میدان انقلاب کجاست؟

علیرضا کیخا
پنجشنبه، ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۰
میدان انقلاب کجاست؟

میدان انقلاب کجاست؟ امروز به یکی از پر رفت و آمدترین نقاط شهر تهران سری زده‌ایم که اگرچه از نظر بصری سال‌ها است وضعیت مناسبی ندارد، اما همچنان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و خاطره‌انگیزترین نقاط شهر تهران است. با گزارش کجارو از «میدان انقلاب اسلامی»‌ همراه باشید.

معرفی

«میدان انقلاب اسلامی» تا پیش از انقلاب اسلامی «میدان ۲۴ اسفند» نام داشت. ۲۴ اسفند زادروز پهلوی اول بود و در این میدان مجسمه وی نصب شده بود که به همین دلیل این میدان را «میدان مجسمه»‌ نیز می‌نامیدند. پس از انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، نماد «هشت سال دفاع مقدس» در مرکز این میدان قرار داشت که در سال ۸۸ این نماد به ضلع غربی میدان منتقل شد. نمای کنونی این میدان به‌دلیل اینکه کار ساخت نمای حجم گنبدی میانه آن سال‌ها است نیمه‌کاره مانده، بسیار شلوغ است و ظاهری نامطلوب را به یکی از اصلی‌ترین میدان‌های شهر تهران بخشیده است.

در اطراف این میدان تعداد زیادی کتاب‌فروشی‌ وجود دارد که به فروش کتاب‌های عمومی، تخصصی و زبان می‌پردازند. سینما بهمن در شمال‌شرقی میدان، سینماهای مرکزی شهر تماشا و پارس در جنوب غربی میدان قرار دارند؛ دارالترجمه‌ها و اغذیه فروشی‌های مختلفی نیز در خیابان‌های کارگر شمالی و جنوبی قرار دارد. دانشگاه تهران هم در نزدیکی ضلع شرقی میدان انقلاب قرار دارد.

میدان انقلاب - تهران

میدان انقلاب در شب

میدان انقلاب - تهران

نماد «هشت سال دفاع مقدس» در مرکزمیدان انقلاب

میدان انقلاب - تهران

میدان انقلاب - تهران

آدرس

میدان انقلاب در تقاطع خیابان آزادی و کارگر قرار دارد.

موقعیت میدان انقلاب روی نقشه

دسترسی

برای رسیدن به میدان انقلاب می‌توانید از مترو استفاده کنید و در خط ۴ مترو، در ایستگاه میدان انقلاب اسلامی از قطار پیاده شوید. همچنین اتوبوس‌های بی‌آر‌تی‌های مسیر میدان آزادی - تهرانپارس هم از این میدان می‌گذرند و با توجه به اهمیت بالای این میدان و پر رفت و آمد بودن آن، از نقاط مختلف شهر به میدان انقلاب اسلامی اتوبوس و تاکسی به‌صورت مستقیم وجود دارد. 

آیا شما هم قبلا در میدان انقلاب اسلامی حضور داشته‌اید؟ نظرات و خاطرات خود از این میدان را باکجارو و خوانندگان ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو
    برچسب‌ها تهرانگردی کجاست

    دیدگاه