جاده چالوس کجاست؟

جاده چالوس کجاست؟

محبوبه رستمی
| یکشنبه, ۲ آبان ۹۵ ساعت ۰۷:۴۵

جاده‌ چالوس کجاست؟ بعضی از جاده‌ها به خوش منظره بودن و برخی به پرحادثه بودنشان معروف هستند. میان انبوه این گذر گاه‌ها جاده‌هایی هستند که اغلب مردم تمام خطرات آن‌ را به جان می‌خرند تا از زیبایی مناظر مسیر سفرشان لذت ببرند. جاده چالوس یکی از این مسیر‌های پرحادثه و در عین حال پرطرفدار است. در ادامه‌ با کجارو همراه باشید.

امروزه بهترین مسیر برای رفتن از یک مکان به مکان دیگر جاده است. ۷۵ سال پیش، تا اواخر دوره‌ی قاجار جاده‌ای بین کرج و چالوس وجود نداشت. اما اکنون برای رسیدن به شهر‌هایی مانند نمک آبرود، متل قو، محمودآباد، کلاردشت و... بدون شک باید از محور جاده‌ای کرج-چالوس بگذرید. برای خیلی‌ها جاده‌ی چالوس به تنهایی مقصد یک مسافرت ۳ روزه محسوب می‌شود. زیرا این مسیر دارای رودخانه، جنگل، بناهای تاریخی و امکانات گردشگری بسیاری است. اگر در فصل زمستان مسیر این جاده‌ی بی‌نظیر را طی می‌کنید بدون شک جاذبه‌های دیگری چون پیست اسکی دیزین و خور نظرتان را جلب خواهد کرد. روستاهای دیدنی و جذابی که در طول راه این جاده شکل گرقته‌اند، هر کدام به تنهایی جاذبه‌ای بی مانند به‌شمار می‌روند.

جاده چالوس

جاده چالوس

معرفی

جاده‌ی ۵۹ معروف به جاده چالوس در سال ۱۳۱۲ بهره‌برداری شد. با ساخت سد امیر کبیر این جاده توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرد. این سد علاوه بر دو چندان کردن زیبایی این جاده مقدمات تبدیل جاده‌ چالوس را به یکی از قطب‌های مهم گردشگری فراهم کرد. در نقطه نقطه‌ی این مسیر ۱۶۰ کیلومتری مناظری محصورکننده و چشم نواز در انتظار شماست. برای ساخت این جاده که در واقع قطر رشته کوه البرز را می‌پیماید، تونل‌ها و پل‌های بسیار طولانی ساخته شده است. از آنجایی که تمامی ساخت و ساز‌ها مربوط به دوره‌ی رضا پهلوی است، این جاده را یکی از ناامن ترین جاده‌های ایران می‌دانند. امکانات کم آن زمان باعث شد تمامی تونل‌ها و پل‌ها با سختی بسیار زیاد و دستمزد قابل توجهی برای کارگران ساخته شود. این جاده بعد از ساخت مورد انتقاد شدید مهندسان اروپایی قرار گرفت. با توجه به خطراتی چون رانش زمین، زلزله، خطر بهمن و ریزش کوه ترافیک‌های ۱۵۰ کلیومتری گواه وفادارای مسافرانی است که برای دیدن زیبایی‌های تکرار نشدنی این جاده هر چیزی را به جان‌ می‌خرند. معروف‌ترین و طولانی‌ترن تونل این جاده تونل کندوان است. ساخت این تونل که یازدهمین تونل این جاده به شمار می‌رود ۴ سال طول کشید و ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس را کاست. محور چالوس کرج تنها به تونل‌هایش معروف نیست. رودخانه‌‌های زیبا و پر آب که در تمام طول مسیر شما را همراهی می‌کنند از دیگر جاذبه‌های طبیعی این جاده است. رودخانه‌ی «وارنگه» یکی از این روخانه‌های مثال زدنی است. چشمه وله در ۷۰ کیلومتری شمال شرقی کرج، قلعه‌ی تاریخی صلصال، آبشار بی‌همتای هفت چشمه در ۱۷ کلیومتری همین جاده، قلعه‌ی دزدبند، کاخ شهرستانک، غار زیبای یخ مراد و امامزاده سپهسالار تنها تعداد کمی از جاذبه‌های این جاده هستند که هر ساله حدود ۱۳ میلیون جهانگرد و گردشگر را به سمت خود می‌کشد. سفر به جاده چالوس در هر فصل لطف خودش را دارد زیرا شکوه این جاذبه‌ها در فصول مختلف رنگ و بوی متفاوتی به خود می‌گیرد.

جاده چالوس

جاده چالوس

آدرس

جاده‌ی کرج-چالوس

دسترسی

این جاده از کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در استان مازندران ختم می‌شود. در واقع می‌توان گفت چهارمین جاده‌ی زیبای دنیا از شمال به استان مازندران شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان تهران و شمیرانات، از غرب به منطقه طالقان و از جنوب به شهر کرج متصل است.

جاده چالوس

منبع wikipedia

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات