تبدیل قصر هلندی به آزمایشگاه

تیم  کجارو
چهار شنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۵
تبدیل قصر هلندی به آزمایشگاه

یک قصر سلطنتی هلند قرار است به یک باغ تجربی، یک آزمایشگاه نوآوری یا یک پارک عمومی تبدیل شود.

کاخ سوستدیک که در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده، تا چندی پیش و تا زمان شاهزاده جولیانا و برنارد محل سکونت آن‌ها بود.

نخستین طرح برای تبدیل این کاخ به باغ تجربی، «بهشت سوستدیک» نام دارد که توسط شرکت Mecanoo ارائه شده است. این طرح که از پروژه بهشت انگلیس الهام گرفته شده، ‌قرار است یک بهشت توسعه پایدار باشد تا به مردم شکنندگی زمین را نشان داده و آن‌ها را به تغییر رفتار خود به روش مثبت تشویق کند.

در این طرح، یک گبند زیستی گلخانه‌ای روی زمین نصب خواهد شد و بازیدکنندگان می‌توانند از میان مناظر مصنوعی مختلف عبور کنند. برای مثال، بخش جنگلهای استوایی به نمایش اهمیت تنوع زیستی پرداخته، یک منطقه زراعی فناوری پیشرفته از چگونگی تولید پایدار مواد غذایی پرده برداشته و یک محیط زیرزمینی نیز به نمایش عملکرد قارچ‌ها و باکتری‌ها خواهد پرداخت.

از خود محیط کاخ به عنوان یک آزمایشگاه نوآوری استفاده خواهد شد که فعالیت‌های کارآفرینان، متخصصان و دانشجویان را نمایش خواهد داد. همچنین قرار است یک هتل پایدار پنج ستاره ۱۰۰ تا ۱۲۵ اتاقی در این کاخ ساخته شود.

مفهوم دوم که توسط محققان لهستانی ارائه شده، تبدیل این قصر به یک آزمایشگاه ابتکارات است و بخش‌های جناحی کاخ نیز می‌تواند به رهن شرکت‌ها و سازمان‌ها برای نمایش کارشان در بیاید. مناظر تاریخی این کاخ بازیابی خواهند شد و یک فضای مشترک نیز به این منطقه اضافه خواهد شد. همچنین این طرح قصد دارد ۶۵ خانه جداگانه را در محل پادگان قدیمی قصر بسازد.

طرح پیشنهادی نهایی «آنسامبل نشنال» نام دارد که قصد دارد کاخ را بازسازی کرده و مجددا به یک محل برای عموم تبدیل کند تا بازیدکنندگان بتوانند در آن به پیاده‌روی و بازی بپردازند. در این مفهوم حدود ۴۰ خانه و ۷۰ آپارتمان و ساختمان ویلایی ساخته خواهد شد.

در رقابت طراحی برای این کاخ حدود ۱۲۰ طرح ثبت‌نام کرده‌اند که برخی از آن‌ها شامل بهره‌برداری از محل آن برای کشاورزی، باغبانی علمی و فناوری‌های غذایی، آب و تجارت، بهداشت، نوآوری، توسعه پایدار و به اشتراک‌گذاری دانش بین‌المللی هستند.

سه طرح مذکور از میان سایرین به مرحله فینال رسیده‌اند و تیم‌ها باید تا ۲۸ آوریل سال آینده یک پیشنهاد عملی برای کاخ سوستدیک ارائه کنند.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها خانواده کجارو

    دیدگاه