۵ جای شگفت انگیزی که باور نمی‌کنید واقعی باشند

حمیده کریمی | جمعه, ۶ شهریور ۹۴ ساعت ۱۸:۳۰

به هر گوشه ای از این دنیا که سفر کنید، شگفتی‌هایی در طبیعت وجود دارند که شما را متحیر خواهند کرد. از جنگل‌های عجیب و غریب و جزیره‌های متروکه گرفته تا گیاهان و جانوران خارق‌العاده. با کجارو همراه باشید تا با ۵ مکان شگفت‌انگیزی که در گوشه و کنار این کره‌ی خاکی وجود دارد، آشنا شوید.

 

درخت‌های رنگین‌کمان

درخت رنگین کمان در فیلیپین و اندونزی

درخت اکالیپتوس رنگین‌کمان که در کشور‌های اندونزی و فیلیپین می‌روید، یکی از شگفتی‌های طبیعت است که بیشتر شبیه داستان‌ها و افسانه‌ها به نظر می‌رسد. این درخت به طور مداوم، پوست می‌­اندازد. البته رنگ اولیه‌ی این پوست‌ها سبز است. به مرور زمان که از عمر آن می‌گذرد، رنگ این پوست‌ها قبل از افتادن از درخت به سبز تیره، آبی، بنفش، صورتی و در نهایت قرمز  تغییر می‌کند.

قارچ‌های درخشنده

قارچ درخشنده در مناطق گرمسیری

در پارک گردشگری دره‌ی ریبرا (Ribeira Valley Tourist State Park) در نزدیکی سائوپائولوی برزیل و در دیگر مکان‌های گرمسیری دنیا، نوعی قارچ رشد می‌کند که شاید در طول روز،  ساده و بی‌اهمیت جلوه کند. اما به محض تاریک شدن هوا، این قارچ به زیبایی تمام شروع به درخشیدن می‌کند. این قارچ‌های درخشنده که با عنوان (Foxfire) یا شب‌تاب هم شناخته می‌شوند، این درخشندگی خود را از انرژی حاصل از واکنش‌های شیمیایی گیاه با چوب‌هایی پوسیده‌‌ای که روی آن رشد کرده‌اند، به دست می‌آورند.

سرعت‌گیر‌هایی در آسمان

ابرهایی به شکل سرعت گیر

اگر در روز‌‌های آخر ماه سپتامبر تا اوایل ماه نوامبر به آسمان شهر Burketown ایالت کوئینزلند استرالیا، نگاهی بیاندازید، دسته‌ای از ابر‌های سفید را مشاهده خواهید کرد که به شکل خط‌هایی بلندی، آسمان را خط‌کشی کرده‌اند. این ابر‌ها، که آنها را Morning Glory cloud نام‌گذاری کرده‌اند، می‌توانند مشکلات جبران‌ناپذیری برای هواپیما‌هایی که از این مناطق می‌گذرند، ایجاد کنند اما خلبانان گلایدر‌ها می‌توانند در میان این ابر‌های شگفت‌انگیز پرواز کنند.

جزیره‌ای ویژه‌ی ستاره‌شناسان

جزیره ای برای ستاره شناسان در فرانسه

جزیره‌ی کوچک سرک (Sercq) که در شمال غربی فرانسه و در کانال مانش (Manche) یا کانال انگلیس (English Channel)  قرار گرفته و نزدیک به ششصد نفر جمعیت دارد، به دلیل نداشتن ماشین و چراغ‌ در خیابان‌ها، یکی از تاریک‌ترین مکان‌های دنیا است. هنگامی که شب فرا می‌رسد، میلیون‌ها ستاره در آسمان این جزیره خود‌نمایی می‌کنند، شهاب‌سنگ‌ها از بالای سرتان عبور می‌کنند و کهکشان راه شیری از افق تا افق این جزیره را می‌پوشاند.

جزر و مد قرمز در خلیج فلوریدا

جزر و مدهای رنگی

تقریباً همه ساله در فصل تابستان، در سواحل خلیج فلوریدا جزر‌و‌مد‌های دریا قرمز رنگی هستند که شباهت زیادی به صحنه‌های فیلم‌های ژانر وحشت دارد. این پدیده که دانشمندان آن را به عنوان شکوفایی جلبکی می‌شناسند، زمانی اتفاق می‌افتد که کلونی‌های جلبک­ها به شکل غیر قابل کنترلی رشد می‌کنند. این پدیده هر سال تعدادی از ماهیان، گاو‌های دریایی و پرندگان را از بین می‌برد. اگر شما هم تجربه‌ای از سفر به اماکن شگفت‌انگیز دارید، آن را با کجارو در میان بگذارید.

منبع rd
برچسب‌ها عجایب

دیدگاه  

    تبلیغات