دریاچه شورمست؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

دریاچه شورمست؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

عماد جعفری
| سه شنبه, ۲۵ آبان ۹۵ ساعت ۱۱:۳۰

شورمست دریاچه زیبایی در شهرستان سوادکوه و در استان مازندران است که هر ساله گردشگران بسیاری را برای ماهیگیری، طبیعت‌گردی و لذت بردن از مناظر زیبا به خود جذب می‌کند. 

روستا و دریاچه شورمست در ناحیه جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل‌سفید قرار دارد.

دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه است که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است که به پانزده متر هم می‌رسد. دریاچهٔ طبیعی شورمست، در ۶ کیلومتری غرب شهر پل‌سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورت روستای شورمست واقع‌شده است. منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهن‌سال و بلندقامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته است. در حال حاضر همواره مسافران، طبیعت‌گردان و ماهیگیران زیادی از این دریاچه استفاده می‌کنند.

شورمست

تا بالای روستا و ورودی دریاچه نیم ساعت پیاده‌روی دارد هرچند می‌توان با ماشین‌های مناسب جاده‌های کوهستانی هم رفت. جاده خاکی شیب‌دار و پیچ‌درپیچ که از کنار ویلاها و باغ‌هایی می گذرد که با ارتفاع گرفتن از روستا داخل بافت جنگلی شده و از جاده فیروزکوه دور می‌شود. تقریبا تا انتهای جاده خاکی نشانه‌ای از دریاچه نیست زیرا دریاچه در گودالی نسبتا بزرگ واقع شده است که ورودی آن با حصار و دیواری کوتاه نمایان است.

شورمست

در اطراف و اکناف این دریاچه، تاسیسات عظیم استخراج زغال سنگ، پل ورسک، امامزاده عبدالحق سوادکوه ، برج لاجیم ، قلعه کنگ لو، امام‌زاده سام ولام ارفع‌ده، کوه‌های صخره‌ای خروا و نروا و بسیاری از مکان‌ها و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی کنارهم گرد آمده‌اند تا بتوانند تمامی خواسته‌های علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان را برآورده سازند و ساعت‌ها و روزها علاقه‌مندان به طبیعت، هنر، تاریخ، صنعت، ورزش و غیره… را به بهترین نحو پر نماید.

شورمست

مسیر دسترسی به دریاچه شورمست

چنانچه از تهران از جاده فیروزکوه به سمت قائم‌شهر حرکت کنید، حدود ۶۵ کیلومتر بعد از فیروزکوه و گذشتن از کنار پل ورسک به شهر پل‌سفید می‌رسید. در مرکز شهر مسیر آسفالتی به سمت روستای شورمست می‌رود. با ورود به این مسیر و عبور از پل کوچک ابتدای آن و طی مسیر تقریبی ۵ کیلومتر به دوراهی می‌رسید که مسیر سمت راست به روستای شورمست و مسیر سمت چپ به دریاچه شورمست می‌رسد.

شورمست

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات