همسران ۱۲ سفیر خارجی به «من دریاچه ارومیه هستم» پیوستند

همسران ۱۲ سفیر خارجی به «من دریاچه ارومیه هستم» پیوستند

تیم  کجارو
| شنبه, ۱ آبان ۹۵ ساعت ۰۹:۴۵

همسران سفرای کشورهایی که حدود نیمی از مردم جهان را تشکیل می‌دهند، با امضای خود به کمپین یک میلیونی «من دریاچه ارومیه هستم» پیوستند.

همسران سفرای ۱۲ کشور مالزی، نیوزلند، مجارستان، چین، الجزایر، تونس، هند، اندونزی، کوبا، فیلیپین، چک و سیرالئون در سفر به ارومیه، از پروژه مقابله با ریزگردها در منطقه جبل و پل میانگذر دیدن کردند و در نهایت با امضای خود به عضویت این کمپین درآمدند تا حمایت خود از احیای دریاچه ارومیه را اعلام کنند.

استاندار آذربایجان غربی نیز در دیدار با همسران سفرای ۱۲ کشور مقیم ایران بیان کرد:

ما از شما درخواست می‌کنیم به عنوان سفیران دریاچه ارومیه، پیام حیات آرتمیا (یکی از گونه‌های جانوری دریاچه ارومیه) و نجات دریاچه ارومیه را به دنیا برسانید.

قربانعلی سعادت افزود که امیدواریم با افزایش همکاری‌ها، تکنولوژی‌های نوین در بخش صنایع و گردشگری به منطقه منتقل شود تا فضا به سمت تغییر صنعت و کشاورزی سنتی منطقه به کشاورزی نوین، صنعت توریسم و توسعه صنایع مادر و تجارت بین‌المللی گشایش یابد.

در این جلسه برخی از همسران سفرا نیز نظرات خود را درباره دریاچه ارومیه و پیوستن به این کمپین ابراز کردند. همسر سفیر مجارستان گفت که ما پیام نجات دریاچه را به مردم کشورمان و دنیا می‌رسانیم.» همسر سفیر هند نیز در تایید وی خاطرنشان کرد: «ما همه با گسترش پیام نجات دریاچه ارومیه موافق هستیم و در این زمینه همکاری خواهیم کرد.

در ادامه همسر سفیر چین نیز با اشاره به اینکه درباره این دریاچه بسیار شنیده بود، تصریح کرد:

تصور می‌کنم در گذشته این دریاچه خیلی زیبا بوده و پیام نجات آن را به مردم خودم خواهم رساند.

همچنین همسر سفیر مالزی خطاب به استاندار آذربایجان غربی گفت که ما در مالزی دریاچه‌های مصنوعی بسیار زیادی داریم براین اساس می‌توانیم در جریان احداث دریاچه مصنوعی به شما کمک کنیم.

سعادت هم در پاسخ به همسر سفر مالزی تصریح کرد که هزار و ۳۰۰ کیلومتر از دریاچه ارومیه دیگر غیرقابل احیاست و با توجه به اینکه کشور مالزی تجربیات بسیاری در ایجاد پارک‌های طبیعی و مصنوعی دارد امیدواریم با انتقال این تجربیات و تطبیق آن با شرایط زیست‌محیطی منطقه، این محدوده از دریاچه را به پارک زیبایی تبدیل کنیم تا علاوه بر جلوگیری از تولید ریزگردها، به زیبایی دریاچه ارومیه نیز افزوده شود.

مدیر امور بین‌الملل دفتر مرکزی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این نشست گفت:

تمامی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه با اجماع نظر کارشناسان متخصص داخلی و خارجی به مرحله اجرا رسیده و طبق برنامه زمانبندی، در سومین سال از شروع فعالیت‌ها، آب دریاچه به مرحله تثبیت رسیده و از خشک شدن کامل آن جلوگیری شده است.

«حسین شاهباز» همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تکنولوژی‌های روز دنیا خاطرنشان کرد که متاسفانه بیش از۹۰ درصد آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی و به صورت سنتی مصرف می‌شود که باید با انتقال تکنولوژی‌ها و فناوری‌های نوین مدرن شود تا بهره‌وری از آب منطقه بالا رفته و بالطبع مصرف کاهش یابد.

وی همچنین از هیئت سفرکننده خواست با انتقال اطلاعات دریاچه ارومیه به مردم و مسئولان کشورهای خود، در روند جلوگیری از خشک شدن این دریاچه و فجایع بسیار بالای زیست‌محیطی و انسانی، دولت ایران را یاری کنند.

سفر همسران ۱۲ سفیر خارجی مقیم ایران به ارومیه در پایان هفته گذشته، با هدف گسترش ارتباطات با کشورهای دیگر به‌منظور توسعه تعاملات مستمر ستاد احیای دریاچه ارومیه برای کسب تجارب علمی در حوزه جذب توریست، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه و جذب سرمایه‌گذار، برنامه‌ریزی شده بود.

برچسب‌ها دریاچه لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات