کج شدن گلدسته بقعه دوره صفویه

کج شدن گلدسته بقعه دوره صفویه

مینا داودی
| یکشنبه, ۱۵ شهریور ۹۴ ساعت ۱۸:۳۰
بقعه "سید محمد بازار" در شوشتر که نخستین بار در دوره قاجار (زمان احمد شاه) مرمت شده بود دوباره در دستور کار بازسازی قرار گرفت.
مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر در گفت‌وگو با خبرنگاران منطقه خوزستان در این زمینه با اشاره به این که بقعه سید محمد بازار به دلیل پوسیدگی لوله‌های آب شهری برای دومین بار در دست مرمت قرار گرفته است، اظهار کرد:
بقعه محمد بازار شرایط اضطراری پیدا کرده چون گل‌دسته آن کمی کج شده است.
احمد شمس‌آبادی با بیان اینکه برای خارج کردن شرایط اضطراری این بقعه از داربست استفاده شده است، افزود:
سعی بر این است نقاط حساس این اثر تاریخی که متعلق به دوره صفوی است تا قبل از آغاز بارندگی‌ها مرمت شود.
این دوستدار میراث فرهنگی شوشتر خاطرنشان کرد:
در گمانه‌زنی‌ها ابتدا احتمال را بر این می‌دانند که علت بروز شرایط بحرانی در بقعه سید محمد بازار از چاه عمیقی باشد که در محوطه آن قرار دارد اما با انجام بررسی‌ها این احتمال رد شد و علت آن پوسیدگی لوله‌های آب شهری شناخته شد.
شمس‌آبادی، اعتبار اولیه برای مرمت بقعه را ۱۱۳ میلیون تومان اعلام کرد و به نقل از مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت:
مرمت این اثر به علت ثبت ملی بودن آن با هیچ گونه مشکل اعتباری مواجه نخواهد شد چون بقعه محمد بازار هم اعتبار ملی و هم استانی دارد.
بقعه سید محمد بازار مربوط به دوره صفوی است و در شوشتر، چهارراه امام، ضلع شرقی خیابان امام واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۱۵۱ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. [intergeo id="kTN1YTM"][/intergeo] سید محمد بازار از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است. ساختمان اصلی بقعه او در دوره صفوی ساخته شده است. در ورودی بقعه یک در فلزی مشبک تیره رنگ است که به سمت شمال قرار دارد. یک نقاشی کمربندی با زمینه سورمه‌ای رنگ و به خط سیاه رنگ تاریخ مرمت بنا را در دوره احمد شاه قاجار ذکر می‌کند. در دو سوی در ۲ کتیبه سنگی با متن "ان یکاد" است که متعلق به دوران صفوی است. در انتهای سالن غربی اتاق حرم یک کتیبه سنگی تازه رنگ شده است که سازنده بنا سال ساخت بنا را ۱۱۱۵ ه. ق ثبت کرده است. منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات