آتش عدم تخصیص اعتبارات لازم بر جان جنگل‌های گلستان

آتش عدم تخصیص اعتبارات لازم بر جان جنگل‌های گلستان

تیم  کجارو
| پنجشنبه, ۱ بهمن ۹۴ ساعت ۱۹:۳۰

جنگل‌های گلستان هر ساله و حتی در زمستان دچار حریق می‌شوند و این در حالی است که معضل کمبود امکانات و تجهیزات، گریبان استان را رها نمی‌کند و اعتبارات این حوزه همچنان روی کاغذ مانده است.

 بهار که تمام می‌شود، انگار به جای تابستان فصل آتش‌سوزی جنگل‌های گلستان آغاز می‌شود. هر ساله شاهدیم چند صد هکتار از منابع ملی به صورت طبیعی یا عمدی در آتش می‌سوزند. اما مدت‌هاست که پایان تابستان، پایان آتش سوزی‌ها نیست و در پاییز و زمستان هم شاهد سوختن این منابع ملی هستیم.

با افزایش دما طی سال‌های گذشته و همچنین کاهش بارندگی، احتمال آتش‌سوزی‌ها در نیمه دوم سال هم افزایش یافته و تقریبا در تمام فصول سال خبر سوختن جنگل‌های استان روی خروجی محیط زیست و منابع طبیعی گلستان می‌رود.

آخرین آتش‌سوزی طی هفته آخر دی ماه رخ داد که خوشبختانه مساحت کمی از اراضی ملی در آتش سوخت.

طی سال‌های گذشته هم تعداد، مساحت و حجم آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی استان روند صعودی داشته اما امکانات و تجهیزات این حوزه افزایش چشمگیری نداشته و حتی در بسیاری از سال‌ها حداقل امکانات و تجهیزات مستهلک‌شده نیز جایگزین نشده است.

 به گفته کارشناسان، ضعف در کمبود اعتبار و تجهیزات از یکسو و کمبود نیروی انسانی در اطفاء حریق باعث شده طی سال‌های اخیر نیروهای محلی و ساکنان روستاهای حاشیه جنگل به کمک محیط‌بانان و یگان حفاظت منابع طبیعی و همچنین مدیریت بحران بیایند. از سوی دیگر مسئولان مرتبط در این حوزه معتقدند بیشتر حریق‌های سال‌های گذشته ریشه در مسائل فرهنگی داشته و عوامل انسانی چه در قالب گردشگر و چه شکارچی غیرمجاز مسبب آتش‌سوزی‌ها شناخته‌ شده‌اند.

به عقیده برخی از کارشناسان حوزه محیط‌ زیست و منابع طبیعی و همچنین واحد مدیریت بحران استانداری گلستان، در کنار عمدی بودن و یا دخالت عوامل انسانی در وقوع آتش‌سوزی‌ها، خشک‌سالی و کاهش بارش و بحران بی‌آبی باعث روند صعودی حریق در جنگل‌های سبز شمال شده است.

در همین رابطه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان از افزایش میزان آسیب‌پذیری عرصه‌های جنگلی استان به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی و طبیعی خبر داد و گفت:

برخی از خلاءهای قانونی به روند صعودی آتش‌سوزی‌های عرصه‌های جنگلی کمک کرده و این امر نیازمند انجام کارهای فرهنگی است.

صادق علی مقدم خاطرنشان کرد:

در سال گذشته تخصیص ۵ میلیارد اعتبار تملک و ۱.۵ میلیارد اعتبار هزینه‌ای برای افزایش تجهیزات و امکانات اطفاء حریق در استان گلستان مصوب شده بود که تاکنون تنها ۲۵ درصد از این اعتبارات تخصیص‌ یافته است.

این در شرایطی است که روند آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی افزایش داشته و بسیاری از این امکانات و تجهیزات صرف شده و جایگزین نداشته‌اند و از این‌ رو گلستان با ایده آل‌ها در امکانات و تجهیزات اطفاء حریق فاصله زیادی پیداکرده است.

  منبع: خبرگزاری مهر

برچسب‌ها توریسم آتش سوزی

دیدگاه  

    تبلیغات