موزه زمان کجاست؟

موزه زمان کجاست؟

علیرضا کیخا
| دوشنبه, ۱۰ آبان ۹۵ ساعت ۲۱:۰۰

موزه زمان در واقع یکی از خانه‌های تاریخی با زیباترین تزئینات گچبری است که با تغییر کاربری به گنجینه‌ای با ارزش از اشیا تاریخی و موزه زمان تبدیل شده و همه روزه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری  از آن بازدید می‌کنند.

موزه زمان (خانه حسین خداداد) یکی از خانه‌های تاریخی تهران است که بنایی پهلوی با بنیادی قاجاری است. موزه‌ی ساعت یا تماشاگه زمان در خرداد ۱۳۷۸ در عمارتی دو طبقه تاسیس شد. طبق اسناد موجود، باغ فعلی موزه که تا پیش از این در دست وراث عبدالله خان منصور بوده است، در سال ۱۳۴۶ توسط حسین خداداد خریداری شد و از آنجایی که این فرد به هنر علاقه‌مند بود، تصمیم گرفت آن را به یک اثر هنری تبدیل کند. وی ساختمانی از خشت و گل در آن بنا نهاد که ۱۰ سال بعد تغییراتی در آن اعمال شد و اسکلت چوبی آن به آهنی تبدیل شد و تغییراتی درون بنا داده شد. این خانه و موزه زیبا در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسید.

در این موزه اشیایی گرانبها که مربوط به زمان و زمان‌گیری هستند نگهداری می‌شوند. از جمله این اشیا می‌توان به ساعت‌هایی که از مشاهیر ایران همچون «پروفسور محمود حسابی» در موزه به نمایش در آمده است، ساعت‌های تاریخی و قدیمی مثل ساعت آفتابی «ناصرالدین‌شاه»، ساعت‌های لوکس و دکوری قدیمی و همچنین اسناد و مدارکی مرتبط با موضوع زمان اشاره کرد. به غیر از گنجینه گرانبهایی که در موزه قرار دارد، معماری و گچبری‌های زیبای این موزه هم توجه هر گردشگر و بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

در حیاط این موزه ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی و درون موزه هم ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی به نمایش در آمده است.

برای بازدید از این موزه و بسیاری از جاهای دیدنی تهران تورهای تهرانگردی بسیاری وجود دارند که در برنامه‌های خود بازدید از آن‌ها را قرار داده‌اند. جالب است که بدانید کجارو با معرفی بسیاری از تورهای داخلی و خارجی در انتخاب تور به شما گردشگران کمک می‌کند.

از این رو شما می‌توانید تور مورد نظر خود را از طریق کجارو به‌سادگی جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان‌ترین تور ایرانگردی جهت گشت‌وگذار در تهران را انتخاب کنید.

موزه زمان - تهران

موزه زمان - تهران

موزه زمان - تهران

موزه زمان - تهران

آدرس

موزه زمان در تهران، خیابان ولی‌عصر، ابتدای خیابان سرلشگر فلاحی (زعفرانیه)، نبش چهارراه پرزین بغدادی، پلاک ۱۲ قرار دارد.

موقعیت موزه زمان بر روی نقشه

موزه زمان - تهران

دسترسی

برای رسیدن به موزه زمان می‌توانید با استفاده از بی‌آر‌تی‌های مسیر راه‌آهن - تجریش به سمت میدان تجریش حرکت کنید و در ایستگاه زعفرانیه از اتوبوس پیاده شده و پس از پنج دقیقه پیاده روی در خیابان زعفرانیه، به چهارراه پرزین بغدادی و موزه زمان برسید. همچنین اگر قصد سفر با مترو به موزه زمان را دارید، می‌توانید در ایستگاه مترو تجریش در خط یک مترو از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه با تاکسی یا بی‌آر‌تی‌های یاد شده از سر خیابان ولیعصر به سمت جنوب رفته و سر زعفرانیه از خودرو پیاده شوید. سپس در خیابان زعفرانیه به سمت موزه حرکت کنید. عکاسی در محوطه و داخل موزه آزاد است. بهای ورودی موزه زمان ۳۰۰۰ تومان است و ساعات بازدید از این موزه همه روزه (به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل) از ساعت ۹ الی ۱۶ است.

دیدگاه  

    تبلیغات