توسعه همکاری‌های گردشگری میان ایران و روسیه

تیم  کجارو
پنجشنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۳۰
 توسعه همکاری‌های گردشگری میان  ایران و  روسیه

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در راس هیاتی با هدف توسعه همکاری‌های گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و توسعه بازار گردشگری روسیه برای ایران وارد مسکو شد.

 

مرتضی رحمانی‌موحد در این راستا، با «اولگ سافونوف» رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه دیدار و درباره راهکارها برای توسعه همکاری‌ها در این عرصه با وی گفت‌وگو خواهد کرد. همچنین در این سفر نشستی با شرکت شماری از سران و نمایندگان شرکت‌های گردشگری روسیه برگزار می‌شود که راه‌های توسعه همکاری‌های گردشگری میان ایران و روسیه و معرفی جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری کشورمان به روس‌ها و نیز مشکلات و موانع احتمالی موجود در این عرصه بررسی خواهد شد.

  علی‌باقر نعمتی، مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این باره اعلام کرد:

مطالعات جامعی درباره سلیقه گردشگران روس صورت گرفته و ما بر اساس نتایج آن مطالعات، حرکت خواهیم کرد.»او درباره قراردادها و توافق‌های قبلی ایران و روسیه در موضوع گردشگری گفت: «قراردادهای قبلی چارچوب حقوقی داشتند، اما این سفر رویکردی اجرایی دارد و به‌منظور تسهیل زمینه همکاری‌ها بین دو کشور، رودررو قراردادن بخش خصوصی ایران و روسیه و پشتیبانی کردن از همکاری‌های فی‌مابین انجام می‌شود تا این بخش با اطمینان از حمایت‌های دولتی تعاملات درازمدتی را آغاز کند.

 

این مقام مسوول همچنین از هماهنگی با روس‌ها برای حضور رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه به همراه تعدادی از تورگردانان این کشور در نمایشگاه بین‌المللی تهران که بهمن ماه امسال برگزار می‌شود، خبر داد. سمیع‌الله حسینی، مکارم، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز گفت:

طرف‌های ایرانی و روس در مذاکرات مسکو برای گسترش همکاری‌ها به‌ویژه راه‌اندازی متقابل دفاتر توسعه گردشگری، توافق و برنامه‌ریزی کردند.

به گفته او، برنامه توافق‌شده ایران و روسیه برای گسترش همکاری‌های گردشگری در سند نهایی دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور گنجانده شده است. معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی با بیان اینکه امیدواریم با توافق‌های به‌دست آمده، شمار گردشگران ایرانی و روسی افزایش یابد، ادامه داد:

تفاهم دوم، تسهیل صدور روادید برای گردشگران دوطرف به‌ویژه لغو آن برای گردشگری گروهی بود. بر اساس این برنامه همکاری متقابل، گروه‌های پنج نفر به بالا نیازی به روادید ورود به ایران یا روسیه نخواهند داشت و باید ضوابط آن را وزارت خارجه دو کشور تعیین کنند که می‌تواند به افزایش حضور گردشگران گروهی کمک کند. هیات‌های دو طرف همچنین برای ساماندهی تورها برنامه‌ریزی کرده‌اند و قرار شد که نمایندگان تعدادی از شرکت‌های گردشگری روسیه برای آشنایی بیشتر به ایران سفر کنند تا از این طریق فرصت گسترش تبادل گردشگر فراهم شود. همچنین برای ایجاد دفاتر اطلاع‌رسانی گردشگری در دو کشور توافق‌هایی صورت گرفته است.

منبع: دنیای اقتصاد

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه