اتصال سوئیچ کارت های بانکی به یکدیگر در کشورهای همجوار

تیم  کجارو
دوشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
اتصال سوئیچ کارت های بانکی به یکدیگر در کشورهای همجوار

بانک مرکزی هم‌زمان با تلاش برای اتصال به شبکه‌های بین‌المللی پرداخت کارتی، پروژه اتصال سوئیچ کارت‌های بانکی به یکدیگر در کشورهای همجوار را پیگیری می‌کند.

«ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی در همایش بین‌المللی «سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی» در سالن اجلاس سران گفت:

بر اساس مذاکرات انجام شده با ژاپن، چین، روسیه و برخی کشورهای اروپایی در تلاشیم امکان اتصال به شبکه کارت‌های بین‌المللی این کشورها فراهم شود.

وی ادامه داد که همچنین در تلاش هستیم تا امکان اتصال سوئیچ کارت‌های بانکی به منظور رفاه گردشگران در منطقه با جمهوری آذربایجان، روسیه، پاکستان و عراق فراهم شود.

سیف گفت که یکی از راهکارهای حمایت و توسعه صنعت گردشگری، فراهم‌سازی زمینه استفاده از پایانه‌های کارت‌های بین‌المللی (مسترکارت و ویزاکارت) است که در این زمینه بانک مرکزی پروژه‌ای با عنوان «اتصال به شبکه‌های بین‌المللی پرداخت کارتی» را برای تسهیل مبادلات گردشگران در دست دارد.

وی افزود که فراهم کردن زمینه استفاده از پایانه‌های کارت‌های بین‌المللی در شرایط کنونی می‌تواند پیامدهای مثبتی همچون کاهش ریسک‌های پرداخت، کارایی در انتقال وجوه، افزایش منابع ارزی بانک‌ها، افزایش صادرات، افزایش مصرف کالاها و خدمات داخلی و افزایش سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی را به همراه داشته باشد.

به گفته وی، اتصال به شبکه‌های بین‌المللی پرداخت کارتی، به آشنایی بیشتر با استانداردها و مقررات بین‌المللی و همچنین استفاده از فناوری‌های روز نیازمند است که این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز تحولات جدید در نظام مالی کشور باشد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت که به دنبال افزایش قابل ملاحظه نرخ تورم و تلاطم بازار ارز در سال‌های آغازین دهه ۱۳۹۰ و آثار مخرب آن بر سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی، جهت‌گیری اساسی بانک مرکزی از سال ۱۳۹۲ بر ثبات بخشی به اقتصاد با تاکید بر کنترل و مهار نرخ تورم قرار داشته است.

وی افزود که رویکرد اصلی بانک مرکزی متناسب با جهت‌گیری انتخاب شده در زمینه سیاست‌های پولی و بانکی، بر تقویت انضباط پولی و سالم‌سازی تامین مالی اقتصاد متمرکز شد و بر اساس سیاست‌های اتخاذ شده از سوی این بانک و ایجاد ثبات در بازار ارز، نرخ تورم از سطح بالای ۴۰ درصد در سال ۱۳۹۲، خردادماه امسال تک‌رقمی شد و به ۹/۷ درصد کاهش یافت.

رئیس کل بانک مرکزی افزود که نرخ تورم در ادامه روند کاهشی خود در شهریورماه امسال به ۸/۸ درصد رسید و امید می‌رود در صورت ثبات شرایط موجود، نرخ تورم برای کل سال ۱۳۹۵ نیز در سطوح تک‌رقمی حاصل شود.

وی ادامه داد که در دولت یازدهم، بانک مرکزی توانست با وجود افت شدید قیمت نفت از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی، افزون بر صیانت از ذخایر ارزی کشور از ثبات بازار ارز نیز محافظت کند.

سیف از کاهش ۸۰ درصدی نوسان نرخ ارز نسبت به سال اول فعالیت دولت یازدهم (۱۳۹۲) خبر داد و گفت که متوسط نرخ اسمی برابری دلار در بازار غیررسمی ارز در ۶ ماه نخست امسال به ۳۵ هزار و ۴۱ ریال رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۴/۹ درصد افزایش یافت.

رئیس کل بانک مرکزی صنعت گردشگری را یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین فعالیت‌های خدماتی کشور خواند و گفت که این صنعت پس از نفت و خودرو به عنوان سومین صنعت در دنیا به لحاظ درآمدزایی و جذب منابع مالی شناخته می‌شود.

سیف ادامه داد که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی، صنعت گردشگری به لحاظ درآمدزایی در کنار صنعت نفت قرار می‌گیرد.

وی گفت که طبق گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری تا سال ۲۰۲۶ میلادی سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی اقتصاد جهانی نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد دلار می شود. این شورا در گزارش سالیانه خود پیش‌بینی کرده است که در یک دوره بلندمدت ۱۰ساله، صنعت گردشگری به طور متوسط چهار درصد رشد می‌کند.

وی افزود که بر اساس این گزارش گردشگری در این دوره سهم ۱۰/۸ درصدی از کل اقتصاد جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. تا سال ۲۰۲۶ میلادی نیز نزدیک به ۳۷۰ میلیون نفر معادل ۱۱ درصد از کل شاغلان به طور غیرمستقیم در اقتصاد گردشگری به فعالیت مشغول می‌شوند.

سیف افزود که دوره زمانی به نسبت پایین بازدهی صنعت گردشگری نسبت به سایر فعالیت‌های اقتصادی، اهمیت این فعالیت در تامین منابع ارزی کشور را دو چندان می‌کند که با تقویت برونگرایی در اقتصاد ملی، گامی مهم هم‌سو با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز به شمار می‌آید.

سیف گفت که جذب گردشگران خارجی، ورود ارز و منابع مالی حاصل از گردشگری بدون ساخت هتل و اقامتگاه مناسب با استانداردهای بینالمللی میسر نیست.

وی افزود که ایران نهضت هتل‌سازی را با منابع و شرکت های داخلی آغاز کرده است اما آمادگی دارد در پروژه‌های بزرگ با سرمایه‌گذاران خارجی به طور همه‌جانبه همکاری کند.

منبع ایرنا
برچسب‌ها خانواده کجارو

دیدگاه