نمایشگاه فرهنگ و هنر مکزیک در تهران برگزار می‌شود

تیم  کجارو
دوشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰
نمایشگاه فرهنگ و هنر مکزیک در تهران برگزار می‌شود
سال آینده نمایشگاه «فرهنگ و هنر تمدن مکزیک» به عنوان نخستین مجموعه‌ی آثار تاریخی یک کشور دیگر در موزه ملی ایران به نمایش درمی‌آید.
محمدرضا کارگر، مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی، نخستین مجموعه‌ی نمایش از کشورهای دیگر در ایران را متعلق به آمریکای لاتین و کشور مکزیک با عنوان نمایشگاه «فرهنگ و هنر تمدن مکزیک» می‌داند. وی می‌گوید:
براساس نشستی که مدتی پیش با مسئولان فرهنگ این کشور و مسئولان سازمان میراث فرهنگی داشتیم، قرار شد اوایل سال میلادی آینده مجموعه‌ای کامل از آثار تاریخی این کشور که معرف فرهنگ و تمدن آن‌هاست برای مدتی معین به ایران آورده شود.
کارگر با تاکید بر این‌که بر اساس تفاهم منعقد شده، بیش از ۲۵۰ شیء از قدیمی‌ترین آثار مربوط به تمدن‌های تاریخی ماناها تا دوره‌های جدید‌تر از مکزیک به صورت یک پکیج کامل به ایران آورده شود، گفت:
این مجموعه از آثار پیش از این در اروپا نمایش داده شده است.
به گفته‌ وی، قرار است این مجموعه آثار از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی (اواسط دی ماه) به مدت چهار ماه در ایران به نمایش درآید تا تمدن آمریکای لاتین که در ایران کمتر شناخته شده است،‌ در سطح کشور به نمایش درآید. مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی تاکید کرد:
این مجموعه نخستین مجموعه آثار تاریخی و تمام عیار از یک کشور خارجی است که در ایران به نمایش در می‌آید.
مدیر کل سابق موزه‌ی ملی ایران با بیان این‌که بحث‌های اولیه برای نمایش این مجموعه آثار از مکزیک در زمان مدیریت او در موزه‌ی ملی ایران با مسئولان موزه‌ی این کشور مطرح شده بود، اظهار کرد: براساس پیگیری‌ها و صحبت‌های مطرح شده در آن زمان، نخست نمایشگاهی از آثار ایران در آن کشور برگزار شد و قرار بود این نمایشگاه از سوی کشور مکزیک در ایران نیز برپا شود که با تغییر دولت، در دو دوره‌ی ۸ ساله‌ی دولت‌های نهم و دهم این کار متوقف و هیچ پیگیری دیگری دربار‌ه‌ی آن انجام نشد. منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات