روستای لادیز؛ بهشتی در همسایگی تفتان

زهرا صالح نژاد
سه شنبه، ۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۱
روستای لادیز؛ بهشتی در همسایگی تفتان

روستای لادیز در شهرستان میرجاوه قرار دارد. این روستا در پناه کوه تفتان قرار دارد و مانند بهشتی است که تا کنون ناشناخته مانده است. برای آشنایی با این روستا با کجارو همراه باشید.

روستا لادیز

روستای لادیز از توابع بخش میر جاوه شهرستان زاهدان، در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی شهر میر جاوه و در مسیر میر جاوه به تمین قرار گرفته است. این روستا از جنوب به کوه شاه‌ چنار محدود می‌شود. روستای لادیز از سطح دریا ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد و اقلیم آن گرم و خشک است. آب و هوای روستا در فصول پاییز، زمستان و اوایل بهار مطبوع و دلپذیر و در تابستان‌ها گرم است. رودخانه لادیز نیز از شمال روستا عبور می‌کند.

روستای گردشگری لادیز

روستای لادیز، قدمت چندانی ندارد. این روستا، از ییلاقات عشایر بلوچ بود که طی قرن اخیر به سکونتگاه دائمی تبدیل شده است. اغلب مردم روستای لادیز از پوشاک محلی بلوچی استفاده می‌کنند. زنان و مردان میان‌سال بیشترین استفاده‌کنندگان از پوشاک بلوچی هستند. استفاده از زیورآلات و پوشاک رنگارنگ، دو ویژگی شاخص لباس‌های زنان و دختران این روستاست.

مردم روستای لادیز به زبان بلوچی سخن می‌گویند، مسلمان و عمدتا پیرو مذهب تسنن حنفی هستند. روستای لادیز در دشتی وسیع استقرار یافته و بافت مسکونی متراکمی دارد. خانه‌های روستاییان عمدتا با خشت و گل و چوب بنا شده‌اند و سقف‌های مسطحی دارند. برخی از خانه‌ها با مصالح آجر، آهن و گچ ساخته شده‌اند.

اقتصاد روستای لادیز بر پایه فعالیت‌های زراعی، دامداری، تولید صنایع دستی و اشتغال در امور خدماتی استوار شده است.

روستای گردشگری لادیز

محصولات عمده زراعی روستا مشتمل بر گندم، جو و علوفه است. انار، گلابی و هلو از محصولات سردرختی آن است و عمدتا به کشورهای هم‌جوار (پاکستان و افغانستان) صادر می‌شود. دامداری نیز در روستا رونق دارد و انواع فرآورده‌های لبنی و گوشت قرمز از تولیدات دامی این روستاست. زنان و دختران روستای لادیز با بافت انواع قالی و سوزن‌دوزی‌های زیبا در بهبود درآمد خانوار روستایی تأثیر بسیار مهمی دارند.

روستای گردشگری لادیز

جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری روستای لادیز جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

آبشار لادیز: در فاصله نزدیکی از غار آبی «لادیز» قرار دارد به‌طوری که می‌توان با پای پیاده این مسافت را پیمود. ترکیب دو پدیده «آبشار» و «غار» در این منطقه باعث شده است برخی خانواده‌های زاهدانی اوقات فراغت ایام تعطیل خود را در روستای لادیز بگذرانند.

رودخانه‌های فصل لادیز: حواشی رودخانه‌های فصلی لادیز به‌ویژه در فصول بهار و تابستان چشم‌انداز بسیار زیبا و مکان مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران، پدید می‌آورند.

روستای گردشگری لادیز

غار طبیعی لادیز: قدمت این غار به دوران پیش از تاریخ تخمین زده شده است. این غار در ۱۰ کیلومتری شهر میر جاوه با طول ۱۵ کیلومتر از مناظر طبیعی و جذاب شهرستان زاهدان است که همواره با وجود خشکسالی‌های چند سال گذشته به‌طور دائم و پیوسته از سقف و کف آن آب جریان دارد. در تمام طول سال از سقف و اطراف این غار، قطرات درشت آب جاری است که در کف آن یک جریان آب دائمی را تشکیل می‌دهد و انعکاس صدای قطرات آب در غار، حس شگفت‌انگیزی را بر روح و تن شنونده مستولی می‌کند. اطراف دهانه ورودی غار از پوشش گیاهی زیبایی برخوردار است و درختان پده، گز و انواع گیاهان علفی جذابیت خاصی به آن داده و در روزهای تعطیل مکان تفریحی خوبی برای برخی خانواده‌های زاهدانی و میر جاوه است. زیبایی‌های منحصربه‌فرد این غار در منطقه کویری و در جوار چهارمین قله مرتفع ایران از قابلیت‌های فراوانی برای جذب طبیعت گردان و گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. در گرمای بالای ۴۰ درجه فصل تابستان این منطقه، گویی در میان غار لادیز باران می‌بارد و بوی نم، سبزه و گل در دشت مقابل آن، روح و تن آدمی را نوازش می‌دهد.

روستای گردشگری لادیز

روستای گردشگری لادیز

بقایای تاریخی فرهنگ لادیزیان: در سال‌های ۶۷-۱۹۶۶ میلادی، هیئتی از دانشگاه «گاری هیوم» بررسی‌هایی در منطقه «لادیز» و «مشکید» بلوچستان انجام داد و در نتیجه این تحقیقات، آثار و نمونه ابزارهای سنگی از عهد پارینه سنگی به دست آمد. هیوم، این آثار به دست آمده را فرهنگ لادیزیان نام نهاد. این یافته‌ها نشان می‌داد، جنوب شرقی ایران در عصر پارینه سنگی یعنی در حدود هشتاد تا صد هزار سال پیش زیستگاه جماعت‌های انسانی بوده است.

میر جاوه: منطقه میر جاوه به‌عنوان نقطه صفر مرزی ایران با پاکستان در جوار لادیز و یکی از مهم‌ترین نقاط استان به شمار می‌آید.

کوه تفتان: هم‌جواری روستای لادیز با کوه تفتان، موجب پدید آمدن چشم‌اندازهای بدیع و اماکن تاریخی و طبیعی شده است. همه ساله، کوهنوردان بسیاری برای صعود به قله تفتان به این منطقه مراجعه می‌کنند.

روستای گردشگری لادیز

بهره‌گیری از موسیقی محلی و بلوچی در مراسم مختلف روستا متداول است. هفت‌سنگ، بازی رایج و محلی این روستاست. اغلب مردم روستای لادیز از پوشاک محلی بلوچی استفاده می‌کنند. زنان و مردان میان‌سال بیشترین استفاده‌کنندگان از پوشاک بلوچی هستند. استفاده از زیورآلات و پوشاک رنگارنگ، دو ویژگی شاخص لباس‌های زنان و دختران این روستاست.

از غذاهای رایج روستای لادیز می‌توان به تباهک، شیلانج، کباب تنورچه، شلو، حلوا خرما و کشک زرد اشاره کرد.

صنایع دستی

از مهم‌ترین صنایع دستی این روستا می‌توان به سوزن‌دوزی، قالی‌بافی و گلیم‌بافی اشاره کرد که توسط زنان و دختران هنرمند روستا با نقوش سنتی و قدیمی تولید می‌شود. انواع زیورآلات زنانه، لباس‌های بلوچی، لباس‌ها و پارچه‌های سکه دوزی و سوزن‌دوزی شده، قالی، گلیم، خرما و دیگر میوه‌ها، سوغات روستای لادیز به شمار می‌آیند.

دسترسی

روستای لادیز از طریق شهرهای زاهدان و میر جاوه با جاده‌ای مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.

دیدگاه