خطرناک شدن غلظت ریزگردها در بندرعباس

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۲۰
خطرناک شدن غلظت ریزگردها در بندرعباس

‌غلظت ریزگردها در بندرعباس با گذر از ۳۰۰ psi به شرایط خطرناک رسیده است.

«حبیب مسیح» معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست هرمزگان گفت که غلظت ریزگردها در بندرعباس با گذر از ۳۰۰ psi استانداردهای هوای سالم را پشت سر گذاشته و به شرایط خطرناک رسید.

مسیح با اشاره به اینکه مقدار ریزگردها تا ساعت ۱۰ صبح چهارم آذر ۵۵۰ میکروگرم بر متر مکعب بوده است، خاطرنشان کرد:

با توجه به نوسان‌های آب و هوایی و کاهش و افزایش سرعت وزش باد نمی‌توان پیش‌بینی درستی از وضعیت ریزگردها در ساعت‌های آینده داشت.

صبح امروز پنجشنبه چهارم آذر بیشینه سرعت وزش باد در بندرعباس به ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسید و میدان دید افقی را از چهار و نیم کیلومتر در شب گذشته به ۵۰۰ متر کاهش داد.

کارشناس مرکز پیش‌بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان در این باره گفت:

با تقویت بیشتر فعالیت سامانه پر فشار سرد سیبری، تداوم وزش باد شدید و گرد و غبار در مناطق شرقی و مرکزی استان، تنگه هرمز، شرق خلیج فارس و دریایی عمان با شدت و ضعف تا صبح روز هفت آذر ادامه می‌یابد.

«مجتبی حمزه‌نژاد» بیان کرد که بر اثر فعالیت این سامانه، صبح امروز چهارم آذربیشینه سرعت وزش باد در بندرعباس به ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسید و میدان دید افقی را از چهار و نیم کیلومتر در شب گذشته به ۵۰۰ متر کاهش یافت.

وی افزود که دمای هوای هرمزگان حدود هشت درجه کاهش یافته به گونه ای که دمای هوا در شهر بندرعباس از یک تا چهارم آذر هشت درجه کاهش داشته و از ۲۸ درجه به ۲۰ درجه رسیده است که این شرایط تا پایان فعالیت سامانه سرد سیبری ادامه خواهد داشت.

به گفته حمزه‌نژاد از روز یکشنبه هفته آینده با خروج این دو سامانه شرایط جوی دریایی پایداری بر هرمزگان حاکم خواهد شد، با وجود افزایش یک تا دو درجه دما، هوای استان خنک باقی می‌ماند.

«دکتر فاطمه نوروزی» مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت:

با توجه به شرایط آب و هوایی ناسلام و خطرناک مردم این استان جز برای کارهای ضروری از منازل خود خارج نشوند.

نوروزی گفت که شرایط کنونی برای همه گروه‌های سنی خطرناک است و افرادی که ناچار از رفتن به محل کار هستند در همان مدت کوتاهی که در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرند نیز بدون ماسک نباشند. اگر افرادی ناچار به استفاده از موتورسیکلت هستند باید کلاه ایمنی بر سر گذارند و همه موارد ایمنی را رعایت کنند و همچنین توصیه می‌شود از مایعات و میوه و سبزی‌ها در این مدت بیشتر استفاده شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها

    دیدگاه