تایید سقوط شهاب سنگ در استان البرز

تایید سقوط شهاب سنگ در استان البرز

ساحره چمنی
| جمعه, ۹ مرداد ۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
گزارش‌ها حاکی است که شهاب سنگی نیمه شب پنجشنبه در منطقه‌ای بیابانی بین شهرستان‌های اشتهارد و نظرآباد در استان البرز به زمین برخورد کرده است. بر این اساس مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز سقوط شهاب سنگ در این استان را تایید کرد.
ابوالقاسم باقری، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز اعلام کرد:
با توجه به اینکه این شهاب سنگین در منطقه‌ای بیابانی سقوط کرده، احتمال اینکه خساراتی داشته باشد، بسیار کم است و تاکنون نیز گزارشی از خسارات احتمالی ارایه نشده است.
نیمه شب پنجشنبه گزارش‌هایی از برخورد چند شهاب سنگ در مناطقی از استان‌های زنجان، قزوین و البرز منتشر شد. فرمانداران شهرستان‌های بوئین زهرا، آوج و تاکستان و مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین برخورد شهاب سنگ به مناطقی از استان قزوین را تکذیب کردند و با اعزام چند گروه به مناطق مختلف، هیچ اثر و گزارشی از آن دریافت نشد. برخی اخبار حکایت از این دارد که شی نورانی برای دقایقی در یکی از بخش‌های استان زنجان دیده شده که این شی نورانی با زمین برخورد و صدای مهیبی ایجاد کرده، اما تاکنون گزارشی درباره ماهیت این شی نورانی ارایه نشده است. ارسلان قاسمی فرماندار بوئین زهرا بامداد جمعه اعلام کرد که هیچگونه شهاب سنگی در محدوده جغرافیایی این شهرستان سقوط نکرده اما برخی منابع برخورد یک شی نورانی در مناطق بیابانی بین اشتهارد و نظرآباد که خارج از محدوده استان قزوین است را تائید می‌کنند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین نیز در خصوص احتمال سقوط شهاب سنگ گفت:
با وجود بررسی‌های میدانی تاکنون هیچ گزارشی از سقوط شهاب سنگ واصل نشده است. برخی از اهالی روستاهای مناطق غربی قزوین هم مرز با استان زنجان و شهرستان قیدار و هیدج، شهاب سنگی در آسمان مشاهده کرده‌اند اما این، دلیلی بر سقوط آن در استان قزوین نیست.
ایرج حیدری فرماندار شهرستان تاکستان نیز اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه گزارشی از سقوط شهاب سنگ دریافت نشده و با وجود تماس با دهیاری‌ها می‌توان به یقین این شایعه را تکذیب کرد. سیدعبدالله موسوی - فرماندار شهرستان آوج نیز گفت:
اهالی روستاهای دیدار و لجام گیر، شهاب سنگی را در حال سقوط در آسمان مشاهده کرده‌اند اما با وجود بررسی‌های انجام شده، هیچ گزارش و مستندی در این خصوص به دست نیامده است. با وجود اعزام چند گروه به مناطق مختلف شهرستان، نیروهای فرمانداری با اکثر روستاها و دهیاری‌ها تماس برقرار کرده اند اما مورد نگران کننده‌ای گزارش نشده است.
شهاب سنگ‌ها اجرام بزرگی آسمانی هستند که بیشتر از سنگ و فلز تشکیل شده‌اند. این اجرام هنگامی که وارد جو زمین می‌شوند، به دلیل قطر زیادشان از جو می‌گذرند و دهانه‌ها و عوارض گوناگونی را از خود برجا می‌گذارند. منبع: ایرنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه  

      تبلیغات