داوری اعطاء نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شمال‌غرب درتبریز آغاز شد

تیم کجارو | یکشنبه, ۴ بهمن ۹۴ ساعت ۱۶:۰۰

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از برگزاری سومین دوره داوری اعطاء نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شمال‌ غرب در تبریز خبر داد.

  مرضیه ترکمانیان در مراسم آغاز به کار دوره داوری آثار صنایع دستی، بر توجه خاص داوران این دوره به مقوله خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات صنایع دستی و اهمیت اعطای نشان ملی مرغوبیت به آثار فاخر تاکید کرد و گفت:

با توجه به حساسیت و دقت نظر بسیار داوران در انتخاب آثار، اخذ این عنوان، فرصت مناسبی برای ارتقای کیفی سطح تولیدات صنایع دستی برای رقابت با تولیدات داخلی و محصولات مشابه خارجی به شمار می­‌رود.

معاون اداره کل توسعه و ترویج صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شناسایی ظرفیت‌ها و نقاط قوت و ضعف محصولات صنایع دستی را لازمه برنامه ریزی در سطح کلان به منظور توانمندسازی هنرمندان و برگزاری دوره‌های آموزشی برای افزایش آگاهی آنها دانست.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به برگزاری چنین مراسمی، اخذ نشان ملی مرغوبیت را منوط به فاخر بودن اثر هنری از تمام جهات عنوان و تصریح کرد:

دارا بودن هویت بومی، منطقه‌ای و ملی محصول، دانش فنی بالا، نقش و تکنیک فنی قوی، فراوری و فرآیند تولید، کیفیت مواد اولیه، طراحی محصول و کاربردی بودن آن و نیازسنجی و توان رقابتی در بازار را از شاخص‌های سنجش آثار توسط داوران اعلام کرد. وجود اساتید دانشگاهی در ترکیب داوران از نقاط قوت این دوره محسوب می‌شود و این امر می‌تواند مشوق هنرمندان جوان در زمینه خلاقیت در تولید صنایع دستی باشد.

گفتنی است در این دوره داوری آثار ارسالی از استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل ظرف مدت سه روز به منظور اعطای نشان ملی مرغوبیت انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه  

    تبلیغات