راه‌ اندازی مركز مطالعات عصر سنگ در سمنان

راه‌ اندازی مركز مطالعات عصر سنگ در سمنان

ساحره چمنی
| شنبه, ۲۰ تیر ۹۴ ساعت ۱۶:۰۰
به گفته‌ی سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستاني میرک، استان سمنان به دليل برخورداری از تپه‌ها و محوطه های مهم تاریخی، محل مناسبي براي ايجاد و راه اندازي مركز مطالعات عصر سنگ است.
«حامد وحدتي نسب» با اشاره به كاوش سال گذشته خود در كوير حاج علي قلي دامغان گفت:
استان سمنان از نظر داشتن اين نوع محوطه‌ها در ايران منحصر به فرد است.
وي گفت:
با راه اندازي مركز مطالعات عصر سنگ در سمنان، دانشجويان و پژوهشگران داخلي و خارجي مي‌توانند علاوه بر حضور در استان و مشاهده از نزديك محوطه‌ها، در اين مناطق به انجام تحقيق و كاوش بپردازند.
وحدتي نسب، افزود:
به حدي اطلاعات در اين مناطق وجود دارد كه صدها نفر مي‌توانند پروژه علمي در اين زمينه تعريف كنند.
به گفته‌ی دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس، هدف از انجام كاوش در ميرك جمع آوري اطلاعات در رابطه با زندگي انسان‌ها در بيش از ۱۰۰ هزار سال گذشته در اين منطقه بوده، با این حال اطلاعات ما در اين زمينه كم و ناقص است. مرحله جديد كاوش در محوطه پارينه سنگي ميرك سمنان با حضور باستان شناسان ايراني و فرانسوي در حال انجام است. در این فصل از طرح، كار گمانه زنی در محوطه میرک براي مشخص شدن زوایای تاریک این بخش از جغرافیای ایران در ادوار پارینه سنگی انجام مي‌شود. میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگ‌ترین محوطه‌های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است. محوطه میرک دلازیان بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است. منبع: میراث آریا

دیدگاه  

    تبلیغات