موانع ورود گردشگران عراقی به ایران رفع می‌شود

ساحره چمنی
دوشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۰
موانع ورود گردشگران عراقی به ایران رفع می‌شود
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری و وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق طی نشستی در زمینه‌ی امضای سند تفاهم همکاری در راستای برطرف شدن موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران مذاکره کردند.
مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشستی که پیش از اولین کمیته فنی مشترک گردشگری و میراث فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و عراق با حضور عادل فهد الشرشاب وزیر گردشگری و میراث فرهنگی این کشور برگزار شد، گفت:
طی جلسات و هماهنگی‌هایی که ظرف یک سال گذشته در جهت گسترش همکاری‌های گردشگری و میراث فرهنگی بین دو کشور صورت گرفته، با حضور هیات‌های کارشناسی دو طرف، زمینه‌های کاری و اجرایی تحقق شرایط بهتر برای همکاری دو طرف در یک یادداشت تفاهم مشخص خواهد شد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه با مشخص شدن چگونگی همکاری‌های گسترده بین دو کشور در پایان جلسات کمیته فنی، سند همکاری‌ ایران و عراق به امضاء خواهد رسید، افزود:
برطرف شدن موانع و ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران از مهمترین مواردی است که در این سند تفاهم مورد توجه قرار خواهد گرفت.
معاون رئیس جمهور در ادامه با اشاره به موفقیت تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ این توافق را یک پیروزی بزرگ دانست که باعث به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته‌ای کشورمان در جهان شد و بر اساس آن تمامی تحریم های ناعادلانه که به کشور ما اعمال شده بود از میان برداشته می‌شود. سلطانی‌فر گفت:
دنیا پذیرفت که جمهوری اسلامی ایران یک کشور اهل تعامل، منطق، گفت و گو و دیپلماسی است و زبان منطق و دیپلماسی را به هر زبان دیگری ترجیح می دهد، ایران همواره با حوصله و خویشتنداری آماده است در مقابله با کشورهای دیگر سیاست های منطقی و معقول را تبیین و به عنوان یک کانون ثبات و تعادل در منطقه ایفای نقش کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد:
از گذشته های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سیاست ما به سمت ایجاد تعادل، ثبات و آرامش در منطقه سوق پیدا کرده است، امنیت منطقه باید توسط کشورهای منطقه که دارای تاریخ، فرهنگ و هویت مشترک هستند تامین شود.
سلطانی فر گفت:
ما با همه کشورهای منطقه بویژه کشورهای مسلمان اطراف دارای منافع مشترک هستیم لذا باور و اعتقاد داریم که می توان با اتکا به خداوند و نیرو و پشتیبانی مردم با همه کشورهای جهان خصوصا کشورهای منطقه و همسایه تعامل داشته باشیم.
معاون رییس جمهور افزود:
دستاوردهای ایران بویژه در بیست و دو ماه اخیر و توافق هسته‌ای به دست آمده متعلق به همه مردم ایران و کشورهای منطقه بویژه کشورهای مسلمان است.
رییس سازمان میراث فرهنگی در ادامه به اشتراکات و روابط دیرینه دو کشور ایران و عراق اشاره کرد وافزود:
مردم ایران و عراق با داشتن اعتقادات مذهبی و فرهنگ مشترک در طول قرون مختلف به غیر از دوران جنگ عراق علیه ایران(دوره صدام) که جنگ تخریب کننده را آغاز کرد، همواره ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی بسیار نزدیک داشته اند و مردم دو کشور کاملا یکدیگر را می‌شناسند.
سلطانی‌فر ادامه داد:
کشور عراق به دلیل دارا بودن اماکن مذهبی، وجود عتبات عالیات ، مقبره ۶ امام شیعیان و بسیاری از بزرگان صدر اسلام دارای جاذبه‌های قابل توجهی برای مسلمانان و مردم ایران است و جمهوری اسلامی ایران هم به دلیل وجود مرقد مطهر امام هشتم شیعیان حضرت امام رضا(ع) و مرقد حضرت فاطمه معصومه(س) در قم مورد توجه بسیاری از مسلمانان و به ویژه شیعیان عراق است.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بویژه پس از آغاز به کار دولت یازدهم روند ورود گردشگر به کشور رو به رشد بوده اظهار داشت:
یقین داریم در فضای سیاسی کنونی پس از توافق و تکمیل آن، بخش های مختلف اقتصاد ایران شاهد یک رونق ویژه خواهد بود و گردشگری بیش از سایر بخش ها از اثرات این توافق منتفع خواهد شد.
رییس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد:
ایران با داشتن جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، مذهبی، زیارتی و توانمندی های بخش گردشگری سلامت هر ساله میزبان تعداد قابل توجهی از گردشگران کشورهای مختلف است، بطوریکه در سال ۹۳ کشور ما میزبان بیش از ۵ میلیون گردشگر بود وبنا داریم با استفاده از ظرفیت های موجود در سال ۲۰۲۵ میلادی تعداد گردشگران را به ۲۰ میلیون نفر افزایش دهیم.
وی گفت:
بر اساس آمار موجود ۵۰ درصد گردشگران ورودی به کشور ما گردشگران مذهبی و زیارتی هستند و ۵۰ درصد دیگر نیز گردشگران فرهنگی، تاریخی، طبیعی و گردشگری سلامت را تشکیل می‌دهند.
معاون رئیس جمهور همچنین به بضاعت کشورمان در عرصه گردشگری سلامت اشاره کرد و افزود:
امکانات بهداشتی و درمانی کشور ما با کیفیت بسیار بالا و هزینه‌ای کمتر از یک چهارم کشورهای غربی در اختیار گردشگران کشورهای همسایه قرار می‌گیرد.
سلطانی‌فر ادامه داد:
سالانه بیش از ۴ میلیون نفر بین دو کشور تردد می کنند، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ایرانی سالانه برای زیارت عتبات عالیات به عراق سفر می کنند و نزدیک به دو میلیون عراقی هم هر سال برای استفاده از جاذبه های مذهبی، طبیعی و گردشکری سلامت به جمهوری اسلامی ایران سفر می‌کنند.
وی تاکید کرد:
از حدود یک سال قبل برنامه ریزی برای ساماندهی سرویس دهی به گردشگران عراقی آغاز شد، چراکه جمع کثیری از گردشگران عراقی خارج از برنامه ریزی وارد ایران می شدند و این مساله باعث بروز برخی مشکلات شده است ،با هماهنگی های صورت گرفته و جزئیاتی که در سفر وزیر گردشگری عراق مشخص می شود، ورود بخش قابل توجهی از گردشگران عراقی در قالب دفاتر خدمات مسافرتی ساماندهی می شود تا سرویس دهی مناسبی به زائران صورت گیرد و از رخ دادن اتفاقات ناخوشایند جلوگیری شود.
معاون رئیس جمهور افزود:
جمهوری اسلامی ایران عزم، اراده و همکاری در عرصه میراث فرهنگی و حفظ آثار فرهنگی ارزشمند منطقه و آثار فرهنگی تاریخی موجود در عراق را اعلام می کند، از زمانی که آثار فرهنگی و تاریخی عراق مورد تعرض گروه تروریستی داعش قرار گرفت، جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اعمال ضد فرهنگی، برای حفظ و حراست آثار ارزشمند تاریخی کشور عراق اعلام آمادگی کرد، همچنین ما برای انتقال بخشهایی از این آثار به ایران و نگهداری از این آثار تا زمان از بین رفتن کامل داعش اعلام آمادگی کردیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد:
جمهوری اسلامی ایران در زمینه کاوش، مرمت، بازسازی و مسائل پژوهشی دارای توان کارشناسی خوبی است که چگونگی روند همکاری در این حوزه‌ها در سند نهایی بین دو کشور ایران و عراق مشخص می شود.
سلطانی‌فر افزود:
امنیت عراق، امنیت ما است و برای اینکه امنیت این کشور به خطر نیفتد از همه امکانات استفاده می‌کنیم.
منبع: هنر نیوز

برچسب‌ها توریسم عراق

دیدگاه