محله ببک استانبول، چشم اندازی زیبا بر تنگه بسفر

محله ببک استانبول، چشم اندازی زیبا بر تنگه بسفر

مینا رهبری
| دوشنبه, ۲۵ دی ۹۶ ساعت ۱۶:۰۰

محله‌ی ببک استانبول یکی از محله‌های تاریخی و قدیمی این شهر است و قبلا روستایی کوچک بود. این محله یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید برای گشت‌وگذار و خوردن یک غذای خوب بروید.

ببک (Bebek) یک محله‌ی تاریخی در استانبول است که در محدوده و مدیریت منطقه‌ی بشیکتاش قرار دارد. این محله در سواحل اروپایی بسفر واقع شده است و توسط چند محله‌ی دیگر مانند «آرناووتکوی»، «اتیلر» و «روملی هیساری» احاطه شده است. زمانی که استانبول توسط «فاتیح» فتح شد، ببک یک روستای کوچک ماهیگیران یونانی بود و قدمت آن به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد.

ببک استانبول

دقیقا معلوم نیست که نام این روستا و محله از کجا آمده است. ترجمه‌ی تحت‌الحفظی کلمه‌ی «ببک» به معنی «کودک» است که به موقعیت جذاب محله در تنگه‌ی بسفر اشاره می‌کند که خلیج عمیق و آرام و چشم‌اندازی گسترده بر هر دو جهت بسفر دارد.

ببک استانبول

بدیهی است که چنین مکان زیبایی متروکه نمی‌ماند و توجه همگان را به خود جلب می‌کند. در قرن ۱۹ اشراف عثمانی این مکان را جایی ایده‌آل برای ساختن خانه‌های ییلاقی و کاخ‌های تابستانی یافتند. متاسفانه اکثر این خانه‌ها در گذر زمان باقی نماندند. از بهترین نمونه‌هایی که باقی مانده است، می‌توان به «کنسول‌گری مصر» اشاره کرد. این عمارت سفید رنگ هنر نوین، در اواخر قرن ۱۹ تکمیل شد و آخرین خدیو مصر دستور ساخت آن را داده بود.

ببک استانبول

ببک یک منطقه‌ی مسکونی محبوب تحت حکمرانی حکومت امپراطوری عثمانی بود و امروزه نیز به زندگی پرشور و نشاط خود ادامه می‌دهد. جمعیت این محله نشان‌گر جامعه‌ی متنوع زمان خود است و این امر هنوز هم در معماری تاریخی و سازه‌های معاصر آن مشهود است.

دانشگاه «Bogazici» (دانشگاه بسفر) در محله‌ی ببک قرار دارد. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده است و یکی از موسسات برتر آموزش عالی ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه بسفر در ساختمان و زمین‌های آموزش عالی «کالج رابرت» مستقر است که یک موسسه‌ی آموزشی آمریکایی تاریخی بود که در سال ۱۸۶۳ توسط یک تاجر ثروتمند نیویورکی به نام «کریستوفر رابرت» و مبلغ و مربی آمریکایی به نام «کایروس هملین» تاسیس شده بود. بعد از ادغام این کالج با «کالج دخترانه‌ی آمریکایی» دانشگاه به «آرناووتکوی» نقل مکان کرد که هم‌اکنون هم به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

ببک استانبول

مردم محلی عاشق ببک هستند؛ اما نه به خاطر داشتن مکان‌های دیدنی، چون به جز کنسولگری مصر و مسجدی کوچک، هیچ بنای تاریخی دیگری وجود ندارد. مردم به ببک می‌روند تا از جو فوق‌العاده‌ی آن استفاده کنند. معمولا مردم از خوردن یک صبحانه‌ی خوب در اسکله، خرید و قدم زدن در کنار تنگه‌ی بسفر لذت می‌برند. اگر شما عاشق شب‌گردی هستید، ببک یکی از مشهورترین مکان‌ها برای این کار است. 

در اواسط قرن ۱۹ بود که ببک از یک  منطقه‌ی تابستانی به مکانی تفریحی چهار فصل تبدیل شد. در کتابی نوشته شده است که مسلمان‌ها اکثر جمعیت ببک را تشکیل می‌دادند اما انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها هم در این منطقه زندگی می‌کردند. امروزه ببک یکی از مشهورترین و لوکس‌ترین محله‌های استانبول است. متاسفانه ببک قربانی موفقیت خود شده و در بیشتر ایام سال شلوغ است و آخر هفته‌ها هم این شلوغی به اوج خود می‌رسد.

ببک استانبول

پارک ببک هم در این محله واقع شده و یکی از بهترین پارک‌های استانبول است. این پارک در سال ۱۹۰۸ برای عموم باز شد و در سال ۲۰۰۸ توسط یک گروه معماری بازسازی شده است. مساحت فضای سبز  این پارک ۸۸۰۰ متر مربع است و گیاهان تزئینی آن و درختان چندصد ساله ارزش آن را دارند که برای بازدید از آن‌ها به پارک ببک بروید.

پارک ببک استانبول

پیاده‌روها، قسمتی که برای پیاده‌روی حیوانات خانگی در نظر گرفته شده است، زمین بازی و فضاهای استراحت مساحت پارک را به ۱۶ هزار متر مربع رسانده است.

پارک ببک استانبول

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات