آثار تاریخی عراق برای محافظت به ایران منتقل نمی‌شود

تیم  کجارو
سه شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰
آثار تاریخی عراق برای محافظت به ایران منتقل نمی‌شود
پاسخ وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق به ایران مبنی بر امانت گرفتن برخی آثار تاریخی این کشور تا زمان بازگشت ثبات و آرامش به عراق، منفی بود.
وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق در پاسخ به پیشنهاد ایران برای به امانت گرفتن برخی آثار تاریخی این کشور تا زمان بازگشت ثبات و آرامش به عراق گفت:
با وجود حمایت‌های بین‌المللی و قطعنامه‌هایی که در این زمینه صادر شده، از هرگونه حمایتی بی‌نیاز هستیم. اکنون تقریبا همه کشورها در کنار ما هستند و از ما حمایت می‌کنند.
پس از حمله‌ داعش به تعدادی از موزه‌ها و تخریب برخی آثار باستانی تمدن بین‌النهرین، مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به رییس یونسکو و وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق و موسسه «آیسسکو» (که ۵۷ کشور اسلامی در آن عضویت دارند) نامه‌ای نوشت و اعلام آمادگی کرد تا آثار موزه‌ای در خطر کشور عراق را به صورت امانت در اختیار بگیرند تا مقطعی که ثبات و آرامش به عراق برگردد. اکنون «عادل فهدالشرشاب» درباره‌ی میزان آسیب‌های وارده از سوی داعش به آثار تاریخی این کشور و به دنبال آن اقدامات حفاظتی دولت عراق برای حفظ تمدن بین‌النهرین و آثار باستانی این کشور و از سوی دیگر نظرش درباه پیشنهاد ایران برای به امانت گرفتن برخی از این آثار باستانی عراق تا بازگشت ثبات و امنیت به این کشور، گفت:
در واقع مناطقی که تحت تصرف تروریسم هستند، هنوز هم وجود دارند و تنها راه حل آن، در هم شکستن تروریسم است، چرا که بدون شکست آنها اجرای هیچ تصمیمی از سوی دولت علیه تروریسم امکان‌پذیر نیست.
وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق با بیان این که تلاش برای بازگرداندن تمامی آثار تاریخی مشهوری که از موزه‌ها به سرقت رفته‌اند‌، در دست انجام است، گفت:
ما خیلی جدی پیگیر این موضوع هستیم و برخی از این آثار نیز تاکنون به عراق بازگردانده شده‌اند، به طور کلی تلاش‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌شود.
وی ادامه داد:
موزه‌های ما در مناطق بیرون از حیطه نفوذ داعش در امان هستند که از جمله آن‌ها، موزه‌های ملی عراق و الناصریه است. این موزه‌ها به‌زودی بازگشایی خواهند شد و بالطبع، دیگر پروژه‌ها نیز ادامه خواهند داشت.
«الشرشاب» درباره‌ی آمار گردشگران و زائران ایرانی که به نظر می‌آید با یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال بیشترین و مهمترین گردشگران عراق را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند، دولت این کشور در حال حاضر چه تمهیداتی به منظور تسهیل و بهبود وضعیت سفر آنها در نظر گرفته است، گفت:
تاکنون اقدامات بسیاری انجام شده و تمام اعضای دولت عراق برای این مهم بسیج شده‌اند و حمایت‌های لازم امنیتی برای آن‌ها صورت گرفته است، اما انجام عملیات مبارزه با دشمنان تکفیری بیشتر از توان ماست.
وی افزود:
ما با جمهوری اسلامی ایران در این زمینه گفت‌وگو کرده‌ایم و درباره در پیش گرفتن راهکارها و ابزارهای جدید بحث و گفت‌وگو داشته‌ایم. مساله حمایت از زائران همواره وجود دارد و مشکلات این راه در حال افزایش است، اما برای این مشکلات نیز طرح‌های جدیدی داریم.
منبع: ایسنا  

برچسب‌ها تاریخی عراق

دیدگاه