آکروپلیس کجاست؟

نیلوفر دوشیری
سه شنبه، ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۰
آکروپلیس کجاست؟

آکروپلیس کجاست؟ شاید بارها نام آکروپلیس را به‌عنوان مکانی باستانی و قدیمی شنیده باشید. اما این مکان باستانی کجا واقع شده است؟ تاریخ نهفته در پشت آن چیست؟ این‌گونه مکان‌های باستانی عموما افراد را مشتاق به کسب اطلاعات و بازدید از آن محل می‌کنند. اگر شما نیز جزو آن دسته‌ی مشتاق هستید، با کجارو همراه شوید تا اطلاعاتی جالب در خصوص این مکان زیبا و دیدنی کسب کنید.

معرفی

آکروپلیس در شمال شرقی پارتنون در آتن، پایتخت یونان و در مرتفع‌ترین نقطه‌ی دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه‌ی تاریخی آکروپلیس برای مردم یونان یک نماد ملی است. این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده‌ است.

آکروپلیس آتن

آکروپلیس یونان معروف به آکروپلیس، به‌معنای شهر مرتفع یا صخره‌ی مقدس است که در یونان و تمام دنیا فراوان است. اگر‌چه آکروپلیس‌های دیگری نیز در یونان قرار دارد، اما اهمیت این آکروپلیس آن‌قدر زیاد است که نام آکروپلیس به‌عنوان اسم خاص مربوط به همین مکان است. آکروپلیس به‌طور رسمی و به‌عنوان بنایی برجسته، در میراث فرهنگی اروپا در ۲۶ مارس ۲۰۰۷ (۶ فروردین ۱۳۸۶) به ثبت رسیده‌ است. این بنا روی یک تپه‌ی سنگی صاف که دارای ۱۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا است، در داخل شهر آتن در یونان بنا شده است.

قبلا این بنا به نام «سکروپیا» مشتق از نام افسانه‌ای مرد ماری، به نام ککروپس یا سکروپس اولین پادشاه آتن نامیده می‌شد. بخش اعظم این بنا در سال‌های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد، روی بخش آهکی تخت آتن ساخته شد. پس از آن و در دوره‌های مختلف، بعضی از بنا‌های آکروپلیس به‌شکل قصر‌های فلورانسی، مسجد‌های اسلامی و حرم‌های ترکی تغییر شکل دادند. امروزه با تلاش‌های فراوان معبد ارختنوم، آکروپلیس به‌شکل کامل بازسازی شده است. حتی با وجود اینکه بازسازی آکروپلیس تقریبا رو به اتمام است، این شهر قدیمی همچنان یاد خدایان و اساطیری را که روزی پرستیده می‌شدند، برای شما زنده خواهد کرد.

تاریخ

شغل ابتدایی بشر

آکروپلیس آتن

اولین دست‌ساخته‌ی بشر مربوط به بخش میانی دوران نو سنگی در بالای این تپه‌ است، مدارکی نیز درباره‌ی امکان وجود ساکنینی در بنای آتیک (اتاق کوچک زیر شیروانی) وجود دارد که مربوط به آغاز دوران نوسنگی، هزاره‌ی ششم پیش از میلاد است. این مجموعه با دیواره‌ای به قطر ۴٫۵ تا ۶ متر محصور گردیده بود. در بخش شمالی دو راه‌پله‌ی تنگ با شیب زیاد وجود داشت که در بین صخره ایجاد شده بود. هومر مورخ یونانی به این محکم‌سازی ساختمانی به نام «خانه‌ای قوی ارچ توس» اشاره می‌کند.

دوران‌های تاریک و نامعلوم

آکروپلیس آتن

احتمال می‌رود که آکروپلیس موثر از انهدام قصر‌های مای سنی‌ها باشد. چرا‌که در این بنا هیچ اثری از آتش‌سوزی و تخریب عمده‌ی یک بنای ساخته‌ی آن زمان وجود ندارد. بر اساس عقیده‌ی ساکنان آتن، این منطقه در مقابل تهاجم «دوریان»ها با موفقیت دفاع کرد.

آکروپلیس باستانی

معبدی مقدس با نام «آتنا پولیاس» (بانوی محافظ شهر) در سده‌ی ششم قبل از میلاد مسیح بنا گردید. این ساختمان سنگ آهکی دوریسی که از آن آثار مقدس فراوانی به جا مانده‌ است، به نام معبد «ریش آبی» شهرت داشت و دلیل آن وجود ستون مجسمه‌ی سه گانه‌ی انسان و مار بوده‌ است که ریش‌های آن رنگ آبی سیر داشته‌اند. ۶ قرن قبل از میلاد مسیح معبد دیگری به نام آرکایوس نائوس (معبد قدیمی) ساخته شد. سپس برای سر و سامان دادن به آن، بخش جنوبی قلعه را از بقایای قدیمی پاکسازی کردند.

آکروپلیس آتن

گفته می‌شود که بنای قدیمی پارتنون با حمله‌ی ایرانی‌ها در ۴۸۰ قبل از میلاد مسیح ناتمام مانده، در جنگ تخریب و به آتش کشیده شده و به غارت و چپاول رسیده است (ولی در حقیقت چنین نبوده است). پس از جنگ‌های ایرانیان، آتنی‌ها اشیای مقدس و هنری باقی‌‌مانده و غیرقابل استفاده را دفن کردند. بازمانده‌ی حمله‌ی ایرانیان بعد‌ها به‌عنوان با ارزش‌ترین گنجینه‌ی باستانی از خاک بیرون آورده شد.

برنامه ساختمان پریکلس

آکروپلیس آتن

در عصر طلایی آتن (۴۳۰ تا ۴۶۰ قبل از میلاد مسیح)، اکثر معابد بزرگ با مدیریت پریکلس بازسازی شدند. در طول قرن ۵ قبل از میلاد آکروپلیس شکل نهایی خود را پیدا کرد. در سال ۴۶۸ قبل از میلاد، «سیمون» و «تمیستوکلز» بازسازی دیوار‌های بخش جنوبی و شمالی را به عهده گرفتند. در ۴۳۷ قبل از میلاد مسیح منیکلز ساختمان «پروپیلاآ» را آغاز کرد. بین سال‌های ۴۲۱ و ۴۱۵ قبل از میلاد یعنی در دوران صلح پس از جنگ پلوپونزی، ساخت معبد به پایان رسید. به همین صورت ساخت مجموعه‌ای از معابد و مجسمه‌ها تا سال ۴۵۰ قبل از میلاد ادامه داشت. 

بقایای باستان‌شناسی

آکروپلیس آتن

ورودی آکروپلیس دروازه‌ای به نام «پروپیل‌آ» است. در انتهای طرف جنوب ورودی یک معبد کوچک از «آتنانایک» قرار دارد. یک مجسمه‌ی برنزی از آتنا که توسط «فی‌دیاس» تراشیده شده نیز در مرکز کار گذاشته شده‌ است. در مرکز آکروپلیس، پارتنون یا معبد «آتنا پارتنوس» قرار دارد. در بخش شرق و شمال پارتنون معبدی به نام «ارکتیوم» واقع شده و جنوب سکو که فرم‌دهنده‌ی بالای آکروپلیس است، بقایای تئاتر روباز به نام «تئاتر دیونی سوس» ساخته شده‌ است. چند صد متر جلوتر، «تئاتر هرودس آتیکوس» قرار گرفته که بخشی از آن مرمت شده‌ است.

آدرس

پایتخت یونان، آتن

مسیر دسترسی

با همراهی یکی از تور‌های به مقصد آتن می‌توانید از این بنای باشکوه و باستانی دیدن کنید.

آکروپلیس آتن

منبع wikipedia

دیدگاه