خطرات کوه‌نوردی در سرما

مینا داودی
شنبه، ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۳۰
خطرات کوه‌نوردی در سرما

با آغاز فصل سرما و بارش‌ باران و البته برف در ارتفاعات، این سوال مطرح می‌شود که آیا صعود به کوه‌ها و ارتفاعات در این فصل اقدامی پرمخاطره است یا خیر؟

رئیس فدراسیون کوهنوردی دراین‌باره می‌گوید:

در صورت در نظر گرفتن نکات مربوط به صعود ایمن کوهنوردی، می‌توان در فصل سرما نیز یک صعود خوب و البته مطمئن داشت ولی بدون در نظر گرفتن پیش‌بینی‌های لازم، کوهنوردان مطمئن باشند در این فصل برای صعود با یک محیط خطرناک روبه‌رو هستند که می‌تواند به آن‌ها آسیب‌های جدی وارد کند.

رضا زارعی با اشاره به مخاطرات صعود در فصل سرما اظهار کرد:

صعود کردن در فصل سرما آن هم توسط افرادی که تجربه بالایی در کوهنوردی ندارند، بیشتر شبیه به ماجراجویی است و می‌تواند سبب ایجاد حوادثی گاه غیرقابل‌جبران برای آن‌ها شود.

او با اشاره به وضعیت کوه‌ها در فصول سرما ادامه داد:

افرادی که به صعود در فصل سرما اقدام می‌کنند، باید بدانند با یک محیط وحشی و خطرناک در کوه روبه‌رو هستند و اگر تمامی موارد ایمنی را رعایت نکنند، قطعا با مشکل مواجه می‌شوند.

رئیس فدراسیون کوهنوردی با اشاره به مهم‌ترین مواردی که باید برای صعود در فصل سرما در نظر گرفت، گفت:

آموزش، آگاهی و شناخت نسبت به محیط، جزو مهم‌ترین مواردی است که باید کوهنوردان برای صعود در فصل سرما در نظر بگیرند.

زارعی با برشمردن نکات ضروری هنگام کوهنوردی خاطرنشان کرد:

افرادی که اقدام به صعود در این فصل می‌کنند، باید حتما از مسیر‌های پرتردد عبور کنند و دست به صعود انفرادی نزنند. همچنین در این فصل داشتن پوشاک مناسب و گرم، غذای کافی،‌ اعلام مسیر و مقصد صعود به خانواده و پناهگاه‌ها جزو دیگر مواردی است که پیش از صعود به کوه باید آن‌ها را مدنظر قرار داد.

او همچنین به یک قانون مهم در کوهنوردی اشاره کرد و گفت:

قانونی در کوهنوردی به نام "قانون ساعت ۱۴" وجود دارد که هر کوهنوردی باید راس ساعت ۱۴ به‌سمت مبدا حرکت خود باز گردد، زیرا در غیر این صورت احتمال گم کردن مسیر بسیار زیاد است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی اضافه کرد:

شرایط صعود در فصل زمستان با در نظر گرفتن پیش‌بینی‌های مناسبراحت بوده ولی بدون در نظر گرفتن امکانات لازم و البته نکات مهم پیش از صعود، قطعا،‌ کوهنوردی در این فصل مشکل‌آفرین خواهد بود.

منبع: ایسنا

دیدگاه  

    تبلیغات