هفته نامه، ویژه‌نامه روز جهانی گردشگری: گردشگری برای همه

مینا داودی
یکشنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵
هفته نامه، ویژه‌نامه روز جهانی گردشگری: گردشگری برای همه

در این شماره از هفته نامه گردشگری کجارو، ویژه‌نامه‌ای به مناسبت روز جهانی گردشگری تدارک دیده‌ایم که در آن روز جهانی گردشگری، اهداف و آرمان‌های آن و اخبار حواشی آن را شرح داده‌ایم. با کجارو همراه باشید.

روز جهانی گردشگری

روز جهانی گردشگری؛ با شعار گردشگری برای همه

۲۷ سپتامبر هر سال که برابر با ۶ مهر است، با عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری شده است. این روز از سال ۱۹۸۰ جشن گرفته می‌شود و برنامه های آن از طرف سازمان جهانی گردشگری (‌UNWTO) اعلام می‌شود. شعار امسال این سازمان برای روز جهانی گردشگری این است:

«روز جهانی گردشگری؛ گردشگری برای همه»

در سومین جلسه‌ی سازمان جهانی گردشگری (سپتامبر ۱۹۷۹، اسپانیا)، مجمع عمومی این سازمان تصمیم گرفت که روز جهانی گردشگری را اعلام و در سال ۱۹۸۰ آن را جشن بگیرد. این تاریخ انتخاب شد تا با مرحله‌ی مهمی از صنعت گردشگری منطبق و همزمان شود: سالگرد پذیرش اساسنامه UNWTO در ۲۷ سپتامبر ۱۹۷۰.

تاریخ این روز کاملا مناسب انتخاب شده است؛ چرا که روز گردشگری با پایان فصل گردشگری (‌high season) در نیمکره شمالی و آغاز آن در نیمکره ی جنوبی قرین است. زمانی که توریسم، مورد توجه هزاران نفر در سراسر دنیا است.

شعار روز گردشگری ۲۰۱۶ «گردشگری برای همه انتخاب شده» که تاکید خاصی بر افراد کم‌توان یا ناتوان (چه از نظر جسمی و چه از نظر مالی) و تجربه‌ی گردشگری توسط آن‌ها دارد. در راستای اعلام این شعار شاهد اعلام برنامه‌های جدیدی توسط سازمان گردشگری کشورمان برای تسهیل سفر و گردشگری به خصوص در این قشر جامعه بودیم.

در همان روز بانک ملی ایران اعلام کرد که به زائران عتبات عالیات تسهیلات ۱۵ میلیون ریالی پرداخت می‌کند.

اعطای وام بانک ملی برای سفر به عتبات عالیات و جزئیات آن

بنابر اعلام بانک ملی ایران، بر اساس تفاهم‌نامه همکاری بانک ملی ایران و سازمان حج و زیارت که شنبه چهارم مهر ماه ۹۵ منعقد شد، در مراسمی که با حضور «محمدرضا حسین‌زاده» مدیرعامل بانک ملی ایران و سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت و همچنین دیگر مسئولان ارشد دو سازمان برگزار شد، حسین‌زاده طی سخنانی گفت:

افتخار می‌کنیم که با تمام توان در خدمت زائران خانه خدا و عتبات عالیات هستیم و خوشحالیم که می‌توانیم هر چند اندک گره از کار زائران اماکن متبرکه برداریم و در این کار خیر شریک باشیم.

اجرای طرح «گردشگری با صدای مهر» برای نابینایان

روز چهارشنبه هفته گذشته، یک روز پس از روز گردشگری و اعلام شعار آن برای امسال، خبری مبنی بر طرح گردشگری برای نابینایان به نام «گردشگری با صدای مهر» بودیم. در راستای این خبر، طرح «گردشگری با صدای مهر» برای ترغیب نابینایان برای آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی هم‌زمان با آغار هفته گردشگری تا روز ملی میراث فرهنگی در اردیبهشت ۹۶ اجرا می‌شود.

دسترسی گردشگران دارای معلولیت به ۴ مکان تاریخی در هند

دو روز بعد از روز جهانی گردشگری و شعار «گردشگری برای همه» خبر دیگری مبنی بر دسترسی گردشگران دارای معلولیت به ۴ مکان تاریخی در هند به گوش رسید. این خبر حاکی از  انجام گرفتن اقداماتی در راستای بهبود دسترسی نسبت به چهار سایت گردشگری در هند بود تا افراد دارای معلولیت نیز بتوانند از این مکان‌های تاریخی و گردشگری بازدید کنند.

پرداخت «یارانه سفر» به ۷ مقصد گردشگری

روز شنبه نیز مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی درباره اینکه شعار روز جهانی جهانگردی، «گردشگری برای همه» است اما در ایران همه افراد جامعه از جمله قشر کم درآمد، معلولان، سالمندان و... نمی‌توانند به سفر بروند، گفت:

که این شعار امسال سازمان جهانی جهانگردی به این معناست که می‌بایست از این به بعد در این حوزه بیشتر کار کنیم.

لذا در همین راستا ۲۰ درصد از هزینه سفر به ۷ مقصد گردشگری در قالب یارانه سفر پرداخته می‌شود تا گردشگران بیشتری به مناطق کمترشناخته شده سفر کنند.

امیدواریم که با شعار روز گردشگری امسال، افراد ناتوان و کم‌توان هم بتوانند سفر و گردشگری را با سهولت هر چه تمام‌تر تجربه کنند. این در حالی است که در پایان تابستان سال جاری اعلام شد ۵۴ درصد خانوارهای ایرانی در تابستان به سفر رفته‌اند و ۴۶ درصد از آنان در این فصل سفری نداشته‌اند.

به نظر شما این شعار و اقدامات آن تا چه حد موفق و تاثیرگذار خواهند بود؟ با ما در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید:


خبرهای خوش بعد از روز گردشگری

۳۹ مجموعه‌ تاسیسات گردشگری از سوی بخش خصوصی در شهرهای مختلف استان خوزستان به زودی بهره‌برداری می‌شوند.

بیشتر بخوانید: احداث ۳۹ مجموعه‌ تاسیسات گردشگری در خوزستان

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود به معرفی برترین مقاصد گردشگری جهان طی ۲۰ سال گذشته پرداخته است. فرانسه، آمریکا، اسپانیا، چین، ایتالیا، ترکیه، آلمان، انگلیس و روسیه به ترتیب برترین مقاصد اعلام شده‌اند.

بیشتر بخوانید: برترین مقاصد گردشگری ۲۰ سال گذشته توسط بانک جهانی معرفی شد

بانکوک با کنار زدن پایتخت بریتانیا، توانست در صدر لیست شهرهایی قرار بگیرد که در سال ۲۰۱۶ بیشترین تعداد بازدیدکنندگان بین‌المللی را به خود جذب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بانکوک محبوب ترین مقصد سفر امسال جهان شد

تعداد گردشگران فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی در نیمه نخست سال ۹۵، ۳۰ درصد افزایش داشته است.

بیشتر بخوانید: ورود گردشگران به انزلی با ۳۰ درصد افزایش


دیگر خبرها

در این بخش به اعلام دیگر اخبار مهم هفته‌ی گذشته به صورت کوتاه می‌پردازیم.

از همراهی شما عزیزان تشکر می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که تحریریه‌ی کجارو همواره منتظر نظرات، انتقادات، پیشنهادات و سوال‌های شما همراهان گرامی است.

*عکس کاور مربوط به روستای پلنگان در کردستان است.

برچسب‌ها هفته نامه

دیدگاه