دیدنی های ایروان (قسمت اول: مکان های تاریخی مرکز شهر)

دیدنی های ایروان (قسمت اول: مکان های تاریخی مرکز شهر)

سعیده خلیلی‌صفا
| شنبه, ۲۲ آبان ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

ایروان شهری بسیار قدیمی است که قدمت آن به قرن هشتم پیش از میلاد باز می‌گردد و از این رو، آثار تاریخی فراوانی از دوران گذشته به یادگار مانده و سالانه هزاران گردشگر از اقصی نقاط جهان برای بازدید از این میراث تاریخی راهی پایتخت ارمنستان می‌شوند. پس برای آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و گردشگری ایروان در ادامه مطلب همراه کجارو باشید.

به هنگام پرسه در خیابان‌های ایروان  وجود خیابان‌های عریض با درختان بلندقامت، کافه‌های کنار پیاده‌روها، ساختمان‌های گران‌قیمت و بسیاری از بناها با سبک نئوکلاسیک در نگاه اول تصویری از پاریس را در ذهن تداعی می‌کند. ولی با دقت بیشتر می‌توان جلوه‌های معماری تامانیان (معمار معروف ارمنستان) را در جای‌جای شهر مشاهده کرد. البته به دلیل قدمت تاریخی ارمنستان، آثار تاریخی نیز در این شهر به وفور یافت می‌شوند و حتی امکان بازدید از همه آن‌ها در یک روز امکان‌ناپذیر است. بنابراین، برای سهولت بازدید از جاذبه‌ها در داخل و خارج از شهر و نیز جلوگیری از اتلاف وقت و سردرگرمی در سفر به ایروان می‌توان این جاذبه‌‌ها را در چند گروه مختلف طبقه‌بندی کرد.

جاذبه‌های ارمنستان

مکان‌های تاریخی و دیدنی در مرکز شهر

در حالت کلی، ایروان به سه ناحیه تقسیم می‌شود؛ کنترون (Kentron)، بخش مرکزی (Centre City) و بخش تجاری (Downtown). از آنجایی که بیشتر جاذبه‌های گردشگری ایروان در مرکز شهر قرار دارند، گردشگران خارجی نیز اغلب در این ناحیه تردد می‌کنند. با کلیک بر روی هر میان تیتر، موقعیت دقیق آن مکان روی نقشه را مشاهده کنید:

دژ اربونی (Erebuni Fortress)

جاذبه‌های ایروان

این دژ تاریخی متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش بوده و در ارتفاع ۱۰۱۷ متری در شهر ایروان واقع است. این دژ در دوره حکومت آرگیشتی یکم ساخته شده و یکی از بهترین دژهای ساخته شده در دوران پادشاهی اورارتو (آرات) است.

میدان جمهوری (Republic Square)

جاذبه‌های ایروان

در صورت سفر به ایروان فرصت بازدید از این میدان مشهور را از دست ندهید. این میدان یکی از شاهکارهای زیبای تامانیان (معمار ارمنی) و نمادی از معماری سبک شوروی است. در این میدان می‌توان بناهای جدید از جمله ساختمان وزارت امور خارجه و گالری هنر را در کنار بناهای تاریخی مانند وزارت ارتباطات و هتل ماریوت را مشاهده کرد.

خیابان شمالی (Northern Avenue)

جاذبه‌های ایروان

این خیابان عابرگذر از جمله بخش‌های جدید شهر است که در سال ۲۰۰۸ به بهره‌برداری رسیده و خانه اپرا را به میدان جمهوری وصل می‌کند. خیابان شمالی با سبک معماری رایج در دوره پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده و یکی از مراکز خرید در ایروان محسوب می‌شود.

خیابان آبوویان (Abovian street)

جاذبه‌های ایروان

در این خیابان می‌توان بسیاری از بناهای متعلق به دوره لابل اپوک (La Belle Époque) را مشاهده کرد. البته تعدادی از این بناها به دلیل بی‌توجهی و کهولت وضعیت چندان مناسبی ندارند.

خانه اپرا (The Opera House)

جاذبه‌های ایروان

خانه اپرا یکی از زیباترین بناهای ایروان است که ورودی نخست آن از سمت میدان آزادی به تالار اپرا و باله اختصاص داشته و ورودی دوم آن متعلق به تالار کنسرت خاچاطوریان است.

میدان آزادی (Theatrical/Freedom square)

جاذبه‌های ایروان

این میدان بخشی از محوطه خانه اپرا محسوب می‌شود. در واقع، خانه اپرا در ضلع شمالی قرار داشته و در امتداد آن پارکی با کافه‌های در فضای آزاد به سمت غرب جای گرفته‌اند. خیابان شمالی نیز در ضلع جنوبی قرار دارد و مسیر سمت غربی میدان نیز به پارک دریاچه قو منتهی می‌شود. در پارک نیز مجسمه‌ای از آرنو باباجانیان (آهنگساز و خالق دریاچه قو) نصب شده است. همچنین سالانه نمایشگاه‌های متعددی در محوطه این پارک برگزار می‌شوند.

آبشار، پارک مجسمه و موزه هنر کافسچیان (Cafesjian)

جاذبه‌های ایروان

پارک مجسمه فضای سبز کوچکی است که در بخش شمالی خانه اپرا قرار دارد و مجسمه‌هایی از هنرمندان مشهور جهان مانند بوترو (Botero) در آنجا نصب شده‌اند. البته این پارک بخشی از موزه هنری کافسچیان است که در آن آبشارها، فواره‌ها، مجسمه‌های سبز و ... در معرض دید عموم قرار دارند.

خیابان ماشتوتس (Mashtots avenue)

جاذبه‌های ایروان

یکی از مشهورترین و طولانی‌ترین خیابان‌های ایروان (به طول ۲/۶ کیلومتر و ۴ باند) که در ناحیه کنترون قرار دارد که اغلب به دلیل ترافیک سنگین بسیار شلوغ است؛ در این خیابان دو باب بنای مشهور و قدیمی ایروان به نام‌های ماتناداران (Matenadaran) و مسجد کبود قرار دارند.

ماتناداران (Matenadaran)

جاذبه‌های ایروان

موزه ماتناداران یکی از با ارزش‌ترین گنجینه‌های جهان است که در حدود هفده هزار متن خطی، کتاب‌های دست‌نویس یا چاپی به زبان ارمنی و سایر زبان‌های مشرق زمین در آنجا نگهداری می‌شود.

مسجد کبود (Blue Mosque)

جاذبه‌های ایروان

مسجد کبود متعلق به پیروان شیعه است که در قرن هجدهم بنا شده و یکی از معدود بناهای جامعه مسلمانان ارمنستان که در دوران سکولاریسم برجای مانده است.

بازار سرپوشیده (Pak Shuka)

جاذبه‌های ایروان

این ساختمان نیز یکی از بناهای قدیمی به سبک معماری نئوکلاسیک است که در آن محصولات غذایی به صورت تازه و کنسرو به فروش می‌رسد.

ایستگاه راه آهن

جاذبه‌های ایروان

ساختمان ایستگاه نیز یکی دیگر از شاهکارهای معماری نئوکلاسیک است که در میدان دیوید ساسون (David of Sasoun)، قهرمان افسانه‌ای ارمنستان قرار دارد و مجسمه یادبود وی نیز در این ایستگاه نصب شده است. متاسفانه میدان، ایستگاه و مجسمه در حال حاضر در وضعیت مناسبی قرار نداشته و به دلیل عدم استفاده از شبکه ریلی ایستگاه تقریبا متروکه است.

با توجه به تعدد آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری در ایروان بخش دیگری از این مکان‌های دیدنی مانند موزه‌ها، پارک‌ها و کلیساها در قسمت دوم مقاله معرفی خواهند شد. پس همراه کجارو باشید.

جستجوی تور مسافرتی

دیدگاه  

    تورهای برگزیده