۵ نکته‌ای که باید هنگام رانندگی در جاده‌ی برفی رعایت کنید

مهدیه عباس‌زاده | یکشنبه, ۴ بهمن ۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

رانندگی در برف همواره از دغدغه‌های  فصل زمستان به شمار می‌آید. در شرایط بد جوی، عاقلانه‌ترین راه، ماندن در خانه و عدم استفاده از وسایل نقلیه است اما همواره دانستن نکات کلیدی برای مواقع ضروری لازم است. با ما در کجارو همراه باشید تا نکاتی در خصوص رانندگی در برف و بوران را مرور کنیم.

 

رانندگی در برف

۱- تا حد امکان رانندگی نکنید

ماشین خود را در پارکینگ یا محل پارک روبروی منزل بگذارید. بهترین راه برای مقابله با خطرات رانندگی در برف، عدم رانندگی در این شرایط آب‌و‌هوایی است.

رانندگی در برف

۲- آهسته رانندگی کنید

هر زمانی که احساس کردید شرایط به‌ گونه‌ای‌ است که به راحتی قادر به ترمز گرفتن نیستید، از سرعت خود کم کنید. سرعت بالا بزرگترین دشمن شما در شرایط بد برفی به حساب می‌آید.

رانندگی در برف

۳- در خصوص خودرو خود بیشتر بدانید

بسیاری از اتومبیل‌های جدید قابلیت‌هایی نظیر ترمز ضدقفل(ABS) -برای جلوگیری از سرخوردن چرخ‌ها هنگام ترمز گرفتن- و سیستم کنترل پایداری(ESC)- که به فرمان‌پذیری اتومبیل کمک می‌کند- دارند. اکثر اتومبیل‌های قدیمی فاقد چنین امکاناتی هستند. برای شرایط برفی و یخبندان، این سیستم‌ها در حالی که به طور کامل هم بدون خطا نیستند، بسیار کاربردی خواهند بود. اگر اتومبیل شما دارای سیستم ABS است باید یاد بگیرید که چگونه از آن استفاده کنید. فرض کنیم شما در مسیری برفی رانندگی می‌کنید و ناگهان برای رد کردن چیزی که مسیر را مسدود کرده مجبور به ترمز می شوید. نکته مهم اینجاست که نبايد فشارهای مكرر به پدال ترمز وارد كنيد. تنها كافی است پای خود را به طور دائم روی پدال قرار دهيد. آنچه كه سيستم ABS انجام می‌دهد، مشابه فشار مكرری است كه از سوی راننده به پدال ترمز وارد می‌شود و از قفل کردن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. به خاطر داشته باشید که شما همچنان می‌توانید اتومبیل خود را هدایت کنید، پس به آرامی عامل انسداد مسیر را رد کنید و ترمز را رها کنید. ضمنا فراموش نکنید که پدال گاز را زیاد فشار ندهید.

رانندگی در برف

کنترل‌کننده‌های ترمز جلوی لیزخوردن خودرو را در جاده می‌گیرند اما اگر با سرعت خیلی بالایی درحال حرکت باشید، کمکی نخواهند کرد.

رانندگی در برف

وسایل نقلیه همگی با داشتن ترمز در حین عبور از مناطق برفی به کمک شما خواهند آمد اما فراموش نکنید که هیچکدام جان شما را در پیچ‌های تند و خطرناک نجات نمی‌دهند.

رانندگی در برف

به علاوه اگر خودرو شما به لحاظ فنی در شرایط مناسبی نیست و یا ملزومات مورد نیاز زمستانی را ندارد، بهتر است راه دیگری برای رفت‌و‌آمد خود پیدا کنید.

رانندگی در برف

۴- بدانید در هنگام لیز خوردن خودرو باید چه کار کنید

در هنگام لیز خوردن، مسیر خود را در جهت سرخوردن خودرو حفظ کنید و سعی در برگرداندن خودرو در جهتی معکوس نداشته باشید. با مقدار متعادلی از فشردن پدال گاز، کنترل ماشین را دوباره به دست گیرید. این روش که به عبارتی «مبارزه نکن» نامیده می‌شود، برای تمام وسایل نقلیه‌ای که نیروی محرکه موتور آنها روی دو چرخ یا چهار چرخ باشد، قابل اجراست. اگر نیروی محرکه خودروی شما روی دو چرخ عقب است، احتمالا مجبور خواهید بود که بر خلاف حرکت لغزش ماشین، آنرا هدایت کنید تا از کشیده شدن عقب خودرو به یک سمت جلوگیری کنید (به این شکل که اگر عقب ماشین به سمت چپ کشیده شد، شما باید فرمان را به سمت راست بچرخانید). اما مسلما انجام درست اینکار سخت است. به طور کلی، ماشین‌های با نیروی محرکه در چرخ‌های عقب، تعامل خوبی با برف و یخ ندارند. پس عاقلانه‌ترین کار در شرایط برفی، نگه داشتن آنها در پارکینگ است. مخصوصا خودروهای از این دست که قدرت اسب بخار بالاتری نیز دارند.

البته که همچنان به یاد داشته باشید، در وهله‌ی اول بهترین راه برای مقابله با سر‌خوردن، رانندگی با سرعت پایین است.

رانندگی در برف

۵- مراقب دید خود در برف و بوران باشید

گاهی اوقات در حین رانندگی بارش شدید برف شروع شده و شما را غافلگیر می‌کند. ابتدا باید سرعت خود را کم کرده و پس از آن چراغ‌های خودرو را روشن کنید. فاصله‌ی خود را از خودرو جلویی افزایش داده و حدودا ۳ الی ۴ خودرو از هم فاصله داشته باشید. اگر برف و بوران دید شما را گرفته و قادر به دیدن مسیر خود نیستید :

سریعا سرعت خود را کم کرده و فلاشر خودرو را روشن کنید.

رانندگی در برف

از چراغ‌های رنگ روشن استفاده نکنید چون باعث انعکاس بیشتر در بوران می‌شود.

رانندگی در برف

اگر ترافیک مانع از حرکت خودروها شده است، بایستید.

رانندگی در برف

درصورت امکان در محل مناسبی خودرو خود را به کناری زده و متوقف شوید و یا به دنبال خروجی بزرگراه باشید.

رانندگی در برف

داخل خودرو بمانید تا شرایط جوی بهتر شود- هرگز در برف سنگین خودرو خود را ترک نکنید.

رانندگی در برف

تشکیل یخ سیاه (پوششی شفاف و هموار از یخ-یخ شفاف) در جاده بسیار پرخطر است. چون یخ‌زدگی نامرئی است و راننده متوجه خطر نمی‌شود و سرعت خود را کاهش نمی‌دهد. بنابراین، این مناطق در جاده‌ها بسیار خطرناک هستند. رانندگان در زمانی که دمای هوا زیر صفر درجه باشد و سطح جاده مرطوب به نظر برسد، باید احتمال تشکیل یخ سیاه را در نظر بگیرند. یک راه تشخیص آن دقت به پاشیده شدن آب توسط لاستیک خودروها است.

رانندگی در برف

 منبع: Business Insider

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات