تالاب هامون در یونسکو ثبت می‌شود

 محمدی
دوشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۶
تالاب هامون در یونسکو ثبت می‌شود

 گزارش‌ها حاکی است که رایزنی‌ها برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مشترک بین ایران و افغانستان در یونسکو در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با تشریح اقدامات حفاظتی برای مدیریت تالاب هامون، وضعیت این تالاب را رضایت بخش اعلام کرد.

سعید محمودی، تالاب هامون را به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی و پارک صلح معرفی کرد و گفت:

این تالاب مشترک میان کشورهای ایران و افغانستان است که در صورت معرفی به عنوان ذخیرگاه مرزی، نگاه بین المللی به تالاب هامون بیشتر می شود.

وی تصریح کرد:

برای حفاظت از تالاب بین‌المللی هامون سلسله اقدامات ملی، منطقه‌ای و بین المللی انجام شده و همچنان ادامه دارد که ثبت آن در یونسکو به عنوان ذخیرگاه زیست کره یکی از این فعالیت‌های در حال اجرا است.

محمودی ادامه داد:

با معرفی هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره مرزی بودجه‌های بین‌المللی برای مدیریت تالاب افزایش می‌یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تالاب هامون زینت ایران و افغانستان است و با توجه به سابقه تاریخی و وابستگی مردم این دو کشور به این تالاب می‌تواند به عنوان پارک صلح معرفی شود، افزود:

تاکنون مذاکراتی با اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و وزارت محیط زیست افغانستان داشته و به توافقاتی خوبی در این زمینه رسیده‌ایم.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام‌های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان وفور آب به هم متصل می‌شوند و دریاچه هامون را تشکیل می‌دهند. به گفته محمودی، امسال در هامون صابوری که از رودخانه فراخ تغذیه می شود آب خوبی وارد کشور شده است. وی با اشاره به اینکه آب هامون صابوری با انجام لایروبی، اقدامات اصلاحی و بندهای کنترل آب در کانون های گردوغبار مدیریت شده است، گفت:

این اقدامات به گونه‌ای بود که در کمترین زمان ممکن آب به منظور افزایش پوشش گیاهی و کنترل گردوغبار به نقاط حساس هدایت شد.

محمودی با اعلام اینکه در مدیریت آب هامون صابوری ۱۰۰ درصد موفق حاصل شده است، افزود:

اکنون در هامون صابوری آب وجود دارد و پوشش گیاهی خوبی در این منطقه مشاهده می‌شود، دامداران و کشاورزان در حال استفاده از منابع این تالاب هستند و به نوعی ذرات گردوغبار کنترل شده است.

محمودی با اعلام اینکه امسال آب ورودی در بخش شرقی تالاب هامون یک سوم سال گذشته بود، افزود:

با برنامه منسجم آب را به حساس‌ترین نقاط منتقل و به کنترل گردوغبار، چرخش اکولوژیکی آب تالاب و افزایش تولید گیاهی کمک موثری شد.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان وضعیت تالاب هامون با توجه به مقدار آبی که وارد این تالاب می شود از نظر مردم و کنترل پدیده گردوغبار رضایت بخش است. منطقه حفاظت شده هامون به دلیل قرار گرفتن در مرکز مناطق کویری و نیمه کویری کشورهای ایران و افغانستان، تنها مامن زیست پرندگان مهاجر شرق کشور است و تاکنون بیش از ۱۸۳ گونه پرنده در دریاچه هامون مشاهده شده است. بیش از ۱۰۰ گونه جانوری از جمله گراز، گربه وحشی و روباه نیز در حواشی این دریاچه زیست می‌کردند که قطع جریان آب هیرمند به مرز ایران، کمبود نزولات آسمانی، خشکیدن هامون و در نهایت بروز خشکسالی و استمرار آن باعث شد مهاجرت پرندگان و حیات جانوران در این منطقه به مخاطره بیافتد. هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران است و تقسیم بندی پرندگان در قالب ۵‎۱ خانواده نشان دهنده تنوع کم نظیر انواع پرندگان در این منطقه است بنابراین از بعد ملی و بین المللی این تالاب از اهمیت قابل توجهی برخوردار و توسط سازمان بین المللی حیات پرندگان به عنوان زیستگاه با اهمیت پرندگان معرفی شده است. تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب‌های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می‌شود که با مساحتی حدود پنج هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع و دامنه عمقی یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

    دیدگاه