پارک امیرگان استانبول، ضیافت لاله ها

پارک امیرگان استانبول، ضیافت لاله ها

مینا رهبری
| جمعه, ۲۱ آبان ۹۵ ساعت ۱۲:۰۰

پارک امیرگان استانبول یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های این شهر است که تاریخی غنی در پس آن نهفته است. در ماه آوریل و جشنواره‌ی لاله‌ها، این پارک همچون قطعه‌ای از بهشت می‌شود و اگر در این زمان به استانبول رفتید، حتما سری به آنجا بزنید. با کجارو همراه باشید تا با پارک امیرگان و تاریخچه‌ی آن آشنا شوید.

پارک امیرگان یک پارک تاریخی است که در کنار تنگه‌ی «بسفر» و در حومه‌ی شهر (امیرگان) قرار دارد. شهرت این پارک به دلیل داشتن مجموعه‌ای بزرگ از گل‌های لاله است که هر ساله در ماه آوریل در جشنواره‌ی لاله‌ی استانبول مملو از لاله‌های رنگ به رنگ می‌شود. قدمت این پارک به اواسط قرن ۱۶ بازمی‌گردد که به «صدر اعظم نیسانجی فریدون بی» هدیه داده شد و بعدها پارک را به نام او نامگذاری کردند. در قرن ۱۷ سلطان مراد چهارم کل املاک را به فرمانده صفوی اهدا کرد که قلعه‌ی خود را بدون مقاومت تسلیم عثمانی‌ها کرده بود. حدود سال ۱۸۶۰، مالک پارک «خدیوا اسماعیل پاشا»، فرمانروای عثمانی مصر و سودان بود و سه عمارت چوبی در آن ساخت که هنوز هم پابرجا هستند. با گذر سال‌ها، اسم پارک به پارک امیرگان تغییر یافت و تا سال ۱۹۴۰ چندین بار مالکیت آن تغییر کرد و بعد از آن به مالکیت شهر استانبول درآمد.

پارک امیرگان استانبول

در اواخر سال‌ ۱۹۷۰ عمارت‌های زرد، صورتی و سفید پارک بازسازی شد و پس  از آن پارک رو به عموم مردم باز شد.

پارک امیرگان استانبول

عمارت زرد رنگ یک عمارت چوبی بزرگ است و مشرف به بسفر در مرکز پارک بوده و ویژگی‌های معماری سنتی عثمانی را به نمایش می‌گذارد و دکوراسیون داخلی بسیار زیبایی دارد. در گذشته این عمارت به عنوان مهمان‌خانه استفاده می‌شد. عمارت در ۲ طبقه و در زمینی به مساحت ۴۰۰ متر مربع ساخته شده است که یک بالکن، یک تراس و زیرزمین دارد. عمارت ۴ اتاق، یک حال و یک آشپزخانه در طبقه‌ی اول و ۳ اتاق و یک سالن در طبقه‌ی فوقانی دارد. تزئینات سقف و دیوارها کار معمار دربار، «سارکیس بایلان» است. سقف‌ها با رنگ روغن، به شکل گل نقاشی شده‌اند و کنده‌کاری‌های برجسته‌ای دارد. درب‌ها و پنجره‌ها مانند تزئینات داخلی به رنگ روشن هستند و شکوه آن را به نمایش می‌گذارد. در نزدیکی شمال شرقی این عمارت یک تالاب واقع شده است. 

پارک امیرگان استانبول

عمارت صورتی هم یکی از عمارت‌های پارک بوده و خانه‌ای به سبک عثمانی است و اغلب برای مراسم عروسی یا دیگر رویداد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمارت هم در ۲ طبقه ساخته شده است و به دلیل رنگ صورتی گل‌های شمعدانی قسمت بیرونی عمارت به این اسم نامیده می‌شود. این عمارت با تزئینات بسیار زیبا نشان‌گر عظمت تاریخ خود است. امروزه این عمارت در آخر هفته‌ها به عنوان کافه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مانند عمارت زرد، مردم می‌توانند از میهمانان خود در عمارت صورتی پذیرایی کنند. 

پارک امیرگان استانبول

عمارت سفید سومین عمارت پارک امیرگان است و در نزدیکی عمارت زرد قرار دارد و به سبک نئوکلاسیکی، در ۲ طبقه و از چوب ساخته شده است. این عمارت فقط ۱۵۰ مار با عمارت زرد فاصله دارد امروزه به عنوان کافه و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسیرهای پیاده‌روی، فضایی که برای پیک‌نیک در نظر گرفته شده است و آلاچیق‌ها، این پارک را به یک مقصد محبوب برای تعطیلات آخر هفته برای ساکنان استانبول تبدیل می‌کند. 

پارک امیرگان استانبول

مساحت پارک امیرگان بیش از ۴۰۴۶۸۶ متر مربع است و تنوع بسیار گسترده‌ای از گیاهان را در خود جای داده است. در این پارک یک زمین‌بازی، مسیرهای پیاده‌روی، چند آلاچیق و یک دریاچه‌ی زینتی دارد.

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان استانبول

پارک امیرگان روزانه از ساعت ۷ صبح الی ۲۲:۳۰ باز بوده و ورودیه‌ی آن رایگان است. شما می‌توانید با اتوبوس‌های خط 25E از ایستگاه تراموای «کاباتاس» به پارک امیرگان بروید. از جاده‌ی اصلی اسکله نیز با پای پیاده در عرض ۲۰ دقیقه می‌توانید به پارک برسید.

پارک امیرگان استانبول

در نزدیکی پارک امیرگان، باغ آتاتورک قرار دارد که قسمتی از جنگل «بلگرید» است و مجموعه‌ای از دیدنی‌های جذابی از گیاهان و درختان سراسر جهان را در خود جای داده است. این پارک در فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری استانبول قرار دارد و این بهشت ۳۴۵ هکتاری، پناهگاه عاشقان طبیعت است.

باغ آتاتورک استانبول

این باغ دانشجویان و محققان را هم نیز به سمت خود می‌کشد که برای بازدید و مطالعه روی طیف گسترده‌ای از گیاهان به باغ آتاتورک می‌آیند. در این باغ ۲ هزار گونه درخت مانند درخت لاله‌ی آمریکایی، درخت صنوبر اسپانیایی و درخت ارغوان وجود دارد. باغ آتاتورک با دیگر موسسه‌های گیاه‌شناسی در سراسر جهان ارتباط دارد و همواره به تبادل دانه‌های گیاهان می‌پردازند. دو و نیم هکتار از زمین‌های این باغ کاملا به انواع درختان بلوط اختصاص یافته است. گونه‌های مختلفی مانند درخت «Chinese scythe»، صمغ شیرین آسیایی، گل ادریس ژاپنی و درخت سرو آریزونا در این باغ یافت می‌شود. لوح‌هایی در کنار درختان وجود دارد که نام درخت و کشوری که به آن تعلق دارد را نشان می‌دهد. به محض ورود بازدیدکنندگان، نقشه‌ی باغ را به دستشان می‌دهند و به آن‌ها به شکل جدی هشدار می‌دهند که به گیاهان آسیب نرسانند.

باغ آتاتورک استانبول

باغ آتاتورک استانبول

باغ آتاتورک استانبول

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات