باغ ارم کجاست؟

باغ ارم کجاست؟

بهداد خسور
| پنجشنبه, ۱۹ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

باغ ارم‌ یکی از قدیمی‌ترین باغ‌های ایران و از مراکز گردشگری شهر شیراز است که در قسمت شمال غربی این شهر قرار گرفته و سالانه افراد زیادی از آن بازدید می‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

هنوز هم به صورت دقیق مشخص نیست که چه کسی باغ ارم را برای اولین بار بنا کرده است و به همین دلیل هم تاریخ ساخت مشخصی برای آن ثبت نشده است. تنها سند موجود در رابطه با باغ ارم نام بردن از آن در چند سفرنامه است که بر اساس آن‌ها می‌توان قدمت آن را حداقل به قرن‌های دهم و یازدهم هجری نسبت داد.

باغ-ارم-شیراز

باغ-ارم-شیراز

معرفی

باغ ارم در دوران حکومت سلسله‌های زیادی مثل آل اینجو و آل اسحاق پا برجا بوده، اما کریم‌ خان زند بیشترین تلاش را برای سازندگی این باغ انجام داده است و شکل کنونی باغ بیشتر به خاطر کارهایی است که در آن دوران انجام گرفته است. در دوران قاجار، سران ایل قشقایی این باغ را برای مدت ۷۵ سال به دست گرفته بودند و در طول این مدت عمارتی در باغ بنا می‌کنند. پس از آن در زمان ناصرالدین شاه هم پایه‌ی عمارت دیگری در باغ نهاده می‌شود که طی چند سال ساخت آن به پایان می‌رسد. عمارت دومی که در باغ ساخته شد هنوز هم پابرجا است، اما متاسفانه فعلاً به دلایلی امکان بازدید از آن برای بازدیدکنندگان وجود ندارد.

باغ-ارم-شیراز

باغ-ارم-شیراز

عمارت سه طبقه‌ی موجود در باغ به تقلید از سبک معماری دوران زندیه ساخته شده است و از نظر معماری و تزئینات به کار رفته یکی از شاهکارهای معماری دوران قاجار است. روی طاق‌های این بنا تصاویری از نبردهای شاهنامه و همچنین نبردهای شاهان قاجار دیده می‌شود.

باغ-ارم-شیراز

این باغ زیبا و دلنشین که در حال حاضر در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد بیش از ۳ هکتار مساحت دارد و اغلب با درختان نارنج و سرو پوشیده شده است؛ اما گونه‌های مختلف گیاهی دیگری هم در آن وجود دارد و به خاطر تنوع گونه‌ی گیاهی در هر چهار فصل سال زیبایی خاص خود را دارد. پس در هر وقت از سال که به شیراز رفتید، حتماً بازدید از باغ ارم را در برنامه‌ی خود قرار بدهید.

برای سفر به شیراز می‌توانید تور شیراز را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی شیراز را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری به شیراز داشته باشید.

باغ-ارم-شیراز

باغ-ارم-شیراز

آدرس

باغ ارم در خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم و در نزدیکی مجموعه‌ی دانشگاه شیراز قرار دارد.

دسترسی

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به باغ ارم، ایستگاه متروی نمازی است که پس از پیاده شدن از قطار از آنجا می‌توانید با حدود ده دقیقه پیاده‌روی با گذشتن از میدان دانشجو و میدان ارم به باغ ارم برسید یا با استفاده از تاکسی به سمت باغ بروید.

اگر با اتوموبیل شخصی قصد رفتن به باغ را دارید و از سمت بخش‌های شمالی شهر به سمت باغ ارم می‌روید، بهترین مسیر برای دسترسی بلوار شهید چمران است. پس از وارد شدن به بلوار شهید چمران باید مسیر بلوار را تا انتها ادامه بدهید و از میدان دانشجو (میدان علم) به سمت چپ بپیچید و مسیر را تا میدان ارم (میدان خوابگاه) ادامه بدهید. پس از رسیدن به میدان ارم باید به راست بپیچید و وارد خیابان ارم بشوید، پس از طی مسافتی کوتاه باغ ارم در سمت راست شما قرار دارد.

باغ-ارم-شیراز

باغ-ارم-شیراز

اگر از قسمت های جنوبی شهر به سمت باغ ارم می‌روید باید خود را به خیابان آزادی برسانید و از آنجا وارد خیابان ارم بشوید. اگر خیابان ارم را تا نزدیکی میدان ارم ادامه بدهید، باغ ارم در سمت چپ شما قرار خواهد داشت.

باغ-ارم-شیراز

متاسفانه، علی‌رغم وجود مجموعه‌ی دانشگاه شیراز در فاصله‌ی چند صد متری باغ ارم اتوبوس‌های زیادی از این قسمت شهر عبور نمی‌کنند و بهترین راه دسترسی به وسیله‌ی اتوبوس، سوار شدن به اتوبوس‌هایی است که به سمت پایانه‌ی میدان نمازی حرکت می‌کنند.

برچسب‌ها شیراز باغ ایرانی

دیدگاه  

    تبلیغات