مسجد وکیل کجاست؟

مسجد وکیل کجاست؟

بهداد خسور
| جمعه, ۷ آبان ۹۵ ساعت ۲۰:۰۰

مسجد وکیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است که در دوره‌ی کریم خان زند، با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته شده است. این مسجد به حدی زیبا است که پیر لوتی در سفرنامه‌ی خود به نام «به سوی اصفهان» از آن به عنوان «کاخ لاجوردین و فیروزه فام» یاد کرده است. با کجارو همراه شوید تا این مسجد زیبا را بهتر بشناسید.

معرفی

در قسمت غربی بازار وکیل مسجدی قدیمی و زیبا قرار دارد که در دوران حکومت زندیه و به دست کریم‌ خان زند ساخته شده است. طرح مسجد وکیل یک طرح دو شبستانی است و دارای دو شبستان جنوبی و شرقی است که هر دو معماری خیره کننده‌ای دارند.

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

شبستان جنوبی مسجد وکیل حدود پنج هزار متر مربع مساحت دارد و از ۴۸ ستون سنگی یکپارچه و مارپیچ تشکیل شده که قرار گرفتن این ستون‌ها در کنار یکدیگر فضایی کاملاً متفاوت ایجاد کرده‌ است. منبر موجود در این شبستان هم از ۱۴ پله تشکیل شده و جنس آن از سنگ مرمر یکپارچه‌ای است که به دستور شخص کریم خان از شهر مراغه در آذربایجان شرقی کنونی به شیراز آورده شد تا در ساخت پله‌های منبر شبستان مسجد وکیل به کار گرفته شود.

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

در تمام صحن و ایوان‌های مسجد کاشی‌کاری‌هایی هفت رنگ به سبک معرق‌ و با دقت و ظرافت تمام کار شده است. در بخش شمالی مسجد هم طاق بلندی قرار دارد که به طاق مروارید مشهور است. روی تمام سطح این طاق زیبا سوره‌هایی از قرآن به خط ثلث و با قلم درشت نوشته شده است.

مسجد-وکیل

این مسجد که هم اکنون توسط سازمان اوقاف و امور خیریه‌ی شیراز اداره می‌شود بین مردم شیراز به نام مسجد سلطانی هم مشهور است.

آدرس

مسجد وکیل در مجاورت بازار وکیل و در خیابان طالقانی شیراز قرار دارد. می‌توانید محل قرارگیری مسجد را روی نقشه هم ببینید.

دسترسی

برای رسیدن به مسجد وکیل مشکل چندانی برای پیدا کردن وسایل حمل و نقل عمومی نخواهید داشت. قرار گرفتن این مسجد در نزدیکی میدان شهرداری که یکی از میدان‌های اصلی و پرتردد شهر شیراز است دسترسی به آن را بسیار آسان کرده است. البته میدان شهرداری هنوز به سیستم مترو متصل نشده است، اما می‌توانید به وسیله‌ی خط ۱ مترو شیراز خود را به میدان نمازی برسانید و از آنجا با استفاده از اتوبوس یا تاکسی خودتان را به میدان شهرداری برسانید و با چند دقیقه پیاده‌روی از میدان شهرداری به سمت مسجد وکیل بروید.

مسجد-وکیل

اگر با اتوموبیل شخصی به سمت مسجدوکیل می‌روید باید در خیابان زند به سمت میدان شهرداری حرکت کنید، مراقب باشید که وارد زیرگذر خیابان زند نشوید و مسیر مستقیم کنار آن را ادامه بدهید تا به میدان شهرداری برسید. پس از رسیدن به میدان باید به سمت راست بپیچید و وارد خیابان پیروزی بشوید و پس طی مسافتی کوتاه باید به سمت چپ بپیچید و وارد خیابان فرهنگ بشوید. اگر خیابان فرهنگ را تا انتها ادامه بدهید به خیابان طالقانی می‌رسید. پس از رسیدن به خیابان طالقانی به سمت چپ بپیچید، پس از طی مسافتی کوتاه مسجد وکیل در سمت راست شما قرار دارد.

برچسب‌ها مسجد شیراز کجاست

دیدگاه  

    تبلیغات