ورزشگاه سن پائولو؛ ورزشگاه الاغ های کوچک ایتالیایی

ورزشگاه سن پائولو؛ ورزشگاه الاغ های کوچک ایتالیایی

بهداد خسور
| سه شنبه, ۱۱ آبان ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

ورزشگاه سن پائولی، استادیوم خانگی تیم ناپولی ایتالیا، جانشین یکی از قربانیان جنگ جهانی دوم است که خودش هم در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد. برای آشنایی با این ورزشگاه و تاریخچه‌ی آن با یکی دیگر از مقالات آشنایی با استادیوم در کجارو همراه باشید.

اطلاعات کلیدی

باشگاه: اس.اس.سی ناپولی (SSC Napoli)

سال تاسیس: ۱۹۵۹

گنجایش: ۶۰۲۴۰ صندلی

تاریخچه و توضیحات ورزشگاه

چند سال پس از تخریب استادیوم خانگی سابق باشگاه ناپولی، استادیوم پارتنوپئو، در جنگ جهانی دوم به وسیله‌ی هواپیماهای دشمن، این باشگاه ورزشگاه جدیدی به نام استادیوم سن پائولو (Stadio San Paolo) تاسیس کرد تا تیم باشگاهی ناپولی ایتالیا که با نام‌های «آبی‌ها» و «الاغ‌های کوچک» هم شناخته می‌شوند، پس از مدتی سرگردانی دوباره صاحب یک ورزشگاه خانگی اختصاصی بشود.

استادیوم-سن-پائولو

در سال‌های پس از جنگ، باشگاه ناپولی مجبور بود دیدارهای خانگی خود را در ورزشگاه‌های مختلفی به انجام برساند که هیچکدام از آن‌ها پاسخگوی نیازهای این باشگاه ایتالیایی نبودند و با افزایش تماشاچیان باشگاه مجبور بود استادیومی بزرگ‌تر بسازد. بنابراین استادیوم سن پائولو در ماه دسامبر سال ۱۹۵۹ با بازی بین تیم‌های ناپولی و یوونتوس (۲-۱) افتتاح شد. سن پائولو در ابتدا کاملا روباز بود و هیچ قسمتی از آن سقف نداشت و در سال‌های ابتدایی گنجایش بیش از ۸۷۰۰۰ تماشاچی را داشت که اکثر آن‌ها باید ایستاده بازی را تماشا می‌کردند.

استادیوم-سن-پائولو

استادیوم سن پائولو برای برگزاری بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۸۰ دستخوش تغییراتی شد و چهره‌ای مدرن‌تر به خود گرفت. در طول برگزاری این رقابت‌ها این ورزشگاه سه بازی از مرحله‌ی اول گروهی و همچنین بازی رده‌بندی بین تیم‌های ایتالیا و چک و اسلواکی را میزبانی کرد.

هنگامی که ایتالیا به عنوان میزبان رقابت‌های جام جهانی ۱۹۹۰ انتخاب شد، ورزشگاه خانگی تیم ناپولی هم به عنوان یکی از ورزشگاه‌های منتخب برای برگزاری این رقابت‌ها انتخاب شد و به همین دلیل یک بازسازی اساسی روی آن انجام گرفت. طی این بازسازی‌ها، ردیف سوم جایگاه تماشاچیان در ورزشگاه ایجاد و یک سقف هم روی تمام جایگاه‌ها نصب شد. طی همین بازسازی‌ها بود که تمام جایگاه‌های استادیوم سن پائولو با صندلی تجهیز شدند و به همین دلیل گنجایش آن به ۷۶.۰۰۰ نفر (صندلی) کاهش پیدا کرد.

استادیوم-سن-پائولو

در طول برگزاری رقابت‌های جام جهانی استادیوم سن پائولو دو بازی مرحله‌ی اول گروهی، یک بازی یک هشتم نهایی، بازی یک چهارم نهایی بین انگلستان و کامرون (۳-۲) و نیمه‌نهایی بین ایتالیا و آرژانتین (۱-۱) را میزبانی کرد.

استادیوم-سن-پائولو

با گذشت چند سال از پایان بازی‌های جام جهانی، سن پائولو کم کم کهنه شد و عدم نگهداری مناسب از این استادیوم باعث شد تا ورزشگاه در مقاطعی حتی تعطیل بشود. بخش‌هایی از استادیوم هنوز هم تعطیل هستند و به همین دلیل گنجایش آن کاهش پیدا کرده است.

در سال‌های اخیر با وجود موفقیت‌هایی که باشگاه ناپولی به دست آورده است، بهسازی‌هایی روی استادیوم صورت گرفته تا برای بازی‌های اروپایی مورد تایید اتحادیه‌ی فوتبال اروپا باشد. اگرچه با تمام عملیات بهسازی صورت گرفته، استادیوم همچنان در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برد و باشگاه ناپولی ناچار است یا به ورزشگاهی جدید نقل مکان کند یا استادیوم سن پائولو را به صورت جدی بازسازی کند.

راه‌های دسترسی به استادیوم

استادیوم سن پائولو در ۷ کیلومتری مرکز شهر ناپل ایتالیا قرار دارد. ورزشگاه با ایستگاه قطار Campi Flegrei حدود ۵ دقیقه پیاده فاصله دارد. اگر از مرکز شهر ناپل برای رسیدن به این ایستگاه سوار قطار بشوید حدود نیم ساعت در راه خواهید بود.

استادیوم-سن-پائولو

یک راه حل دیگر برای رسیدن به استادیوم استفاده از مترو است که نسبتا سریع‌تر از استفاده از قطار است. شما می‌توانید از ایستگاه مرکزی و همچنین ایستگاه‌های دیگر این مسیر سوار خط ۲ مترو شوید و در ایستگاه Campi Flegrei پیاده بشوید. همچنین ایستگاه Mostra که به وسیله‌ی خط ۶ مترو به آن دسترسی دارید هم در فاصله‌ی نزدیکی از استادیوم قرار دارد.

آدرس استادیوم به این صورت است: Pizzale Vincenzo Tecchio, 80125 Napoli

اقامتگاه، رستوران و کافه‌های نزدیک به استادیوم سن پائولو

استادیوم سن پائولو در یک محدوده‌ی شهری شلوغ و پر هرج‌و‌مرج قرار دارد و به همین دلیل هم کافه‌ها و رستوران‌های خوبی در اطراف آن پیدا می‌شود. همچنین یکی از شعبه‌های McDonald‌ هم دقیقا روبروی ورزشگاه قرار دارد.

هتل‌های خوب زیادی هم در فاصله‌ی کمی از استادیوم قرار دارند. برای دیدن لیست کاملی از هتل‌های نزدیک به استادیوم سن پائولو روی این لینک کلیک کنید.

استادیوم-سن-پائولو

همچنین می‌توانید در صورت تمایل در مرکز شهر ناپل اقامت داشته باشید و به وسیله‌ی وسایل حمل و نقل عمومی خوبی که در اختیار شما است، به راحتی خود را برای تماشای بازی یا بازدید از استادیوم به ورزشگاه برسانید.

بلیت بازی‌های تیم ناپولی

بلیت بازی‌های تیم ناپولی را می‌توانید به صورت آنلاین از طریق Listicket یا از هر طریق قانونی دیگر که پیش‌بینی شده خریداری کنید. همچنین امکان تهیه‌ی بلیت از گیشه‌هایی در محل استادیوم هم وجود دارد.

استادیوم-سن-پائولو

قیمت بلیت‌ها معمولا از ۱۶ یورو (۶۴۰۰۰ تومان) شروع می‌شود و در بالاترین حالت برای یک صندلی در جایگاه Distinti به ۳۸ یورو (۱۵۱۰۰۰ تومان) می‌رسد.

دیدگاه  

    تبلیغات