باغ ارم؛ زیبایی چهار فصل شیراز

آزاده یوسف نژاد | پنجشنبه, ۱۸ بهمن ۹۷ ساعت ۱۲:۳۰

باغ ارم شیراز یکی از زیباترین باغ‌های ایران است که سالانه گردشگران زیادی از این باغ بی‌نظیر بازدید می‌کنند.

باغ ارم شیراز در شمال غربی شیراز در خیابان ارم واقع‌ شده‌ است. این باغ به دلیل داشتن تنوع گیاهایی بسیار زیاد، به عنوان باغ گیاه شناسی شیراز شناخته شده و در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد.

باغ ارم با داشتن مسیرهای طراحی شده با درختانی زیبا در دو طرف آن و با وجود درختان قدیمی و سر به فلک کشیده‌، فضای مناسبی برای دوستداران طبیعت و گردشگران است. اگر عاشق طبیعت و گل و گیاه هستید، این باغ مکانی بسیار مناسب برای شما بوده و با قدم زدن در آن به آرامش می‌رسید.

 علاوه بر باغ‌های شیراز که همگی از ویژگی‌های خاصی برخوردارند، جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی‌‌ شیراز نیز هر یک به نوعی گردشگران را به خود جذب می‌کند. برای سفری برنامه‌ریزی شده و بازدید از تک تک جاذبه‌های مشهور و باغ‌های شیراز می‌توان ید با تور به این شهر زیبا سفر کنید. 

جالب است بدانید کجارو علاوه برمعرفی جاذبه‌های گردشگری ایران و سایر نقاط جهان به معرفی تور نیز پرداخته است و شما را در انتخاب بهترین تور‌ها به مقاصد داخلی و خارجی راهنمایی می‌کند. 

شما می‌توانید تور شیراز را در کجارو به‌ سادگی جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه و در نهایت ارزان‌ترین تور شیراز را انتخاب کنید.

باغ-ارم-شیراز

 باغ ارم

هنگامی که وارد باغ می‌شوید، درسمت راست شما مسیری طولانی از درختان سرو معروف شیرازی قرار دارد که زیبایی آن‌ها هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. علاوه بر این ترکیب درختان نخل با بافت سبز و زیبای باغ محیطی متفاوت برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

تاریخچه باغ ارم

پیشینه تاریخی این باغ به دوران سلجوقی رسیده و احتمال می‌رود اتابک قراچه كه از طرف سنجر سلجوقی به حكومت فارس منصوب شده ، دستور احداث این باغ را داده باشد و مسلما در دوران آل اینجو و آل مظفر و گورکانیان باغ ارم وجود داشته است، اما اطلاعی از نحوه مالكیت این باغ در دست نیست.

در سفرنامه‌های مربوط به قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری از این باغ نام برده شده است و از عصر صفویه به بعد، باغ ارم در نوشته‌های جهانگردان، آباد و باشكوه توصیف‌ شده است.

در عهد کریم‌خان زند احتمالاً باغ ارم در مالكیت سران سلسله زندیه بوده و مانند سایر ابنیه و باغ‌های شیراز مرمت شده است.

از اواخر دوره زندیه تقریبا بیش از هفتاد و پنج سال باغ ارم در تصاحب سران ایل قشقایی بود. به طوری که باغ ارم پس از فوت ابوالقاسم‌خان نصیرالملك به فرزندش رسید و پس از چندی به یكی از سران ایل قشقایی فروخته شد.

در دوره سلطنت ناصرالدین‌شاه، حاج نصیرالملك شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری کرده و ساختمان فعلی موجود در باغ را به‌ جای عمارت ایلخانی بنا کرد ولی احتمالاً اساس ساختمان قبلی را حفظ كرده است. سپس به تصرف دولت درآمد و به دانشگاه شیراز واگذار شد. دانشگاه شیراز مدت‌ها به‌عنوان كاخ پذیرایی از آنجا استفاده می‌کرد.

باغ-ارم

 در بخشی از توصیفات فرصت الدوله شیرازی (از سخنسرایان و استادان معروف دوره قاجاریه کهدر شعر و موسیقی نیز تبحر داشت) در توصیف این باغ می‌خوانیم:

 بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال ...، سروهایش سر به افلاك كشیده و عمارتش شاهانه ، در تهیه طرح باغ، محور طولانی برای ان در نظر گرفته شده است. امروز ه كوشك اصلی، هسته مركزی این باغ و جالب‌توجه‌ترین جنبه آن را تشكیل می‌دهد. اتاق‌های طبقه زیرین تقریباً زیرزمین است و تالار مركزی آن را برای استراحت در روزهای گرم تابستان در نظر گرفته‌اند. نهر آب مستقیماً از این تالار می‌گذرد و سر راه خود قبل از اینكه به حوض بزرگی فرو ریزد، استخر را پر می‌كند.

باغ-ارم-شیراز

معماری باغ ارم 

زمین باغ به شکل مربع‌ مستطیل بسیار وسیعی است که ضلع بزرگ‌تر که درهای ورودی در آن قرار دارد، به‌جانب شمال و بلوار “ارم” و ضلع کوچک‌تر به‌جانب غرب و بلوار “آسیاب سه‌تائی” است.

این دو ضلع در روزگاران گذشته چینه گل داشته و امروز هم پیچ‌های امین‌الدوله و اناری از روی نرده‌های آن به کوچه سرک می‌کشند. جانب دیگر باغ، محدود به باغ‌ها و خانه‌های مسکونی است.

مساحت باغ ارم در دوران گذشته افزایش و کاهش بسیار یافته‌است. امروزه مساحت کل باغ ارم نزدیک ۱۱۰ هزار و۳۸۰  مترمربع است. سمت شیب زمین از غرب به‌ سوی شرق باغ است و مجموعه عمارت اصلی و اندرونی در قسمت غرب و در بلندی چشم‌ گیری قرار دارد. به سبب شیب زیاد زمین در قسمت‌هایی  از خیابان‌های اصلی و دیگر خیابان‌های باغ پله‌هائی ساخته‌شده و پستی‌ و بلندی زمین بر زیبایی فضای باغ افزوده‌ است .

باغ-ارم-شیراز

در جلو نمای عمارت اصلی باغ ارم که مشرف بر باغ است، استخر آب‌ نمای بزرگی است که تصویر عمارت در آن نمایان می‌شود. در چهارگوشه این استخر، چهار نخل فونیکس (ققنوس) بسیار بلند و بسیار زیبا کاشته شده‌اند. مساحت این استخر نیز ۳۳۵ مترمربع است. نهر آب مستقیما از این تالار می‌گذرد و سر راه خود قبل از این كه به حوض بزرگی فرو ریزد، استخر را پر می‌كند.

باغ-ارم

عمارت اصلی باغ ارم شیراز نمونه نسبتاً کاملی از ساختمان‌های اواسط دوره قاجاریه است. شیوه معماری عمارت باغ ارم همچون سایر بناهای آن دوره به پیروی از اسلوب معماری زندیه و صفویه است.

این ساختمان سه‌ طبقه، بام شیروانی و در جلو، با دو ستون در ایوان و سقف مسطح پوشانیده شده است. 

مهندس آن حاجی محمدحسن معمار شیرازی بوده‌ است.

در تزئینات این عمارت، طاق‌های زیباییوجود دارد که روی آن‌ها نقاشی‌های مختلفی از شاهنامه‌ی فردوسی و نبرد‌های شاهان قاجار وجود دارد.

پوشش گیاهی این باغ بی‌نظیر با درختان سرو، نخل، مرکبات و انواع درخت‌ها و بوته‌های زینتی پوشیده شده است. سروناز معروف شیراز با قدمت بسیار زیاد هم در همین باغ قرار دارد که به راحتی می‌توانید آن را به خاطر ظاهر متفاوتش با درختان سرو دیگر تشخیص بدهید. این سرونازهای بسیار زیبا موجب شهرت باغ شده‌ است.

باغ-ارم-شیراز

 باغ‌های شیراز به خاطر داشتن درختان سروناز شهرت داشته و تمام جهانگردانی که از این شهر بازدید کرده‌اند، در سفرنامه و خاطرات خود به‌ تفصیل از زیبایی سروناز شیراز سخن رانده‌اند. 

باغ-ارم

 این باغ در هر زمانی زیبایی خیره کننده‌ای دارد که تمامی گردشگران در سفر به شیراز از این باغ بی‌نظیر بازدید می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

شما هم می‌توانید برای سفر به شیراز  و بازدید از باغ‌ها و جاذبه‌های گردشگری آن با تهیه بهترین و ارزان‌ترین بلیط هواپیما به این مقصد بسیار مهم گردشگری ایران از کجارو کمک بگیرید.

جستجوی آسان و تنوع قیمت بلیط‌ها از ده‌ها فروشنده معتبر، به شما این امکان را می‌دهد تا ارزان‌ترین بلیط به مقصد شیراز  را پیدا کنید.

باغ-ارم

عکاس کاور و عکس های مقاله: بهدادخسور

منبع کجارو
برچسب‌ها باغ شیراز کجاست

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تورهای برگزیده

    تورهای برگزیده

    تبلیغات