شنا به همراه فیل‌ها و کوسه‌ها

سیما احدی | شنبه, ۱۰ بهمن ۹۴ ساعت ۱۴:۳۰

ترکیب دو حرفه‌ی عکاسی و غواصی در زیر آب به ما این امکان را داده تا از شگفتی‌های زیر آب هم مطلع شویم. می‌توانیم به عمیق‌ترین قسمت‌های دریاها و اقیانوس‌ها برویم و تجربیات خود را ثبت کنیم. با کجارو همراه باشید.

نوشته‌ی پاول کارلی از مجله‌ی خبری BBC

علی بن تالیس (Ali Bin Thalith) در سواحل شنی دبی بزرگ شد،‌ جایی که پدر و پدربزرگش برای پیدا کردن مروارید غواصی می‌کردند. دوران کودکی او هم بیشتر با شنا کردن و تماشای فیلم‌های Jacques Cousteau گذشت، سپس او در زمینه‌ی عکاسی فعالیت کرد و به متخصص در عکاسی زیر آب تبدیل شد.

به گفته‌ی او:

شنا کردن با فیل در جزایر آندامان در اقیانوس هند برای یک لحظه وحشتناک بود، اما بی‌تردید یکی از بهترین تجربه‌های من بود.

او اولین دوربین خود را در سن ۱۸ سالگی گرفت، اما فکر نمی‌کرد ترکیب غواصی و عکاسی با هم برای ۱۰ سال آینده به شغل او تبدیل شود. در ابتدا برادر او پیشنهاد می‌داد تا از ماسه‌ها و آهوهای اطراف جزیره جایی که برادرش کار می‌کرد، عکس بگیرد.

علی می‌گوید:

من صبر کردم و صبر کردم، خیلی زود توانستم از ۲۰ تا ۳۰ آهو که از وسط جزیره می‌گذشتند، عکس بگیرم و عکاسی از این منظره بسیار سخت بود. آن‌ها شناگران بسیار ماهری هستند.

علی در حال حاضر مشغول انتشار مجموعه‌ای از بهترین عکس‌هایش است. او می‌گوید:

یکی از بهترین مکان‌ها برای شنا و شیرجه، Sipadan در مالزی است. وقتی من در دریا شیرجه زدم به طور ناگهانی یک مارمولک ظاهر شد. مارمولک را به همراه تجهیزات به جزیره بردیم. در عکس زیر این مارمولک خسته را می‌توانید ببینید.

کوسه‌ها

در باهاما رفتار کوسه‌ها به گونه‌ای است که نشان می‌دهد آن‌ها صاحب آن مکان‌اند.

ماهی boxfish با استفاده از دهان خود جت‌های کوچک آب را تولید می‌کند تا به بستر شنی دریا برسد، این ماهی‌ها جزو بی مهرگان کوچک‌اند، هم‌چنین نسبت به ماهی‌های دیگر مرگ‌بار به حساب می‌آیند. این ماهی هنگامی که احساس ترس کند، ماده‌ای سمی از غدد مخاطی خود آزاد می‌کند.

عکس پایین از boxfish در اندونزی گرفته شده جایی که اسب‌های دریایی کوتوله و راه‌ راه زندگی ‌می‌کنند.

علی می‌گوید:

برخی موجودات مانند هشت‌پای نارگیلی را می‌توان در فیلیپین پیدا کرد. فعالیت این موجودات هنگام شب بیشتر است.

یک جفت dragonet در زمان غروب آفتاب در Sulawesi در اندونزی، عکس بعدی هم صخره‌های مرجانی است.

ماهی تن Bluefin وزنی حدود ۴۰۰ کیلوگرم دارد و می‌تواند تا ۷۰ کیلومتر در ساعت شنا کند. ماهیگیری که با ما بود، برای این که تن صید کند ساردین را به عنوان طعمه قرار داد و این کار ماهی تن را بسیار پر تحرک کرد.

ماهی‌های Bigeye trevally در آب‌های گرمسیر یافت می‌شوند. علی این عکس را در جزیره‌ی Sipadan در مالزی گرفته است.

ماهی bigfin در فیلیپین در تعقیب پلانکتون‌ها بود و بدنش کاملا روشن شده بود، و این یک فرصت عالی برای عکاسی علی بود.

دلقک ماهی‌های صورتی نگهبان شقایق‌های دریایی خود هستند که در آب‌های اندونزی زیست می‌کنند. روی پوست آن‌ها لایه‌ای مخاطی وجود دارد که برای محافظت آن‌ها از شاخک‌های شقایق‌های دریایی که ممکن است آن‌ها را بسوزانند، استفاده می‌کنند.

تمساح‌ها در مالزی در بستر دریا می‌خوابند و به خوبی برای شکار استتار می‌کنند.

موجود دیگری که در استتار مهارت دارد میگوی زنبق شکل است که در سمت چپ عکس زیر دیده می‌شود.

علی می‌گوید:

هنگامی که به این موجودات نزدیک می‌شوید، باید برای آن‌ها سیگنال‌هایی بفرستید که بفهمند شما برایشان خطر محسوب نمی‌شوید. آرامش خود را حفظ کنید، حرکات ناگهانی انجام ندهید. حالا چند دقیقه صبر کنید تا بتوانید عکس بگیرید، در این صورت آن‌ها احساس امنیت می‌کنند.

عکس ماهی لوله‌ای (pipefish) در سبو در فیلیپین گرفته شده است. ماهی در حال فرود آمدن روی مرجان مغزی بود که عکس گرفته شد. این ماهی بسیار دوست داشتنی است.

علی در غرب پاپوا در اندونزی، وارد غاری شد که غواصان از شنا در آن غار اجتناب می‌کردند. علی می‌گوید:

می‌خواستم از غار خارج شوم که ناگهان هشت‌پایی جلوی من شنا کرد، او زمانی که من وارد غار شدم در پس زمینه‌ی غار شروع به فعالیت کرده بود.

عکس این میگوی نشسته، روی یک شقایق دریایی در فیلیپین گرفته شده است. این میگو در حرکات خود شکم خود را به عقب و جلو حرکت می‌دهد که مانند ریتم رقص‌ است.

منبع:bbc

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات