاویه‌دار ساخته شده است. این گونه طراحی ورودی حمام برای کنترل ورود و خروج هوای سرد به حمام ایجاد شده است.

حمام-وکیل

سقف حمام به شکل یک هشت ضلعی منظم ساخته شده و دیوارهای و سقف آن با نقوش آهک‌بری پوشیده شده است که البته این نقش‌ها تا حدی تخریب شده و از بین رفته‌اند. یکی دیگر از فناوری‌های به کار برده شده در حمام وکیل ایجاد کانال‌هایی باریک زیر سنگ فرش کف حمام است که در آن زمان بخار آب و هوای گرم از آن عبور می کرده تا کف حمام زودتر گرم شود.

حمام-وکیل

حمام وکیل با داشتن دو شاه‌نشین و دو حاکم‌نشین با تلاش کریم خان زند در شهر شیراز بنا شد و امروزه به عنوان موزه‌ی گرمابه‌ی وکیل شناخته می‌شود؛ اما متاسفانه پیش از این کاربری آن قهوه خانه سنتی بود. ولی در چند سال گذشته به کاربری واقعی خود بازگشته و بازدیدکنندگان می‌توانند با بازدید از این مجموعه علاوه بر تماشای معماری زیبای این حمام به وسیله‌ی مجسمه‌های مومی زیبایی که دور تا دور حمام قرار دارد، تا اندازه‌ای با تاریخ و فرهنگ کهن ایران آشنا شوند.

حمام-وکیل

بیشتر بخوانید:

موقعیت جغرافیایی حمام وکیل

حمام وکیل در خیابان طالقانی شیراز و در غرب مسجد و بازار وکیل قرار دارد.

مسیر دسترسی

حمام-وکیل

حمام وکیل در مرکز شهر و در نزدیکی مسیرهای پر تردد و اصلی قرار دارد و به همین دلیل دسترسی به آن بسیار آسان است. البته هنوز متروی شیراز در نزدیکی این حمام تاریخی و مجموعه‌ی زندیه ایستگاهی ندارد، اما می‌توانید با استفاده از مترو خود را به میدان نمازی برسانید و از آنجا با استفاده از اتوبوس به میدان شهرداری بروید و پس از اندکی پیاده‌روی خود را به حمام وکیل برسانید. مسیر حرکت اتوبوس‌ها از میدان نمازی به سمت میدان شهرداری در خط ویژه‌ی اتوبوسرانی صورت می‌گیرد و به همین دلیل کم‌تر در ترافیک کند مرکز شهر معطل می‌شوید. تقریباً از هر نقطه‌ی شهر اتوبوس‌هایی به سمت میدان شهرداری شیراز حرکت می‌کنند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها خود را به میدان شهرداری و حمام وکیل برسانید.

حمام-وکیل

در صورتی که قصد دارید با خودروی شخصی به حمام وکیل بروید، باید توجه داشته باشید که مسیر منتهی به مجموعه‌ی زندیه از سمت میدان شهرداری مسیر پیاده است و شما باید پس از رسیدن به میدان شهرداری وارد خیابان پیروزی شوید و پس از طی مسافتی کم وارد خیابان فرهنگ بشوید که در سمت راست شما قرار دارد، در انتهای خیابان فرهنگ و در تقاطع خیابان طالقانی به سمت چپ بپیچید، پس از طی حدود ۵۰ متر در خیابان طالقانی حمام در سمت راست شما قرار دارد. پارکینگ‌های زیادی نیز در اطراف این مجموعه برای پارک خودرو در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها حمام‌ فرهنگ کجاست

دیدگاه  

    تبلیغات