گنبد سرخ مراغه؛ سفری به‌ سال ۵۴۲ هجری قمری

گنبد سرخ مراغه؛ سفری به‌ سال ۵۴۲ هجری قمری

سعید میرزاپور
| پنجشنبه, ۹ آذر ۹۶ ساعت ۱۱:۴۵

 مراغه بناهای تاریخی زیادی دارد که غالبا متعلق به قرون ۶ هجری قمری است و نشان از قدمت این شهر دارد که یکی از معروف‌ترین آن‌ها، گنبد سرخ است. این گنبد که مرمت شده، در حاشیه شهر قرار دارد  سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

مراغه یکی از شهر‌های قدیمی و تاریخی در استان آذربایجان شرقی است که آثار تاریخی زیادی در آن وجود دارد و در گذشته نیز برای مدتی پایتخت ایران‌ زمین بوده است.

اطلاعات جغرافیایی

شهرستان مراغه در استان آذربایجان شرقی واقع شده و بعد از تبریز، بزرگ‌ترین شهر این استان به‌ حساب می‌آید. مراغه به‌ عنوان شهری است که در میان باغ قرار دارد و اغلب خیابان‌های آن سرسبز و پر از درختان قدیمی هستند. شهرستان مراغه به‌ دلیل کوهستانی بودن، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدلی دارد و میزان بارش نیز در این شهر بالا است. گنبد سرخ یکی از آثار تاریخی مهم این شهر به‌ حساب می‌آید و در جنوب غربی آن واقع شده است. در اطراف آن نیز شاهد فضای سبز هستیم که برای زیبایی گنبد ساخته شده است.

 

مراغه

همسایگی با سایر آثار تاریخی

در محوطه گنبد سرخ یک ساعت خورشیدی وجود دارد که البته با وجود اینکه عقبه‌ای تاریخی دارد اما در حال حاضر یک نمونه نو از ۀن ساخته شده است و این ساعت بیشتر جنبه نمایشی دارد. اما سایر آثار تاریخی مراغه در فاصله بسیاری نسبت به گنبد سرخ قرار گرفته‌اند و به‌همین دلیل گردشگران بعد از بازدید این مکان، باید مدتی با خودرو ادامه مسیر دهند تا به‌ سایر آثار تاریخی موجود در شهر برسند و از آن‌ها نیز بازدید کنند.

مسیر‌های ارتباطی

گنبد سرخ

رسیدن به گنبد سرخ مراغه برای افرادی که آشنایی زیادی با این شهر ندارند، کار نسبتا سختی است. برای رسیدن به گنبد سرخ باید به کمربندی جنوبی رفت و سپس از طریق خیابانی که در کنار پمپ بنزین قرار دارد به گنبد مذکور رسید. اما چون تابلو‌های خیابانی برای مسیردهی به گردشگران برای رسیدن به گنبد سرخ وجود ندارند، به‌همین دلیل بهتر است که از مردم محلی میهمان‌نواز این شهر پرس‌و‌جو کنید تا خود را به گنبد سرخ برسانید.

مطالعات تاریخی

گنبد سرخ

گنبد سرخ قدیمی ترین مزار از پنج مزار بزرگ موجود در مراغه است که در آذربایجان بیشتر به گنبد قرمز شهرت دارد. در حال حاضر علی رغم وجود کتیبه های خوانا، کسی که در گنبد سرخ دفن شده بر ما ناشناخته است.

براساس اطلاعات مختلفی که تاکنون به‌ دست آمده است، و براساس کتیبه‌هایی که در کنار آن وجود دارد، می‌توان دریافت که سال احداث این بنا به سال ۵۴۲ هجری مربوط می‌شود و دستور ساخت آن را نیز عبدالعزیز بی محمود بین سعدیدیم، رئیس آذربایجان داد و فرآيند ساخت آن نیز زیر نظر بنی‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار انجام شده است. گفتنی است که نام بانی این بنا را از کتیبه جبهه شمالی و نام سازنده آن را از کتیبه غربی به‌ دست آورده‌اند. شباهت این بنا به گنبد علویان در همدان که در اواخر دوران سلجوقی ساخته شده است از نظر الگوی ساختاری قابل بیان میباشد . اتفاق عجیبی در تاریخچه این بنا به‌چشم نمی‌خورد هرچند که نیاز به بررسی هایی دارد که رمز و رموز نهفته در این معماری از نظر اثر گذاری و یا به کاربردن بنا جهت گاهشماری شناخته شود، اما رسمی شدن آن مربوط به ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ است که باشماره ۱۳۴ به‌ عنوان یک اثر تاریخی ثبت شد.

تزئینات گنبد سرخ

معماری

اگر چه تقسیم بندی معماری به سبک‌های مختلف در ایران چندان درست نمی باشد ولی در تقسیم بندی معماری ایران به سبک‌های مختلف از نظر پیرنیا با شروع ساخت گنبد کبود، دوران معماری رازی در ایران به‌ پایان رسیده و در واقع این گنبد نقطه عطف و شروعی برای معماری آذری به‌ حساب می‌آید. ساختار این بنا از آجر و کاشی بوده که از این کاشی‌ها برای تزیین آن نیز استفاده شده است. 

گنبد سرخ ۲

 در نگاه کلی، گنبد سرخ دارای ساختاری مربعی شکل است که از سردابه و اتاق اصلی تشکیل شده و بخش زیرین این اتاق نیز یک سکوی سنگی است. برای ورود به‌ بخش داخلی این گنبد، باید چند پله را بالا رفت که با عبور از آن‌ها وارد مکانی جالب خواهید شد که سقف بسیار زیبایی نیز دارد. درون گنبد مذکور دو کتیبه وجود دارد که کتیبه ضلع شمالی اطلاعاتی در خصوص بانی و القاب وی دارد و کتیبه ضلع شرقی و جنوبی دارای آیات قرآنی هستند و در ضلع غربی آن نیز نام سازنده بنا قرار گرفته است.شیوه ی آجر چینی و تزئینات به کار رفته در ساخت این بنا بسیار دیدنی و زیبا هستند چرا که تلفیق کاشی های فیروزه ای رنگ با آجرهایی که تهرنگ سرخ دارند در تشکیل ساختار خود بنا بسیار مهم و ستودنی می باشد .و گفتنی است که تزئینات بنا به بدنه الحاق نشده است بلکه جزوی از خود ساختار آن به شمار می آید .

گنبد سرخ

براساس اطلاعاتی که تاکنون به‌دست آمده، گنبد سرخ پیش از رصدخانه مراغه ساخته شده است و به‌همین دلیل از سوراخ‌های موجود در ضلع‌های این بنا برای پی بردن به روز‌ها و ماه‌ها استفاده می‌شد. سقف این بنا نیز ساختار جالبی دارد که تماشای آن هیجان‌انگیز است.

گنبد سرخ مراغه

امکانات و خدمات رفاهی

گنبد سرخ

با وجود اینکه فضاسازی اطراف گنبد سرخ به‌خوبی انجام شده است اما در واقع امکانات خاصی را در آن شاهد نیستیم و تنها سرویس بهداشتی در آن وجود دارد. گفتنی است که برای بازدید از این بنا نیاز به خرید بلیط نیست.

شیوه دسترسی

گنبد سرخ

همان‌طور که گفته شد متاسفانه تابلو‌های شهری هیچ کدام در بردارنده اطلاعاتی در خصوص شیوه رسیدن به گنبد سرخ نیستند و به‌ همین دلیل بسیاری از گردشگران برای بازدید از این مکان دچار مشکلاتی می‌شوند. البته باید توجه داشت که اتوبوس و تاکسی در مسیر این گنبد وجود ندارد و گردشگران باید از طریق خودرو شخصی یا آژانس به سمت این گنبد زیبا بروند. توجه داشته باشید که فاصله این گنبد با مرکز شهر از طریق اتومبیل حدود ۱۵ دقیقه است.

همان‌طور که در این مقاله از کجارو مطالعه کردید، با یکی دیگر از آثار تاریخی شهرستان مراغه آشنا شدیم که یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی است. چندی پیش نیز در مقاله‌ای، اطلاعاتی از رصدخانه مراغه  ارایه داده بودیم. نظر شما در خصوص مراغه و آثار تاریخی آن، به‌ خصوص گنبد سرخ چیست؟ با ما و کاربران کجارو از طریق بخش دیدگاه‌ها در ارتباط باشید.

منبع wikipedia
برچسب‌ها تاریخی لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات