نهایی شدن قرارداد ایران با ایرباس و پژو فرانسه

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰
نهایی شدن قرارداد ایران با ایرباس و پژو فرانسه

خبرها از نهایی‌شدن خرید هواپیما از شرکت ایرباس و همین‌طور قرارداد با پژوی فرانسه حکایت دارد.

شرکت هواپیماسازی «ایرباس» متعهد شده است در سریع‌ترین زمان هواپیماها را در اختیار ایران قرار دهد. گفته می‌شود خرید هواپیماها به‌صورت اجاره به‌شرط تملیک است که کشورمان متعهد می‌شود در مدت ده سال پول هواپیماها را پرداخت کند.

تعداد این هواپیماها بیش از صد فروند است که ایرباس باید تا چهار سال همه آن‌ها را در اختیار ایران قرار دهد.

در این قرارداد انواع هواپیماهای غول‌پیکر و سبک وجود دارد که همه آن‌ها نو خواهد بود و مقرر شده تا سه فروند هواپیمای A380 غول‌پیکر با ۵۵۵ صندلی قبل از سال نو در اختیار ایران قرار گیرد.

قرارداد با «پژو سیتروئن» هم نهایی شده و قرار است بلافاصله پس از امضای آن، همکاری دو شرکت ایران و فرانسه آغاز شود. در این قرارداد سه نوع خودروی 208، 2008 و 301 قرار دارد که قرار است با تاسیس شرکتی با نام جدید به تولید برسد. سهم دو شرکت ایرانی و فرانسوی در این شرکت جدید هر کدام پنجاه درصد خواهد بود و قرار است تا سالانه ۲۰۰ هزار خودرو را روانه بازار کند که ۳۰ درصد آن صادر می‌شود و بقیه در بازار ایران به فروش خواهد رسید. تولید خودرو براساس این قرارداد از اردیبهشت ۹۶ آغاز می‌شود.

سهم سرمایه گذاری هر شرکت در این قرارداد چهارصد میلیون یورو است. با این شرایط گفته می‌شود هنوز تکلیف قرارداد رنو مشخص نیست و دو طرف نیاز به گفتگوی بیشتری دارند و در این باره امروز قراردادی ممکن است امضاء نشود تا رضایت هر دو کشور جلب شود.

براساس گفته‌ها، موضوع سهم هر کشور در سرمایه گذاری شرکت رنو و بهره برداری و فروش آن در بازار یکی از بزرگترین مشکلات پیش پای رنو است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها فرانسه ایرباس

دیدگاه