۱۰۰ سال با صنعت برق ایران در فضای مجازی

علی زمانی | شنبه, ۱۲ دی ۹۴ ساعت ۱۹:۳۰

صنعت برق در ایران، تاریخ پرفراز و نشیب و جالبی را در عرصه تحولات علم و فناوری در کشورمان رقم زده است که برای درک و فهم بهتر و بیشتر این رویدادها، گشتی در موزه صنعت برق ایران، راهکاری ارزنده است. این موزه عنوان گفتار امروز سرویس پرونده یک سایت است. با کجارو همراه باشید.

 موزه صنعت برق ایران، در فضای مجازی، اطلاع‌رسانی مطلوبی دارد و تلاش می‌کند تا این موزه را از طریق محتوای چندرسانه ای و چندزبانه، برای طیف‌های گوناگونی از کاربران خود تشریح کند. نمایشگاه دائمی سیر تحولات صنعت برق ایران، فضایی برای درک تاریخ تحولات علم معاصر در کشور بوده که در جای خود، گفته‌های بسیاری دارد.

طراحی و تاسیس نمایشگاه دایمی سیر تحولات صنعت برق ایران که با نام موزه صنعت برق کشور شناخته می‌شود، از سال ۱۳۶۹ هجری شمسی با دستور وزارت نیرو و همیاری شرکت برق منطقه‌ای استان تهران در دستور کار قرار گرفت. محل تاسیس این نمایشگاه، در محل اصلی یكی از نیروگاه‌های قدیمی برق تهران به قدرت ده‌هزار كیلووات از نوع توربین بخار آغاز گردید. موزه صنعت برق، نمایشگاهی بزرگ از اشیاء و اسناد قدیمی مربوط به صنعت برق از حدود سال ۱۲۸۰ هجری شمسی تاکنون است که در چیدمان موزه، تلاش شده تا سیر تحولات و پیشرفت‌های این صنعت در معرض دید علاقه‌مندان به صنعت برق قرار گیرد. از سال ۱۳۷۴، این موزه برای بازدید عموم به جز در روزهای تعطیل سال باز است و می‌تواند به یکی از مراکز گردشگری شهری پایتخت بدل شود. مخاطبان محترم سایت را به بازدید از این موزه صنعتی و خوش‌فرم، دعوت می‌کنیم.

سایت موزه

گشتی دیجیتالی در موزه

سایت موزه تحولات صنعت برق ایران، در نشانی http://museum.trec.co.ir بارگذاری شده است و تلاش کرده تا اطلاع‌رسانی خبری و تصویری را جزءاولویت‌های تولید محتوای خود قرار دهد. بخش خبری این موزه در صفحه نخست درگاه ارائه شده و تاریخ آخرین به‌روزرسانی آن، مربوط به اواخر آذر سال جاری بوده که بهتر است مرتب به‌روزرسانی شود. بازدید گروهی از این موزه، با تعیین وقت قبلی امکان پذیر شده که خود نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت این موزه صنعتی در فضای گردشگری پایتخت است. این وب‌سایت، مجموعه‌ای با ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی متنی و تصویری ارزشمند را در اختیار بازدیدکننده خود قرار می‌دهد و مخاطبان می‌توانند با مرور سایت، به درک درستی از وضعیت موزه دست یافته و برای بازدید حضوری آن ترغیب شوند. اطلاع‌رسانی غیر فارسی نیز، فرصتی برای گردشگران خارجی که علاقه‌مند به مسائل علمی در کشور مقصد هستند، فراهم کرده تا یکی از پایگاه‌های صنعتی قابل بازدید کشور را مشاهده کنند. گردشگری صنعتی (Industrial tourism) در حال تبدیل شدن به یکی از رکن‌های بسیار مهم در صنعت گردشگری به خصوص در کشورهای پیشرفته جهان است که درآمدزایی هنگفتی را برای فعالان این عرصه به دنبال دارد و کشور ژاپن یکی از قطب‌های گردشگری صنعتی جهان محسوب می‌شود که در روزهای آینده به این موضوع به طور اختصاصی اشاره خواهیم کرد. بنابراین، موزه تحولات صنعت برق ایران که در پایتخت واقع‌شده، در فضای گردشگری صنعتی ایران قابل تعریف و تقویت است. در صفحه نخست این سایت، ۷ موضوع اصلی با نام‌های: گشت و گذار، دستاوردهای صنعت برق، اسناد تاریخی، اشیاء تاریخی، درباره ما، پیوندها و نقشه سایت درج شده است.

یکی از بخش‌های این سایت، بخش گشت و گذار است که از طریق یک فایل flash، شما را به بازدید از طبقات این موزه می‌برد.

موزه برق

در این قسمت، هر ۳ طبقه این موزه، به صورت مجازی قابل مشاهده و بررسی هستند، اما اطلاعات دقیق و گسترده‌ای در اختیار کاربر قرار نمی‌گیرد. انتظار می‌رود این بخش، بیش از یک محیط ساده برای مشاهده پلان طبقات موزه صنعت برق ایران باشد و امکان گشت ۳ بعدی در این فضا، برای مخاطبان ایجاد شود.

پلان موزه

بخش دستاوردهای صنعت برق ایران، تنها به ارائه آدرس اینترنتی درگاه‌های شرکت برق منطقه‌ای استانی پرداخته و اطلاعات خاصی را در اختیار بازدیدکننده قرار نمی‌دهد. شایسته است برای افزایش کارایی و تقویت اطلاع‌رسانی تخصصی این موزه، سیر تحولات صنعت برق ایران به صورت فایل‌های متنی و ویدئویی مستند و مستدل، بارگذاری و در اختیار مخاطبان قرار بگیرد. چنین انتظاری از درگاه اطلاع‌رسانی موزه صنعت برق ایران به عنوان تنها نهاد مرجع برای فهم تحولات این صنعت مادر در کشور، ضروری به نظر می‌رسد. از دیگر بخش‌های جالب توجه این موزه، بخش معرفی اسناد تاریخی صنعت برق کشورمان است که صدها نامه و سند تاریخی مربوط به این عرصه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. قراردادهای نخستین بین دولت ایران با طرف‌های داخلی و خارجی برای تامین برق شهرها و همچنین، اسناد تاریخی به دست آمده از فعالان صنعت برق ایران از ذغال‌فروشان گرفته تا فروشندگان تجهیزات، همه در این بخش در دسترس بازدیدکننده قرار دارد.

یکی از اسناد جالبی که در این وب‌سایت ارائه شده، نامه وزارت فوائد عامه و تجارت ایران راجع به امتیازهای درخواستی برای تامین برق شهرهای قم، قزوین و مرند است که تصویر نامه و متن آن، در زیر آمده است.

سند برق

از : وزارت فلاحت وتجارت و فوائد عامه

بتاریخ : ۳۰ برج حوت (ماهی) سنه تنگوزایل (سال خوك) ۱۳۰۲

آقای حاج امین الضرب چون راجع به امتیاز چراغ برق شهرهای قم، قزوین، مرند پیشنهاداتی واصل شده و پیشنهاددهندگان با شرایطی كه از طرف این وزارتخانه تهیه شده است، موافقت نموده و به علاوه حاضرشده‌اند كه هر تغییراتی هم كه از طرف مجلس شورای ملی داده شود، بپذیرند، لذا حسب‌المعمول قبلاً مراتب را باستحضار جنابعالی می‌رساند كه چنانچه مایل باشید از حق‌الویت خود استفاده نمائید، هرچه زودتر در ظرف معین چند روزه اطلاع داده و ضمناً متقبل شوید كه بدون تاخیر در مدتی كه در امتیاز پیش‌بینی می‌شود، به تاسیس كارخانجات مزبور مبادرت نمائید.

مهر: وزارت فلاحت وتجارت و فوائدعامه

 یا مثلا نامه وزارت امور خارجه درباره خرید مولد، یکی از اسناد جالبی به شمار می‌رود که در این موزه به نمایش عمومی درآمده است. مشاهده این اسناد، در واقع هم فال است و هم تماشا. با بررسی اسنادی که در سایت موزه ارائه شده، می‌توان به سیر اسنادی تحولات صنعت برق کشورمان پی برد و از ادبیات نوشتاری و نوع خط به کار رفته در آن‌ها، آگاه شد که همه بخشی از تاریخ و هویت این مرز و بوم را تشکیل می‌دهند.

بخش اشیاء تاریخی موزه تحولات صنعت برق ایران، یکی از بخش‌های جذاب دیگر این مجموعه را تشکیل می‌دهد که بازدیدکنندگان را با تجهیزات ابتدایی و جدید صنعت برق آشنا می‌کند. مثلا دوربین ریلی افقی اسکرین، که برای تهیه فیلم و زینگ در ابعاد ۵۰ در ۶۰ برای تکثیر در شرکت برق آرا در سال ۱۳۵۰ خورشیدی استفاده می‌شد، در این قسمت به نمایش درآمده است.

دوربین ریلی

بیش از ۱۰۰ شی تاریخی مرتبط با صنعت برق ایران در نیم قرن گذشته، در این قسمت ارائه شده که بازدید از آٖن برای هر فردی می تواند جالب توجه و آموزنده باشد. در بخش پیوندهای سایت، به معرفی چند موزه و شرکت برق در استان‌ها اشاره شده که بهتر است برای ارتقای سطح اطلاع‌رسانی این موزه، تنوع‌بخشی و به‌روزرسانی مرتبی در دستور کار وب مستر قرار بگیرد. یکی از بخش‌هایی که به ندرت در سایت‌های موزه‌ای کشور مشاهده می‌کنیم، بخش نقشه سایت است که در این وب‌سایت، ارائه شده و راهنمایی برای بازدید بهتر مخاطبان از قسمت‌های گوناگون این درگاه به شمار می‌رود. گالری تصاویر سایت، از جمله بخش‌های پربیننده این موزه است که می‌تواند به صورت فلش و چن رسانه‌ای، طراحی و بارگذاری شود.

برای ارتقای سطح اطلاع‌رسانی و کاربری بهتر و بیشتر این موزه ارزشمند صنعتی کشورمان، توصیه‌هایی همچون روال همیشگی سرویس پرونده یک سایت ارائه می‌شود که در زیر به بخش‌هایی از آن اشاره می‌کنیم.

 توصیه‌هایی به سایت

۱- بخش انگلیسی زبان سایت موزه تحولات صنعت برق ایران، به دلیل صنعتی بودن موزه و همچنین احتمال حضور گردشگران تخصصی خارجی به آن، می‌بایست به صورت بهتری طراحی و راه‌اندازی شود. استفاده از ترجمه‌‌گر گوگل برای ترجمه صفحات فارسی به زبان‌های دیگر، رفتار صحیحی برای بارگذاری صفحات به زبان‌های مختلف دنیا نیست.

۲- توصیه می‌کنیم که بخش انگلیسی سایت موزه، روی ساب دامنه مجزایی به نسبت بخش فارسی، طراحی و راه‌اندازی شود.

۳- استفاده از تجارب سایت‌ها و موزه‌های صنعتی کشورهای مختلف جهان برای بارگذاری حرفه‌ای‌تر سایت موزه صنعت برق ایران، حرکتی ارزشمند برای کاراتر کردن وب‌سایت خواهد بود.

۴- نقشه سایت، بهتر است به همراه توضیحاتی درباره قسمت‌های مختلف باشد تا کاربران با آگاهی بهتری قسمت‌های مختلف را مشاهده کنند.

۵- فرم ارتباط با ما، همان‌طور که همواره در سرویس پرونده یک سایت کجارو عنوان می‌شود، می‌بایست به صورت الکترونیکی و با اعطای کد رهگیری به مخاطبان سایت باشد تا تعامل بهتر مخاطب با سایت و همچنین تکریم کاربران را در فضای مجازی به همراه داشته باشد.

۶- مطالب سایت، هم از نظر فونت و رنگ بندی و هم از انظر اندازه، به گونه‌ای بارگذاری شود که امکان پرینت و به اشتراک گذاری مطالب توسط کاربران فراهم شود.

۷- معرفی مطالب این سایت در شبکه‌های اجتماعی فارسی و بین‌المللی، می‌تواند در جذب بیش‌تر کاربران و همچنین بازدیدکنندگان، تاثیر بسزایی داشته باشد. بنابراین، اختصاص صفحه اجتماعی برای معرفی اخبار و خدمات موزه تحولات صنعت برق ایران در شبکه‌هایی مانند اینستاگرام و فیسبوک، ارزشمند خواهد بود.

۸- بخش اسناد تاریخی موزه صنعت برق ایران، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های موزه است که به نظر می‌‌رسد، می‌توان آن را در شبکه‌های اجتماعی فارسی‌زبان و همچنین در قالب گزارشات سلسله وار در نشریات و خبرگزاری‌های فارسی زبان داخلی، منتشر کرد و زمینه جذب و آشنایی شمار گسترده علاقه‌مندان را فراهم کرد. بهتر است وب مستر محترم و مسئولان اطلاع‌رسانی، به این موضوع توجه داشته باشند.

۹- برای توسعه اطلاع‌رسانی فعالیت‌های موزه و درآمدزایی آن، می توان برخی از محصولات و خدمات موزه را در قالب‌های تبلیغاتی و بازاریابی ارائه و از طریق سایت، به فروش رساند.

۱۰- هدایای تبلیغاتی با نام موزه صنعت برق و همچنین ساخت مد‌ل‌هایی کوچک از تجهیزات قدیمی صنعت برق ایران که می‌تواند به آزمایشگاه‌‌های مدارس و دانشگاه‌های ایران هدیه شود، تاثیرگذاری موزه را دوچندان خواهد کرد.

۱۱- طراحی و ساخت فایل‌های ویدئویی برای معرفی تاریخ صنعت برق ایران و اطلاع‌رسانی برنامه‌هایی که در طول ماه در این موزه با همت وزارت نیرو انجام می‌شود، به بازدیدکننده درک بهتری  از اهداف شکل‌گیری موزه خواهد داد. همچنین، اشتراک گذاری این فایل‌ها در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی نیز، در افزایش شمار بازدیدکنندگان سایت موزه و خود موزه، تاثیرگذار خواهد بود.

۱۲- ساخت اپلیکیشن برای سایت موزه، توصیه ثابت سرویس پرونده یک سایت به وب مستر وب‌سایت‌هایی است که معرفی می‌کنیم و سایت موزه صنعت برق ایران نیز باید برای افزایش تعامل با مخاطبان و اطلاع‌رسانی روی گوشی‌های هوشمند کاربران ایرانی، به این قضیه توجه کند.

۱۳- طراحی نسخه موبایلی سایت، یکی از الزامات بهتر دیده شدن محتوای این مجموعه خواهد بود.

۱۴- معرفی صفحات سایت به موتورهای جست و جو، زمینه بازدید حضوری بیشتر علاقه‌مندان را فراهم خواهد کرد.

۱۵- برای کلیه تصاویر بارگذاری شده در سایت موزه، شناسه و کلید واژه تعریف شود تا معرفی تصویری مطالب در موتورهای جست و جوی تصویری نیز، به بهترین شیوه انجام شود.

۱۶- درج آدرس کلیه سایت‌های موزه ای کشور در بخش پیوندها، ضریب اطلاع‌رسانی و جذب مخاطب بهتری برای سایت به همراه خواهد داشت.

۱۷- معرفی آدرس سایت موزه در بخش پیوندهای کلیه سایت‌های رسمی کشور در فضای مجازی توصیه می‌شود.

۱۸- وب‌سایت‌هایی که به انعکاس اخبار موزه صنعت برق کشورمان اهتمام دارند، در بخش خبری منعکس شود.

۱۹- حقوق کپی رایت و شرایط استفاده از محتوای این سایت، در پایین صفحه نخست درگاه ارائه شود.

۲۰- معرفی متنی و تصویری مسئولان موزه صنعت برق در بخش درباه ما در دستور کار قرار بگیرد.

۲۱-معرفی متنی و تصویری افراد شاخصی که در سیر تحولات صنعت برق ایران، خدمات ارزنده‌ای به کشور ارائه کرده‌اند، در بخش اسناد ارائه شود.

۲۲-بخشی آموزشی به معرفی صنعت برق ایران و جهان پرداخته و به زبان ساده و مصور، به معرفی صنعت برق، خدمات و شیوه‌های بهینه صرفه‌جویی در انرژی بپردازد.

۲۳-بخش کودکان سایت موزه صنعت برق ایران، فرصتی برای دیده شدن محتوا توسط کودکان و نوجوانان ایران خواهد بود.

 درباره سایت

سایت: http://museum.trec.co.ir

پست الکترونیک: [email protected]

زبان سایت: فارسی و انگلیسی

نقشه سایت: ندارد

ارتباط با ما: ندارد

نشانی: تهران- میدان شهدا- خیابان پیروزی- خیابان افروز

تلفن: ۳۹۹۷۲۲۵۱- ۳۳۳۴۹۰۴۰

ساعات بازدید: ۸ تا ۱۵ به جز روزهای تعطیل

برای دست‌اندرکاران موزه صنعت برق ایران در فضای مجازی آرزوی موفقیت داریم.

تهیه شده در کجارو

دیدگاه  

    تبلیغات