قطارهای خاص هنری آکوارل در متروی مسکو

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۰
قطارهای خاص هنری آکوارل در متروی مسکو

قطارهای «آکوارل» طرحی است که در متروی شهر مسکو اجرا می‌شود. هدف این قطارها کمک به مردمی است که ممکن است به‌دلیل مشغله زندگی معاصر، فرصت رفتن به گالری‌ها و آشنایی با هنر هنرمندان را نداشته باشند

طرح قطارهای «آکوارل» در سال ۲۰۰۶ اولین‌بار توسط «سرگئی آندریاکی» هنرمند روس و با هدف جذب بیشتر مردم برای استفاده از مترو و کمک به مردمی که ممکن است به‌دلیل مشغله‌ی زندگی معاصر، فرصت رفتن به گالری‌ها و آشنایی با هنر هنرمندان را نداشته باشند و نیز با نیت لذت‌بخش کردن تردد در شهر برای شهروندان مسکو، به شهرداری مسکو پیشنهاد شد.

در قطارهای «آکوارل» به جای نصب تابلوهای تبلیغاتی در واگن مترو، سراسر واگن‌های مترو رنگ‌آمیزی می‌شود و تابلوهای نقاشی هنرمندان دوره‌های مختلف روسیه در داخل واگن‌ها نصب می‌شود.

برای اجرای این طرح، ساختار واگن‌های قطارها تغییر داده شده است تا این قطارها به نوعی گالری هنری متحرک تبدیل شوند. همچنین سطح خارجی این قطارها با رنگ‌های متنوع و شاد رنگ‌آمیزی شده‌اند.

سراسر داخل واگن‌ها نیز با توجه به موضوعی که در تابلوها به آن اشاره شده، رنگ‌آمیزی می‌شود و در یک طرف آن، تابلوهای نقاشی نصب و روبه‌روی تابلوها صندلی برای نشستن مسافران قرار گرفته است.

تصاویر نصب‌شده در داخل واگن‌ها مدام تغییر داده می‌شوند. بر این اساس تا به‌حال تمام تابلوهای موجود در گالری نقاشی «ترتیکوف» و موزه «پوشکین» و موزه پانورامای «بارادینسکایا بیتوا» در این موزه‌های سوار بر چرخ به نمایش درآمده‌اند.

قطارهای «آکوارل» را می‌توان نوعی سند تاریخی متحرک دانست که به مسافران این امکان را می‌دهند تا خود را در فضای مسکوی قدیم احساس کنند و با سنن و شیوه زندگی روس‌ها در گذشته، همچنین روند توسعه سیستم حمل و نقل در روسیه و مسکو و هنر هنرمندان روسی در طول تاریخ بهتر و بیشتر آشنا شوند.

منبع ایسنا

دیدگاه