دیدنی های فومن؛ از منطقه حفاظت شده گشت رودخان تا ییلاق زودل سر

دیدنی های فومن؛ از منطقه حفاظت شده گشت رودخان تا ییلاق زودل سر

عماد جعفری
| پنجشنبه, ۱۱ آذر ۹۵ ساعت ۲۳:۱۵

فومن از شهرهای شمالی است که به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی مانند ییلاق آندره و زودل سر، چشمه‌ علی زاخونی و زمزمه، رودخان پلنگ ور و نیز غار خون فوشه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. با کجارو همراه باشید.

شهرستان فومن در استان گیلان واقع شده است. این شهرستان دارای طبیعتی بسیار زیبا و جاذبه‌های وصف ناپذیری است که توجه بسیاری از علاقمندان به طبیعت را به خود جلب کرده است. جاذبه‌های طبیعی مانند ییلاق آندره و زودل سر، چشمه‌ علی زاخونی و زمزمه، رودخان پلنگ ور و نیز غار خون فوشه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشانددر این مقاله با برخی از این جاذبه‌های دیدنی این شهرستان آشنا می‌شویم.

ییلاق آندره

ییلاق آندره

ییلاق آندره از ییلاقات زیبای بخش سردار جنگل فومن و در فاصله ۵ کیلومتری ماسوله و در مرز بین گیلان و زنجان و در مسیر جاده ماسوله به خلخال قرار دارد. طبیعت زیبای این ییلاق آرامش را به روح آدمی برمی گرداند.جاذبه‌های طبیعی این دیار به قدری زیاد است که دل کندن از آن کار دشواری است.

ییلاق زودل سر

ییلاق زودل سر

اسم این ییلاق از روستای کوچکی به نام روستای زودل که در مسیر ییلاق قرار دارد گرفته شده است و پسوند سر نیز به دلیل اینکه این ییلاق بالاتر از روستای زودل و به عبارتی بالاسر روستا قرار دارد به اسم روستا اضافه می‌شود. معمولاً مردم هر روستا ییلاق مخصوص به خود را دارند. ییلاق زودل سر به اهالی روستای خانوانه اختصاص دارد (روستای خانوانه در کیلومتر ۱۰ جاده فومن به ماسوله واقع شده است). این ییلاق در مسیر قله معروف تراشوم قرار دارد و هر جمعه میزبان تعداد زیادی کوهنورد اعم از حرفه‌ای و آماتور است.

مناطق کوهستانی فومن

مناطق کوهستانی فومن

ناحیه کوهستانی فومن قسمت‌های جنوب شهرستان را در برگرفته و دارای نواحی جنگلی و مراتع و قلل و ارتفاعات بسیار زیبا که برای گردشگری و ورزش کوه‌پیمایی بسیار مناسب است. این ارتفاعات بسیار زیبا و دیدنی از ارتفاعات ماسوله گرفته تا ارتفاعات گسگره، ماکلوان، گشت رودخان، فوشه و قلعه رودخان که هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند. و در واقع بیشترین و بهترین ارتفاعات استان گیلان در شهرستان فومن واقع شده است که سالانه تعداد زیادی گردشگر و کوهنورد به این ارتفاعات صعود می‌کنند و از چشم‌اندازهای زیبای آن بازدید می‌کنند.

غار خون فوشه

غار خونه فوشه

این غار از نوع غارهای ریزشی است و در جنوب غربی روستای فوشه قلعه رودخان در شهر فومن واقع شده است. طول غار ۳۰۰ متر و عمق آن ۳۰ متر است. این غار دارای ۴ دهانه است و در ارتفاع ۹۳۰ متری از سطح دریا واقع شده است. در ابتدای ورودی غار، یک شیب ملایم به سمت داخل غار وجود دارد که در این مسیر آثار هوازدگی فیزیکی و شیمیایی شامل خرد شدن سنگ‌ها و رنگ خاک قرمز به خوبی دیده می‌شود و بعد از ۱۰ متر یک سنگ تخریبی در مدخل ورودی قرار گرفته که بایستی تا طول یک متر به صورت سینه‌خیز وارد غار شد. در داخل غار چند دالان بزرگ در جهات مختلف وجود دارد که هرکدام به قسمت‌های دیگر دالان ارتباط دارد و دارای طول و عمق متفاوت هستند. در برخی قسمت‌های غار سفال‌های شکسته و خفاش نیز دیده می‌شود. پیمایش این غار نیاز به تجهیزات کوهنوردی و غارنوردی دارد. این غار به دلیل این که در منطقه جنگلی به نام خون (به زبان تالشی محل جاری شدن چشمه)، قرار گرفته است، در سال ۱۳۷۲ پس از کشف، به این نام خوانده می‌شود.

رودخان پلنگ ور

رودخان پلنگ ور

این رودخانه از رشته‌کوه‌های تالش در ضلع جنوبی دهستان آلیان سرچشمه می‌گیرد و پس از مشروب نمودن مزارع کشاورزی روستای سه سار، از ضلع شمالی روستا خارج می‌شود. روستای سه سار در شهر فومن در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان صومعه سرا واقع شده است.

منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاه مزگی

منطقه رودخان و سیاه مزگی

این منطقه در سال ۱۳۷۸ حفاظت شده اغلام شد منطقه‌ای است کوهستانی با رودهای فراوان واقع در استان گیلان که دارای اقلیم مرطوب و خیلی مرطوب معتدل است. وجود یک نیمرخ کامل از جنگل‌های کم نظیر هیرکانی از جلگه تا مراتع ییلاقی از ویژگی‌های منطقه به شمار می‌رود. مرال شوکا، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، شغال، روباه معمولی، گربه جنگلی، سياه گوش، تشي، گوركن، قرقاول و آبیا گونه‌های جانوری مهم منطقه را تشکیل می‌دهند. وجود تنوع زیستی بالا و اثر باستانی قلعه رود خان زمینه پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.

سیاهمزگی فومن

حداقل ارتفاع منطقه از سطح دریا ۵۰۰ متر و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به ۲۵۰۰ متر می‌رسد. منطقه مورد نظر سه قسمت جلگه، کوهپایه و کوهستان را شامل می‌شود. در قسمت جلگه برنج‌کاری و صیفی‌کاری رایج بوده و در قسمت کوهپایه‌ای آن باغات چای به چشم می‌خورد. قسمتی از کوهپایه و منطقه کوهستانی دارای پوشش جنگلی است که به علت وجود آبادی‌های متعدد و رواج دامداری و برداشت بی‌رویه چوب قسمت اعظم آن به‌صورت مخروبه و نیمه مخروبه بوده و فقط حدود یک پنجم از وسعت منطقه دارای پوشش جنگلی بکر و دست نخورده است. البته محدوده مورد نظر دارای چشم‌اندازهای طبیعی زیبا اعم از دره‌های عمیق و آبشار و رودهای متعدد است.

چشمه های آب معدنی علی زاخونی و زمزمه

چشمه فومن

چشمه علی زاخونی در منطقه ماسوله از توابع شهرستان فومن واقع شده است. آب این چشمه دارای بیکربنات است که در درمان بیماری‌های گوارشی مؤثر است. چشمه زمزمه در منطقه ماسوله از توابع شهرستان فومن قرار گرفته است. رنگ آب این چشمه در تمام طول مسیر تا ماسوله رودخان نارنجی رنگ است و به دلیل مجاورت با معدن آهنی که در گذشته فعال بوده است، طعم تلخی دارد و اهالی منطقه آن را با شکر مخلوط کرده و برای درمان بیماری‌های ریوی و گوارشی استفاده می‌کنند.

پارک جنگلی ماسوله

پارک جنگلی ماسوله

این پارک زیبا یکی از مهم‌ترین سایت‌های ایرانگردی و جهانگردی در استان و حتی میان کشورهای خاور میانه است. ویژگی‌های سنتی بناهای ماسوله به طرز زیبا و با اصول مهندسی سنتی و معماری خاص به سمت کوهپایه بنا شده و چشم انداز آنها به صورت پلکانی از کوه به دره و وضعیت منحصر به فرد آن سالانه، پذیرای گردشگران مشتاق بی‌شماری است. در پارک جنگلیِ ماسوله انواع درختانِ راش، مَمرز، توسکا، فندق، درخت آزاد و درختچه‌ها و گیاهان علفی و دارویی وجود دارد. شرایط اقلیمی و امکانات رفاهی، زمینه‌ای فراهم آورده تا این منطقه، پذیرای خیل عظیمی از گردشگران باشد.

جاده سراوان - فومن

جاده سراوان-فومن

این بار که از جاده رشت به شمال کشور می‌روید نرسیده به رشت جاده دست چپتان را که به فومن می‌رود انتخاب کنید. جدای از سرسبزی بی‌همتا و بکرش، اگر پاییز یا زمستان و به‌ویژه در ساعات اولیه صبح به این جاده برسید، با دیدن مه صبحگاهی که بر رنگ قهوه‌ای مات درختان در زمینه آبی آسمان نشسته، رؤیایی در بیداری را تجربه می‌کنید. از دیدنی‌های این جاده موزه بزرگ روستایی گیلان است که نمونه‌هایی از انواع خانه‌های روستایی گیلان را در دل جنگل‌های بکر سراوان پنهان کرده است.

برچسب‌ها طبیعت گردی

دیدگاه  

    تبلیغات