راهکارهایی برای حفظ سلامتی در هوای آلوده

علیرضا کیخا
دوشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۰
راهکارهایی برای حفظ سلامتی در هوای آلوده

این روزها شهروندان پایتخت و بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر کشورمان از آلودگب هوا و عوارض ناشی از آن رنج می‌برند. در این گزارش به چند راهکار کوتاه برای حفظ سلامتی در این وضعیت  می‌پردازیم و تصاویری از سطح شهر تهران را در این روزها می‌بینیم. با کجارو همراه باشید.

به عنوان یک عکاس شهری می‌توانم بگویم که روزهایی که هوای تهران آلوده است، زشت‌ترین چهره پایتخت را می‌بینم و بدترین روزهای سال برای من همین روزها است. رنگ آبی آسمان با خاکستری جایگزین می‌شود؛ افق دید به شدت کاهش می‌یابد و کنتراست تصاویری که با چشم می‌بینیم هم کم شده و همه چیز غنای رنگی خود را از دست می‌دهد. این روزها بدترین روزهای سال برای عکاسی هستند. این آلودگی هوا من را به یاد هموطنان خوزستانی می‌اندازد که روزهای زیادی از سال را در هوای غبارآلود و تنفس ریزگردها می‌گذرانند و هموطنان سیستان و بلوچستان که طوفان شن را تحمل می‌کنند. من برای عکاسی در این روزهای آلوده هم در سطح شهر تردد می‌کنم و تصمیم گرفتم توصیه‌هایی که یک پزشک برای حفظ سلامتی در این روزها به من کرد را با شما در میان بگذارم.

۱- مایعات زیاد بنوشید

در این روزها بهتر است نوشیدنی‌های گرم بیشتر بنوشید. نوشیدن مایعات باعث تسهیل فعالیت ریه می‌شود و خلط هم مانع ورود هوای آلوده به ریه شما می‌شود.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۲- جز برای موارد ضروری از خانه خارج نشوید

بهتر است اگر کار ضروری ندارید از منزل خارج نشوید و همچنین اگر از منزل خارج شدید از فعالیت‌های سنگین بپرهیزید.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۳- ساعات طولانی را در فضای باز نگذرانید

به غیر از بیماران قلبی که توصیه می‌شود در این هوا اصلا از منزل خارج نشوند، به افرادی که سالم هستند هم توصیه می‌شود که در این هوا بیشتر از ۲ ساعت در شهر تردد نکنند.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۴- از ماسک فیلتردار استفاده کنید.

ماسک‌های معمولی تنها از ورود ذرات بزرگ آلودگی به مجراهای تنفسی شما جلوگیری می‌کنند، پس بهتر است از ماسک‌های «N۹۵» استفاده کنید تا از شر ذرات ریز آلودگی هم خلاص شوید. اگر تردد شما در شهر زیاد است، بهتر است هر روز ماسک جدیدی را به صورت بزنید و اگر در مناطق آلوده‌تر شهر تردد می‌کنید، بهتر است در روز ۲ بار ماسک را عوض کنید. دقت کنید ماسکی بزنید که کاملا سطح بینی و دهان شما را بپوشاند.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۵- فعالیت‌هایی که تنفس را سریع‌تر می‌کنند انجام ندهید

پیاده‌روی طولانی و جا به جا کردن بار سبک و سنگین را در این هوا فراموش کنید. از نفس عمیق کشیدن هم پرهیز کنید تا هوای آلوده به ریه شما نفوذ نکند.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۶- از عطسه و سرفه کردن خود جلوگیری نکنید

عطسه و سرفه در این هوا یک مکانیزم واکنشی طبیعی برای خروج آلودگی از مجراهای تنفسی هستند. پس از آن‌ها جلوگیری نکنید.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

۷- از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید

این مورد را هر روز در رسانه‌ها می‌بینید و می‌شنوید که تعداد زیادی خودروی تک سرنشین در شهرها تردد می‌کنند. شاید دل کندن از راحتی یک خودروی شخصی سخت باشد اما بهتر است برای بهتر کردن این وضعیت کمی به خود سختی بدهید و از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، تاکسی و مترو استفاده کنید.

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

آلودگی هوای تهران

 به امید اینکه در سال‌های آینده برای رفع مشکل آلودگی هوا همه با هم بتوانیم قدم‌هایی جدی‌تر برداریم. آیا شما هم توصیه‌ای برای حفظ سلامتی در روزهایی که هوا آلوده است دارید؟ آن‌ها را با کجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو

    دیدگاه