آنچه لازم است پیش از سفر به سرزمین آفتاب، ژاپن بدانید

آنچه لازم است پیش از سفر به سرزمین آفتاب، ژاپن بدانید

عماد جعفری
| یکشنبه, ۴ مرداد ۹۴ ساعت ۱۲:۳۰

معمولا پیش از سفر به هر نقطه از زمین لازم است اطلاعاتی درباره‌ی آن مکان داشته باشید تا هم از سفر خود لذت ببرید و هم دیدگاه بهتری نسبت به جایی که به آن سفر می‌کنید داشته باشید. در این مقاله به مواردی درباره‌ی کشور ژاپن می‌پردازیم. پس اگر قصد سفر به ژاپن دارید با کجارو همراه باشید تا پیش از سفر، ژاپن را بهتر بشناسید.

برایان اشکرافت (Brian Ashcraft) نخستین بار در سال ۲۰۰۱ به ژاپن سفر کرد. وی که در طول ۱۴ سال گذشته تجربه سفرهای بسیاری به ژاپن داشته، پاسخ سؤالات متداولی که در طی این مدت از او پرسیده شده را در قالب یک مقاله گردآوری کرده است. در ادامه به گفتگویی خواندنی در زمینه‌ی راهنمای سفر به ژاپن از زبان برایان اشکرافت می‌نشینیم.

آیا تسلط به زبان ژاپنی ضروری است؟

نه، به‌هیچ‌وجه، ۱۴ سال پیش وقتی برای اولین بار به ژاپن سفر کردم هیچ‌چیز در مورد زبان ژاپنی نمی‌دانستم. به خاطر داشته باشید که ژاپنی‌ها در دبیرستان و مقاطع بالاتر زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند. همچنین بسیاری از آن‌ها با قواعد اولیه زبان انگلیسی در دوران ابتدایی آشنا می‌شوند.

بنابراین همه ژاپنی‌ها به زبان انگلیسی مسلط‌اند؟!

خیر، اصلاً این‌طور نیست، اما شما می‌توانید آدم‌هایی را پیدا کنید که به‌خوبی انگلیسی صحبت می‌کنند و در کنار این بسیاری از مردم ژاپن علاقه‌مند به برقراری ارتباط با شما هستند. می‌توانید نشانه‌های زیادی از زبان انگلیسی در بین مردم پیدا کنید اما فارغ از اینکه آن‌ها انگلیسی بلد باشند یا خیر، سعی می‌کنند به شما کمک کنند. توصیه من به کسانی که می‌خواهند برای بلندمدت در ژاپن اقامت داشته باشند این است که تلاش کنند زبان ژاپنی را یاد بگیرند اما برای گردشگران تسلط به انگلیسی کافی است. در این پیوند می‌توانید کلمات کاربردی ژاپنی را یاد بگیرید تا سفر راحت‌تری پیش رو داشته باشید. 1334376134684537190

آیا مردم ژاپن به خارجی‌ها به عنوان بیگانه نگاه می‌کنند؟

درباره‌ی برچسب خوردن نگران نباشید چون به‌هرحال به شما برچسب خارجی خواهد خورد. تا زمانی که یک ژاپنی به‌تمام‌معنا نباشید نمی‌توانید به‌خوبی با جامعه ژاپن همرنگ شوید. ۹۸/۵ درصد از جمعیت ژاپن، ژاپنی‌الاصل هستند. اگرچه بعضی از اقلیت‌های دیگر هم وجود دارند اما نگاه و احساس ژاپنی بودن در سراسر ژاپن موج می‌زند. دلیلش ساده است چون ژاپن است. هرکس شما را ببیند یا با شما حرف بزند به‌راحتی متوجه می‌شود که شما خارجی هستید می‌توانید بگویید من آسیایی هستم اما به‌هرحال شما، در آداب رفتاری، لباس پوشیدن و اینکه نمی‌توانید ژاپنی صحبت کنید همچنان متفاوت هستید. ممکن است در قطار حس کنید دیگران به شما نگاه می‌کنند چنان‌که برای من اتفاق می‌افتاد. من در طول روز در ژاپن تنها در آینه شخصی‌ام خارجی می‌دیدم بنابراین حتی برای خود من هم موضوع غیرعادی بود. در شهرهای بزرگی مانند توکیو و اوزاکا ( Osaka) مردم تمایل دارند خارجی بودن شمارا نادیده بگیرند زیرا در این شهرها گردشگران و ساکنان بسیاری از سایر کشورها حضور دارند اما در شهرهای کوچک‌تر مردم با گردشگران خارجی کمتری مواجه می‌شوند که این امر منجر به تعامل دشوارتر و تقویت حس کنجکاوی آن‌ها می‌شود.

بجز جاذبه‌های توریستی مشهور ژاپن، مکان دیگری برای بازدید پیشنهاد می‌کنید؟

اگر به توکیو، کیوتو یا اوزوکا سفر کنید با خیل عظیم گردشگران مواجه خواهید شد. بسیاری از این گردشگران ژاپنی هستند. وقتی مردم ژاپن قصد مسافرت تفریحی دارند این شهرها را به خاطر جاذبه‌های گردشگری و سوغات مشهور آن ترجیح می‌دهند. بنابراین سعی کنید سایر مناطق کمتر مشهور ژاپن را از دست ندهید. کشف اسرار ژاپن فرصتی است که هر گردشگری آن را تجربه نمی‌کند. با جستجو در اینترنت یا نقشه‌های راهنما، جاهایی را که علاقه دارید پیدا کنید و از دیدن آن‌ها لذت ببرید. اگر دیدن جاذبه‌های شلوغ برایتان خسته‌کننده است. با قطار به حومه شهر سفر کنید و تجربه قدم زدن در حومه‌ی شهرهای ژاپن را از دست ندهید.

برای اقامت هتل بهتر است یا مسافرخانه؟

مسافرخانه‌ها گزینه‌های بسیار ارزان‌تری از هتل در کشوری گران قیمتی مثل ژاپن هستند. شخصا هیچ‌گاه در مسافرخانه‌های ژاپنی اقامت نداشته‌ام بنابراین احتمالاً شخص مناسبی برای پاسخ به این سؤال نیستم (متأسفم). من در هتل‌های تجاری ارزان‌قیمت اقامت می‌کردم. این هتل‌ها اتاق‌های کوچک تمیز و ارزانی دارند و برخی از آن‌ها وعده صبحانه را هم می‌دهند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید مردم ژاپن چگونه اقتصادی سفر می‌کنند اقامت در این هتل‌ها را تجربه کنید.

 اقامت در ریوکان چگونه است؟

ریوکان (Ryokan) (مهمانسراهای سنتی ژاپن) انتخاب مناسبی برای اقامت است. بسیاری از آن‌ها را می‌توانید پیوند پیدا کنید.1334376134744903270

هتل‌های کپسولی چطور؟

هتل‌های کپسولی  (Capsule hotels) به اصطلاح جمع‌وجور هستند. اگر ایده خوابیدن در فضایی کوچک و محدود برایتان عذاب‌آور نیست گذراندن شبی در هتل‌های کپسولی می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. اگر سیگار نمی‌کشید، هتل‌های کپسولی طراحی‌شده برای افراد غیر سیگاری‌ را انتخاب کنید خوابیدن در آن‌ها لذت‌بخش‌تر است.

برنامه حرکت قطارهای ژاپن شبانه‌روزی است؟

خیر، به‌طورمعمول از نیمه‌شب تا ۱ بامداد حرکت قطارها متوقف می‌شود.

جابه‌جایی در ژاپن با قطار یا مترو دشوار است؟

به‌هیچ‌وجه. ژاپن یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های حمل‌ونقل عمومی دنیا را دارا است. اما در توکیو و اوزوکا ممکن است این جابه‌جایی خسته‌کننده باشد ولی خوشبختانه استفاده از نقشه‌های گوگل کار را ساده‌تر کرده است. خیابان‌های ژاپن ممکن است کمی گیج‌کننده باشند و تابلوها و اسم‌های ژاپنی کمی کار را پیچیده می‌کند. وقتی برای اولین بار به ژاپن سفر کردم بعضی وقت‌ها مجبور می‌شدم از نقشه‌های کاغذی استفاده کنم. گاهی هم مردم برایم روی نقشه مسیرها را مشخص می‌کردند. اما با توسعه نقشه‌های گوگل مسیریابی ساده‌تر شده، همچنین هایپردیا به شما کمک می‌کند. یک توصیه مهم: گردشگران می‌توانند بلیت نامحدود دو هفته‌ای قطارهای ژاپن را خریداری کنند. اگر دوست دارید به‌جای جای ژاپن سفر کنید تهیه این بلیت‌ها در کاهش هزینه‌ها به شما یاری می‌دهد. به خاطر داشته باشید این بلیت‌ها ویژه گردشگران خارجی است و تنها خارج از خاک ژاپن می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید و فقط در خطوط ریلی کشور ژاپن قابل‌استفاده‌ هستند. 1334376134795222630

 تلفن همراه ضروری است؟

شما واقعاً به تلفن همراه احتیاج دارید. می‌توانید سیم‌کارت ژاپنی اجاره کنید. تلفن همراه هم اجاره داده می‌شود در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید. به‌هرحال داشتن موبایل برای مسیریابی و سایر موارد لازم است. توصیه می‌کنم پیش از سفر به ژاپن یا در فرودگاه سیم‌کارت ژاپنی تهیه کنید. شرکت‌های بسیاری هم وجود دارند که این سیم‌کارت‌ها را اجاره می‌دهند.

چقدر پول نقد نیاز است؟

ژاپن جامعه‌ای سنتی برای استفاده از پول نقد است. شما برای هر چیزی باید پول نقد بپردازید. امروزه با استفاده از کارت‌بانکی می‌توانید بسیاری از خریدهایتان را انجام دهید اما همچنان بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها تنها وجه نقد قبول می‌کنند. اگرچه این تعداد هرساله رو به کاهش است اما بهتر است به‌اندازه کافی ین ژاپن به همراه داشته باشید تا اینکه جایی با مشکل تسویه مواجه شوید. استفاده از عابر بانک در ژاپن کار ساده‌ای است اما بسیاری از بانک‌ها به کارت‌های اعتباری سایر کشورها خدمات نمی‌دهند. به‌طور معمول عابر بانک‌های موجود در ادارات یا سون-ایولون (7-Elevens) مشکلتان را برطرف می‌کنند.

چه موقع از سال بهترین زمان سفر به ژاپن است؟

از اواخر ماه مارس تا اواسط ماه می یا از اوایل ماه اکتبر تا نیمه دوم ماه نوامبر برای سفر به توکیو و اوزاکا بهترین زمان ممکن‌ است. همچنین شکوفه‌های گیلاس در ماه آوریل گردشگران بسیاری را برای بازدید جذب می‌کند. 1334376134967749478

تابستان‌های ژاپن چگونه‌ است؟

تابستان‌های ژاپن گرم و طاقت‌فرسا است. مگر آنکه به مناطقی چون هوکایدو سفر کنید، تابستان‌های این مناطق قابل‌تحمل‌تر هستند. اگر در فصل تابستان قصد سفر به ژاپن دارید یک حوله دستی کوچک به همراه داشته باشید تا عرق پیشانی‌تان را پاک‌کنید. حوله را فراموش نکنید. اگر در ماه ژوئن سفر می‌کنید چتر را فراموش نکنید. ژوئن در ژاپن ماه پربارانی است.

 برای صرف غذا چه مکان‌ها یا رستوران‌هایی مناسب‌تر است؟

مکان‌های بسیاری برای صرف غذای خوب وجود دارد. غذاهای ژاپنی واقعاً لذیذ هستند و کافی است بو بکشید تا محل مناسب برای غذا خوردن را پیدا کنید. اگرچه سفارش دادن غذا در ژاپن کمی گیج‌کننده است. بعضی از رستوران‌ها فقط منوی ژاپنی دارند که تنها درصورتی‌که به زبان ژاپنی مسلط باشید با مشکل مواجه نمی‌شوید. بااین‌حال بسیاری از منوها به همراه اسم غذا تصویر غذای مربوط را نیز دارند که انتخاب غذای دلخواه برای شما را آسان می‌کند. همچنین بسیاری از رستوران‌ها ماکت پلاستیکی غذاها را دارند و اگر منوی انگلیسی در اختیارتان نبود می‌توانید به ماکت غذای دلخواهتان اشاره کنید.

برای گیاه‌خواران رستوران‌های مخصوصی وجود دارد؟

بله وجود دارد اما نه زیاد! صادقانه بگویم من شهروند ژاپنی معتقد به گیاه‌خواری محض ندیده‌ام اما مطمئنم که وجود دارند. در این پیوند می‌توانید رستوران‌های گیاه‌خواران در توکیو، کیوتو و اوزاکا را پیدا کنید. 1334376135059672422

آیا  ژاپن کشور امنی است؟

اگر به آمار جرم و جنایت این کشور توجه کنیم باید بگویم ژاپن کشور بسیار امنی است. اما به‌هرحال بی‌توجه نباشید جرم و جنایت و سرقت هرکجا ممکن است اتفاق بیفتد. ژاپن کشور فوق‌العاده امنی است اما درست نیست فکر کنید تحت هیچ شرایطی اتفاق بدی در انتظارتان نخواهد بود.

برای خرید کجا را پیشنهاد می‌‌کنید؟

بستگی به نوع خرید شما دارد. شهرهای بزرگ مثل توکیو و اوزاکا تعداد بی‌شماری مراکز خرید دارند. هاراجوکا (Harajuku) در توکیو و اممورا (Amemura) در اوزاکا برای خرید جوانان مناسب‌تر هستند. 1334376135217709158

آیا حمام‌های ژاپنی‌ با سایر ملل تفاوت دارد؟

بله ژاپنی‌ها معمولاً شب‌ها قبل از خوابیدن حمام می‌کنند. آن‌ها اول با صابون خود را شستشو می‌دهند و بعد از پاک شدن بدن، وارد وان می‌شوند. این کار به‌منظور تمیز ماندن آب وان و استراحت در آن انجام می‌شود. حتی در بسیاری از خانه‌ها اتاق مربوط به وان از حمام جدا است. آن‌ها اول حمام می‌کنند و بعد وارد وان می‌شوند. 1334376135296476262

در معابد و زیارتگاه‌ها می‌توان عکاسی کرد؟

درگذشته گرفتن عکس مشکلی نداشت اما به‌تازگی تصویربرداری با محدودیت‌هایی مواجه شده است. بااین‌حال اگر عکس گرفتن جایی ممنوع باشد تابلو ممنوعیت تصویربرداری به زبان انگلیسی و ژاپنی آن را مشخص می‌کند. نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید این که در بازدید از معابد و زیارتگاه‌ها، شما از مکان‌های مقدس مردم ژاپن بازدید می‌کنید حتی اگر پیرو آیین دیگری هستید لطفاً با احترام رفتار کنید.

از چه مکان‌های دیگری می‌توان بازدید کرد؟

در کنار بازدید از زیارتگاه‌ها، معابد و اماکن تاریخی ژاپن مناطقی مانند موزه قیبلی (Ghibli Museum)، دریای دیزنی توکیو (Tokyo DisneySea)،  یونیورسال استودیو  (Universal Studios Japan) و چشمه آب گرم اسکای تری را از دست ندهید. توصیه می‌کنم علاوه بر توکیو از سایر مناطق ژاپن هم بازدید کنید. درست است که توکیو در ژاپن مانند نیویورک در آمریکا است اما ریسک دیدن تمام مظاهر یک کشور در یک شهر را نپذیرید. سعی کنید به مناطق دیگر هم‌سفر کنید و سایر شهرها و مناطق روستایی ژاپن را هم ببینید. 1334376135470317926منبع : kotaku

برچسب‌ها توکیو

دیدگاه  

    تبلیغات