مزایای تحصیل در خارج از کشور

علی نظرپور
سه شنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۰
مزایای تحصیل در خارج از کشور
کالج‌ها و دانشگاه‌های سراسر جهان به سرعت در حال گسترش برنامه‌های تحصیلی خارج از کشور خود هستند, به طوری که ممکن است با خواندن پوستر‌ها  و شرکت‌کردن در جلسات اطلاعاتی محیط دانشگاه خود وحشت کنید. در حالی که تحصیلات خارج از کشور در گذر از  سیستم دانشگاهی، تبدیل به آداب مجازی می‌شود، طبیعتا حس تردیدی را در شما به وجود می‌آورد. در ادامه با کجارو همراه باشید.
دیر یا زود، به این موضوع (تحصیلات در خارج از کشور) فکر خواهید کرد و هر چقدر که این نیاز در شما ضروری‌تر به نظر برسد بیشتر در مورد آن آمادگی پیدا خواهید کرد. اگر از اینکه تحصیل در یک دانشگاه خارجی برای شما مناسب است یا نه، کاملا مطمئن نیستید و یا نیاز دارید که خانواده‌تان را برای این‌کار متقاعد کنید، پیشنهاد می‌کنیم دلایل تحصیل در خارج از کشور  را مطالعه کنید و با دیدی بازتر دست به انتخاب بزنید.

۱۰. اضافه کردن کمی هیجان(چاشنی) به زندگی

JR-14-4287-377 اگر دچار بیماری تکرار و روزمرگی شده‌اید، تحصیل در یک کشور خارجی راه مناسبی برای خروج از این بحران خواهد بود. وقتی که از زندگی معمول دانشگاهی خسته شدید این کار راه مناسبی برای تزریق مقداری هیجان و انرژی به زندگی تان است. چیز‌های جدید را ببینید و تجربه کنید، با آدم‌های تازه ملاقات کنید و یک روال جدید در پیش بگیرید. ممکن است تحصیل در خارج از کشور تنها تغییری باشد که به آن نیاز دارید.

۹. راحتی سفر کردن نسبت به سال‌های دیگر زندگی

o-EIFFEL-TOWER-STUDENT-facebook احتمالا این تنها فرصت سفر رایگان در زندگی تان است (البته در هر صورت مجبور به مقداری پرداخت هزینه می‌شوید). در حالت‌های دیگر سفر، محکوم به این هستید که برای تدارکات سفر، امکانات رفاهی، خورد و خوراک،  موانع زبانی، حمل و نقل و بازدید از هرجایی مقدار زیادی هزینه کنید. از طرف دیگر، با وجود اینکه سفر‌های معمولی در نوع خودشان شگفت‌انگیز هستند اما در آینده هم برای این کار فرصت کافی خواهید داشت(مانند سال‌های پس از فارغ‌التحصیلی). علاوه بر آن تحصیلات در خارج از کشور از معدود دفعاتی است که فرصت ماندن در کشور‌های دیگر را برای مدتی نسبتا طولانی از سه ماه گرفته تا حتی یک سال به شما می دهد. پس از اینکه وارد دنیای واقعی می‌شوید و یک شغل خوب پیدا می‌کنید، باز هم به سختی می‌توانید بیش از یک یا دوهفته را در تعطیلات به سر ببرید، پس تا زمانی که فرصت دارید از مزیت تحصیل در بیرون از کشور استفاده کنید و بر مشکلات معمول سفر غلبه کنید.

۸. ملاقات با مردم جدید و پیدا کردن دوست‌های تازه

6357257522866000882051790400_IMG_0404 بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموزان به خاطر ترس از دست دادن دوستان و حتی خانواده‌شان در مورد تحصیل در یک کشور خارجی مردد هستند. اما به یاد داشته باشید در عصری زندگی می‌کنیم که هیچگاه راه‌های ارتباطی تا این حد آسان نبوده‌اند. اینستاگرام، اسکایپ، فیس‌تایم و ده‌ها شبکه‌ی مجازی و راه‌های ارتباطی دیگر وجود دارد که می‌توانید از طریق ان‌ها به سادگی با دوستان و آشنایان خود در تعامل باشید. علاوه بر آن، زمانی که به کشور خودتان برمی‌گردید احتمالا دوستانتان هنوز آنجا هستند و این تنها شانس شما برای پیدا کردن دوستانی جدید در خارج از کشور خواهد بود. تحصیلات خارج از کشور فرصتی خارق‌العاده برای ملاقات با دیگران است، از  دانشجویان همفکر با خودتان و همچنین مردم محلی گرفته، تا رفقای دانشجویی، حتی دوستان جدیدی که در خیابان پیدا می‌کنید. اگر نگران از دست دادن دوستان قدیمی، و یا غلبه بر احساس غربت هستید، تنها به داستان‌های شگفت‌انگیزی که بعد از بازگشت به کشور برای آن‌ها بازگو می‌کنید فکر کنید، جالب نیست؟ یکی از بهترین مزایای تحصیلات خارج از کشور با یک سازمان، (برخلاف حالتی که به طور مستقل اقدام به این کار می‌کنید) این است که به سرعت با گروهی از دوستان جدید آشنا می‌شوید. داشتن ارتباطات جمعی در آغاز کار، در غلبه بر احساس سرخوردگی و نا آشنایی با فرهنگ جدید(شوک فرهنگی) به شما کمک خواهد کرد. کسی چه می‌داند، شاید بهترین دوستتان را در همین دوره پیدا کردید.

۷. سفر به مکان‌هایی جدید

o-TIMES-SQUARE-TOURIST-facebook اگر همیشه در سرتان رویای سفر به جایی مثل پاریس یا انگلستان و دیگر کشور‌ها را داشته‌اید، چرا در این کشور‌ها به تحصیل نمی‌پردازید؟ درست است که هدف شما از سفر به این کشور‌ها تحصیل است اما به یاد داشته باشید تعطیلات آخر‌هفته هم وجود دارد و ممکن است برنامه‌ی سفر‌های گروهی برایتان تدارک ببینند که فرصت گشت و گذار در این کشور‌ها و گذراندن وقت‌ را در مکان‌هایی که دوست دارید برایتان فراهم کند. دسترسی به چنین فرصتی در آینده کمی مشکل به نظر می‌رسد، پس مزیت تحصیل در کشور‌های خارجی را از دست ندهید و به عنوان یک دانشجو در هرجای دنیا که دوست دارید سفر کنید‌.

۶. قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید

shutterstock_192451649glasses تحصیل در خارج از کشور این امکان را برایتان فراهم می‌کند که در شرایطی کاملا جدید(هم در زمینه ی درسی و هم روش زندگی) قرار بگیرید، خواه خودتان را برای یک خواب نیم‌روز در اسپانیا تطبیق دهید یا اینکه درباره‌ی روش درمانی هولستیک(کلی نگرایی) به یادگیری بپردازید، در هر صورت فرقی نمی‌کند، اینگونه تحصیل کردن باعث می‌شود تا به خودتان، حرف‌ها و درس‌ها از منظری متفاوت نگاه کنید. به چالش کشیدن کرانه‌ها و جهان‌بینی‌ از اثرات و ویژگی‌های سفر‌های درازمدت و تحصیل در خارج از کشور است. این مسئله باعث می‌شود که دید خود را عوض کنید  و عمیقا در فرهنگ‌های منطقه‌ی جدید غوطه‌ور شوید.

۵. پیشرفت تحصیلی

studying-blue- گذشته از هرچیز، اسم این موضوع تحصیل در خارج از کشور است. یکی از بهترین دلایل  برای چنین اقدامی، افزایش سطح سواد دانشگاهی به شیوه‌ای خارق‌العاده و فراگیر است. به طور مثال اگر زمینه‌ی درسی شما مطالعات در مورد آفریقا باشد می‌توانید به این قاره سفر کنید و نظریه‌هایی را که در کلاس آموخته‌اید به عمل بگذارید. یا اینکه اگر بر فرض مثال پایان‌نامه‌تان را در زمینه‌ی تاریخ هنر رنسانس به رشته‌ی تحریر در آورده‌اید، می‌توانید جهت تکمیل مطالعاتتان به کشوری همچون ایتالیا قدم بگذارید، یا یک برنامه‌ی تاریخی و فرهنگی در استرالیا می‌تواند فرصتی عالی برای تعامل با جنبه‌ی خلاق یک ذهن شیمی‌دان است. چه بخواهید بر رشته‌ی اصلی تان تمرکز کنید یا دنبال موارد جدید باشید، تحصیل خارج از کشور فرصتی عالی برای انجام خیلی از کارهاست. رشته‌های تحصیلی محبوبی همچون تجارت، روانشناسی، هنر و روزنامه‌نگاری فرصت‌های بیشماری برای کسب بورسیه‌های تحصیلی فراهم خواهند کرد(البته توجه داشته باشید که نویسنده بر اساس کشوری که در آن حضور دارد صحبت می‌کند، مسلما در کشور ما شرایط تا حدودی فرق می‌کند). در هر صورت تحصیلات خارج از کشور فرصت کسب دیدگاه‌های متفاوتی نه تنها در موضوعات درسی، بلکه در نوع و سبک  زندگی را برای شما فراهم می‌کند.

۴. ایجاد مزیت رقابتی

interviews-suck مسلما این یکی تنها دلیل برای تحصیل بیرون از کشور نخواهد بود، اما اگر شما یا خانواده‌تان درگیر تصمیم‌گیری و انتخاب هستید می‌توانید نظری به آن بیاندازید. درس خواندن در دانشگاه‌های خارجی برای شما نسبت به همسالان‌تان یک برتری در پیش روی کارفرماها ایجاد می‌کند و اینگونه یک پله بالاتر از دیگران می‌ایستید، که همین موضوع سبب می‌شود حس ماجراجویی، استقلال، حساسیت فرهنگی و دنیا دوستی(به خاطر بالا رفتن اعتماد به نفس) در شما برجسته‌تر شود. پس از بازگشت به خانه مطمئن شوید که رزومه‌تان را به روز‌رسانی کنید، به طوری که مزیت تحصیلات خارجی شما بیشتر به چشم بیاید.

۳. زبان آموزی

multilingual خواه سال‌ها مشغول‌ یادگیری زبان‌های خارجی بوده باشید یا نیاز باشد که از ابتدا شروع کنید، در هرصورت، تحصیل در دانشگاه‌های خارجی فرصت و محیط مناسبی جهت یادگیری زبان را به بهترین شکل ممکن برایتان فراهم می‌کند. به یاد داشته باشید هر چقدر هم کلاس‌های زبانی که ثبت‌نام کرده‌اید عالی باشد، هیچ وقت به جذابیت صحبت‌کردن با مردم در بازار پرو، بحث و جدل درون تاکسی در یکی از شهرهای آرژانتین و یا به طور مثال گپ و گفت دوستانه در یک کافی‌شاپ اسپانیایی با دوستانتان نخواهد بود. البته، هیچ وقت نباید تنها به دلیل یادگیری یک زبان جدید به تحصیل در خارج از کشور پرداخت، ولی به هر حال می‌تواند یکی از دلایل‌تان محسوب شود.

۲. حداقل یک بار تجربه کردن فرهنگی دیگر

img_4367 در جامعه‌ی فزاینده‌ی جهانی، تجربه و آگاهی در مورد فرهنگ‌های دیگر،آگاهی از دستور‌العمل‌های جدید، راه‌های جدید یادگیری، روش‌های جدید ارتباط با دنیای پیرامون، سنت‌ها و رسوم‌ جدید و هر گونه ارتباط با مردم بسیار مهم است. از طرف دیگر برای شناخت تفاوت و شباهت مردم جهان، راهی بهتر از اینکه خودتان را در فضا و فرهنگی جدید غوطه‌ور کنید وجود ندارد، پس تحصیل در خارج از کشور می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای این کار باشد.

۱. رشد شخصیتی و فردی با استفاده از به چالش کشیدن خود

855821-Selfconfidence-1426781542 یکی از بهترین و جالب‌ترین ویژگی‌های تحصیل در خارج از کشور، (حتی با اینکه ممکن است یکی از دلهره‌آورترین ویژگی‌های آن هم باشد) این است که مرز‌های جدید بر روی شما گسترده می‌شود و در این مسیر خودتان را به چالش می‌کشید. در نهایت،کمی بیرون آمدن از منطقه‌ی امن و راحت خود موثر است، زیرا همزمان که خودتان را با شرایط جدید وفق می‌دهید مهارت‌های با ارزش زندگی را هم یاد خواهید گرفت، مهارت‌هایی که ممکن بود اگر در کشور خودتان بودید هرگز با آن‌ها آشنا نشوید. تمام چیزی که قصد داریم در مورد تحصیل در خارج از کشور بگوییم، انجام دادن کارهای هیجان‌انگیز که مقداری هم ترسناک هستند، تجربه ی بالا و پایین زندگی و تبدیل شدن به شخصیتی قوی در برابر مشکلات، اعتماد به نفس بیشتر و آگاهی بیشتر  فردی و فرهنگی است. وقتی که زمان این کار فرا برسد، تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور برای همه مناسب نخواهد بود، اما برای دانشجویان زیادی تجربه‌ی خارق‌العاده ای را رقم خواهد زد. اگر هنوز احساس نا آرامی می‌کنید، اگر این دلایل به شما گوشزد می‌کنند که شانس گذراندن دوره‌ی تحصیلی عالی در خارج از کشور را دارید، ساده‌ترین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که ”چرا نه؟“ می‌توانید در این دوران همزمان با پرداختن به تحصیل، دوره‌ی کارآموزی را هم بگذرانید. سعی کنید انعطاف‌پذیر باشید، چه بخواهید برنامه‌های کلاس‌‌تان را تغییر دهید  یا ساعات کارآموزی‌تان را، در طول مدتی که تلاش‌تان را  برای هردوی این موارد به کار می‌گیرید،‌دیگران تحت تاثیر همت بلند شما قرار خواهند گرفت و تضمین می‌کنید که پاداش زمانی که برای تحصیل در خارج از کشور صرف می‌کنید را خواهید گرفت. گاهی اوقات همه‌ی چیزی که به آن نیاز دارید این است که از خودتان بپرسید ”من چه چیزی می‌خواهم؟“ از نظر شما چه دلایل دیگری برای اقدام به تحصیلات عالی در خارج از کشور وجود دارد؟ لطفا با کجارو در میان بگذارید. منبع: gooverseas  

برچسب‌ها سفر خارجی

دیدگاه  

    تبلیغات