۱۰ نکته‌ای که باید پیش از سفر به مکزیک مد نظر داشته باشید

شایان شفایی | پنجشنبه, ۱ بهمن ۹۴ ساعت ۲۱:۳۰

مکزیک یکی از پربازدیدترین کشورهای این کره خاکی بوده و در عین حال، هم هیجان‌انگیز است و هم چالش‌برانگیز! در این مقاله قصد داریم ۱۰ نکته‌ای که باید پیش از سفر به این کشور بدانید را بازگو کنیم. با کجارو همراه باشید.

 هر کسی عکس‌هایی از مکزیک دیده که در آن، همه کلاه‌های بزرگی بر سر دارند. نکته جالب اینجاست، هنگامی که وارد مکزیک می‌شوید، هیچ خبری از این کلاه‌ها نیست!                        _ Bruce Beresford _

کشور مکزیک، بواسطه جنگل‌های انبوه و متراکم، بیابان‌های وسیع، شهرهای پر جنب‌و‌جوش و یک خط ساحلی زیبا، همواره مورد توجه گردشگران واقع شده‌ است و تقریبا هر شخصی، با هر سلیقه‌ای می‌تواند نیاز خود را در مکزیک برطرف کند. از دوستدارن تاریخ که از مناطق تاریخی دوره مایاها دیدن می‌کنند گرفته تا دوستداران غذا که می‌توانند طعم جدید ادویه‌های تند مکزیکی را بچشند!

فرقی نمی‌کند که برای بار اول به مکزیک سفر می‌کنید یا پیش از این هم تجربه سفر به این کشور را داشته‌اید؛ در هر صورت سفر به این کشور تازگی‌های خاص خود را دارد و شما را شگفت‌زده خواهد کرد. اما برای آن دسته از گردشگرانی که برای بار اول به مکزیک سفر می‌کنند، ۱۰ نکته را آماده کرده‌ایم که بد نیست پیش از سفر آنها را مد نظر داشته‌ باشند.

بیابان مکزیک

بهتر است پیش از انتخاب مقصد نهایی، حسابی تحقیق کنید

توریسم در مکزیک یک صنعت بزرگ است و عمده فعالیت گردشگری در این کشور، بر پایه سواحل و فلات‌های پهناور آن است. همچنین از پتانسیل این مناطق استفاده‌ شده و محل‌هایی برای جذب بیشتر گردشگران ساخته شده‌ است. هر کدام از این مناطق منحصربه‌فرد بوده و سلایق خاصی را پوشش می‌دهند. به عنوان مثال، مردم آمریکا بیشتر نقاطی همچون شبه جزیره باجا (Baja)، کانکون (Cancún) و پورتو ولارتا (Puerto Vallarta) را برای سفر در مکزیک انتخاب می‌کنند درحالی‌که اروپایی‌ها بیشتر به سمت مناطقی از قبیل پلایا دل کارمن (Playa del Carmen)، سن کریستوبال د لاس کاساس (San Cristóbal de las casas) و گواناجواتو (Guanajuato) جذب می‌شوند. در نتیجه پیش از سفر به مکزیک، حتما نیاز خود از سفرکردن را بدانید و در مورد مناطق مختلف تحقیق کنید تا بتوانید بهترین منطقه را نسبت به نیاز خود پیدا کرده و به آن سفر کنید.

مهم است که وضعیت آب و هوایی را بشناسید

کشور مکزیک در نقاط مختلف خود، وضعیت آب و هوایی متفاوتی را گنجانده است. بخش‌های جنوبی این کشور، آب و هوای گرم و خشک و بخش‌های شمالی به نسبت آب و هوای سردتری دارند. از سویی دیگر، مناطق ساحلی مکزیک آب و هوای مدیترانه‌ای دارند و مناطقی همانند لاپاز (La Paz) و کابو (Cabo) بیابانی هستند. علاوه بر این، از منطقه تمپیکو (Tampico) تا کانکون (Cancún)، آب و هوا استوایی است. در نتیجه بهتر است که پیش از سفر به مکزیک، آب و هوای آنجا را بشناسید و به نقطه‌ای از مکزیک سفر کنید که وضعیت آب و هوایش متناسب با سلیقه‌تان باشد.

در مکزیک، کمی زمان لازم است تا به آب و هوا عادت کنید

مکزیک چشم‌اندازهای بسیاری دارد و بعضی از همین چشم‌اندازها در مناطق بسیار مرتفعی واقع شده‌ است. اگر رفتن به این مناطق بخشی از برنامه سفر شماست، خود را آماده کنید چراکه بدنتان برای عادت کردن به اینگونه ارتفاعات به کمی زمان نیاز خواهد داشت. در ابتدا که بدن شما هنوز آماده نیست، ممکن است یک سری ناهنجاری همچون سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و کم آبی بدن برایتان اتفاق بیافتد. بهترین کار در این شرایط این است که به بدن خود فشار وارد نکنید و اجازه دهید با گذشت زمان بدنتان به شرایط جدید عادت کند.

مناظر مکزیک

شما به عنوان یک غیر مکزیکی به آسانی شناسایی خواهید شد!

در تمام شهرهای مکزیک، جمعیت تا حد زیادی به یکدیگر مشابه‌اند. به همین دلیل شناخته شدن شما به عنوان یک توریست به هیچ وجه کار سختی نخواهدبود. طرز نگاه کردنتان، طرز لباس پوشیدنتان، طرز صحبت کردنتان و... همه و همه شما را به عنوان یک غیر مکزیکی لو خواهد داد. خودتان را آماده کنید که در خیابان‌ها همه به شما زل بزنند و گداها شما را هدف قرار دهند! هرچند بیشتر مردم فقط از روی کنجکاوی به شما خیره می‌شوند ولی بهتر است که در چنین شرایطی بیشتر مراقب خودتان باشید.

فرضیات متعددی در مورد آمریکایی‌ها و غربی‌ها وجود دارد

در بعضی از نقاط مکزیک (مخصوصا شهرهای کوچک آن) ممکن است مردم فرضیات خاصی در مورد شما داشته باشند. هر چند اکثر این فرضیات کلیشه‌ای در مورد آمریکایی‌ها و غربی‌ها از روی فیلم‌ها و داستان‌ها نشأت گرفته‌اند. به عنوان مثال ممکن است مردم فکر کنند که شما به عنوان یک آمریکایی باید بسیار پولدار باشید! به این دست فرضیات عادت کنید. بهترین راه برای نشان دادن واقعیت به مردم این است که طبیعی رفتار کنید و خودتان باشید.

بعضی چیزها کاملا متفاوت و چالش برانگیز هستند!

سفر کردن به مکزیک (مخصوصا هنگامی که تنهایی سفر می‌کنید) می‌تواند حسابی چالش برانگیز باشد. شما مجبورید با مسائلی دست و پنجه نرم کنید که پیش از این برایتان اتفاق نیافتاده بودند. به عنوان مثال، یکی از همین مسائل، عبور از خیابان‌های شلوغ مکزیک است. ظاهرا در خیابان‌های مکزیک، ماشین‌ها و اتوبوس‌ها هیچگاه سرعت خود را کم نمی‌کنند. این دسته مسائل در ابتدا ممکن است شما را بترسانند اما با گذشت کمی زمان، قلق کار را یاد می‌گیرید و دیگر به مشکل برنمی‌خورید.

خط ساحلی مکزیک

مراقب باشید در دام کلاهبردارها نیافتید

مکزیک پر از دام‌های مختلف کلاهبرداری برای توریست‌ها است. هر چقدر هم که مراقب باشید و حواس خود را جمع کنید، باز هم ممکن است در دام کلاهبردارها بیافتید. توریست‌ها (مخصوصا آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها) به راحتی موقع خرید کردن گول می‌خورند و پول بیشتری پرداخت می‌کنند. در خیابان‌های مکزیک، با افراد ناشناس بسیاری مواجه خواهید‌شد که پیشنهادهای وسوسه‌انگیزی به شما می‌دهند. بهترین کار در این شرایط این است که پیشنهادهای افراد غریبه را مؤدبانه رد کنید تا در دام کلاهبرداری افراد سودجو نیافتید.

بهتر است کمی زبان اسپانیایی بلد باشید

اسپانیایی زبان اصلی مکزیک است در نتیجه بسیار عالی خواهد بود اگر پیش از سفر به آنجا، کمی اسپانیایی بلد باشید و با اصطلاحات اسپانیایی آشنایی داشته باشید. بلد بودن زبان اسپانیایی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید به آسانی با راننده تاکسی‌ها، گارسون‌ها، رانندگان اتوبوس، مردم عادی و... ارتباط برقرار کنید. یاد گرفتن زبان اصلی هر کشور (هر چند مختصر) پیش از سفر کردن به آن بسیار مهم است. پیشنهاد می‌شود هنگام سفر به مکزیک، یک دیکشنری انگلیسی به اسپانیایی همراه خود داشته باشید.

از نوشیدن آب لوله‌کشی بپرهیزید

برخلاف آمریکا یا اروپا، نوشیدن آب لوله‎‌کشی در مکزیک ممکن است زیان‌بار باشد. حتی اگر در یک هتل خوب اقامت دارید، باز هم از آب لوله‌کشی ننوشید مگر اینکه هتل به شما اعلام کند که آب لوله‌کشی تصفیه شده و سالم است. بهترین کار در مکزیک، خریدن بطری‌های آب معدنی است. بطری‌های آب معدنی در همه جا پیدا می‌شوند و نسبتا ارزان هستند. هیچگاه در مکزیک سلامتی خود را با نوشیدن آب لوله‌کشی به خطر نیاندازید.

سلامتی خود را دست‌کم نگیرید

مکزیک همواره به خاطر وقوع جرائم متعدد مشهور بوده‌است! در این کشور همواره باید مراقب باشید. معامله مواد مخدر در این کشور بسیار رواج دارد و گردشگران باید همیشه احتیاط کنند که هیچگاه قربانی مسائل این چنینی نشوند. در این کشور هیچگاه به غریبه‌ها اعتماد نکنید. هیچگاه وسایل خود را بدون مراقبت رها نکنید و هیچگاه در شب تنهایی رانندگی نکنید.

ساحل مکزیک

بهترین زمان برای سفر به مکزیک، بین ماه‌های نوامبر و مارس است که در این دوره، مکزیک بهترین آب و هوا را دارد. از ماه ژوئن تا اکتبر هم مکزیک گرم‌ترین و شرجی‌ترین هوا را دارد. پس به مکزیک سفر کنید، از مناطق دیدنی آن لذت ببرید و از ماجراجویی لذت ببرید. اگر نکاتی را که در بالا ذکر شد، رعایت کنید، مطمئنا با خاطرات بسیار خوبی مکزیک را ترک خواهید کرد.

امیدواریم که این مقاله برای شما خواننده گرامی مفید واقع شده‌باشد.

با سپاس

منبع: Buzzle

دیدگاه